logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-08-15 03:04

Czy można ją zgubić albo wydalić z ciała?

 Re: Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-08-15 13:09

Tak - umierając.
Życzę długiego pobytu duszy w ciele.

 Re: Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-08-15 13:19

Chociaż mam to pytanie za żart, odpowiem poważnie - może odpowiedź komuś się przyda.

Nieporozumienia co do pojęcia "duszy" (bo z nich wynika Twoje pytanie) wynikają z tego, że jest ono w Biblii (a także w mowie potocznej) homonimem (słowem wieloznacznym). Na przykład może oznaczać (podaję tylko przykłady, wersetów o duszy jest w Biblii znacznie więcej):

• Duszę w sensie chrześcijańskim, nieśmiertelną "zasadę" w człowieku, niesmiertelna naturę człowieka, zdolną do relacji z Bogiem:
Mt 10:28 bt4 "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."

• Życie wieczne w człowieku:
Mk 8:36 bt4 "Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?"

• Samo najgłębsze "ja" człowieka:
Łk 2:35 bt4 "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu."

• po prostu człowieka i jego życie:
Dz 2:41 bt4 "Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz."
To znaczenie jest częste również w mowie potocznej (do dziś mówi się niekiedy np. "ta wieś liczy pół tysiąca dusz" mając na mysli 500 mieszkańców)
Oczywiście w tym znaczeniu "dusza" nie jest nieśmiertelna.

Ulubionym "sportem" różnych sekt jest mieszanie tych znaczeń, co oczywiście wprowadza straszliwy zamęt.

Niemniej nawet z pojęciem duszy chrześcijańskiej wiąże się wiele nieporozumień (często "ludowych", nie wynikających ze złej woli). Podam dwa charakterystyczne błędy:

• Niektórzy sądzą, że "są duszą". Jest to kalka z pogaństwa (na pewno słyszałeś sztandarowe hasło hinduistów "nie jesteś Twoim ciałem" - co doprowadziło ich do koncepcji reinkarnacji).
Otóż człowiek jest istotą cielesno-duchową - nie jesteśmy ani ciałem, ani duszą. Cały człowiek to ciało i dusza.

• Nieco podobnym błędem jest uważanie duszy, za coś w rodzaju "wkładu do ciała" (coś jak "dusza" w starodawnych żelazkach - to pojęcie pokazałeś, zadajac pytanie). To przekonanie często spotykamy w... bajkach, w których diabeł np. wygrywa duszę w karty i "zabiera" ją do piekła

Pozwól że przytoczę z moich notatek cytat "medieval_man":

"W wiekszości waszych postów traktujecie duszę jako pewien element dualizmu platońskiego ciało-dusza.
Ten błąd doprowadza do myślenia o nadaniu duszy wartości jakiegoś oddzielnego bytu, danego przez Boga rodzącemu się ciału, bytu, który ani nie jest całym człowiekiem, ani nie jest ludzkim "ja", ale jakimś bytem oddzielnym, a w konsekwencji, po śmierci człowieka, bytem oddzielonym od ciała.

Nigdy, w chrześcijanskiej (katolickiej) teologii nie mówiło się o dwóch bytach w człowieku. Natomiast, niestety, w potocznym rozumieniu, dusza jest jakimś dodatkowym bytem.
Wygląda to trochę tak (czyniąc pewne niedoskobnałe porównania) jak byśmy wiedząc i mówiąc, że ciało posiada kształt, w pewnym momencie uprzedmiotowili samo pojęcie kształtu i twierdzili, że wprawdzie ciało ginie, ale kształt pozostaje.

(Nawet w metafizyce nie możemy traktować cech jako oddzielne byty, ale co najwyżej jako akcydensy bytów. Żaden akcydens, żaden atrybut, nie istnieją jako byty samoistne)

Pojęcie duszy jest pojęciem filozoficznym i teologicznym i jego rozumienie przez wieki opierało się na wnioskowaniach z zakresu metafizyki (przy tym uwaga: metafizyka to nie żadne czary-mary, czy hokus-pokus tylko dział filozofii mówiący o rzeczach poza-fizycznych i posługujący się specuficznym językiem i specyficznymi pojęciami).

Mówiąc o tym, ze Bóg stwarza ludzką duszę będącą formą ciała chcemy powiedzieć między innymi, że Bóg naszemu człowieczeństwu nadaje wymiar duchowy i nieśmiertelny, kierujący nas ku Niemu samemu i że ten wymiar nie ginie po śmierci ciała.
Przez wieki (głownie scholastyka i św. Tomasz ) mówili jednak o duszy jako o, w pewnym sensie, oddzielnym bycie.
Tymczasem wg nauczania KK "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku, a samo pojęcie wynika z zastosowania pewnego aparatu pojeciowego utrwalonego przez wieki.

Nie otrzymujemy więc w chwili narodzin czy poczęcia żadnego nowego bytu, nie otrzymują żadnego nowego bytu klony, czy chimery.
Mówiąc o otrzymaniu duszy mamy w gruncie rzeczy na myśli w uproszczeniu otrzymanie człowieczeństwa nakierowanego na życie z Bogiem, tego człowieczeństwa, które jest nieśmiertelne w przeciwieństwie do śmiertelnego ciała"

 Re: Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: Dusza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-08-15 13:40

Tak. Ciało może zgubić duszę. To się nazywa: śmierć.

 Re: Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-08-15 15:26

"Nieporozumienia co do pojęcia "duszy" (bo z nich wynika Twoje pytanie) wynikają z tego, że jest ono w Biblii (a także w mowie potocznej) homonimem (słowem wieloznacznym)".

Homonim to nie jest z całą pewnością słowo wieloznaczne, Marku. Cenię Twoje wywody, ale jednak zadbajmy o całokształt. Odróżniamy homonimię od polisemii.
Wieloznaczność to polisemia. O homonimach mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z RÓŻNYMI słowami o RÓŻNYM pochodzeniu i znaczeniach, ale o tej samej formie (tym samym samym brzmieniu i zapisie, z ewentualnymi wariantami, homogram i homofon).
Przykład homonimu: "damy" (rzeczownik w mianowniku l. mn. od: dama) i "damy" (czasownik w 1 os. l. mn., od: dać). Zatem te "damy" to nie jest wyraz wieloznaczny, lecz różne wyrazy. Owszem, homonimiczne.

 Re: Czy ciało może zgubić duszę?
Autor: Mateusz (31.42.18.---)
Data:   2019-08-15 15:34

Jak to "zgubić"? Rozdzielić się na dobre? Ciało i dusza człowieka tworzą go jako osobę. Owszem, jak już zaznaczono może dojść do rozdzielenia tych dwóch części składowych, ale nigdy nie ma to miejsca w drodze decyzji człowieka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: