logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polega wprowadzanie w życie Słowa Bożego?
Autor: Benek (82.177.5.---)
Data:   2019-12-13 14:44

Mam pytanie odnośnie słuchania i rozważań Słowa Bożego oraz wprowadzania go w życie. Bardzo lubię się modlić, staram się praktykować Lectio Divina, korzystam przy tym z różnych wyjaśnień duszpasterzy, z komentarzy do oryginałów tekstów itp. Potem zawsze pragnę poprawy w życiu i wdrażania tego, co rozważałem, pomocy innym, ale nie umiem dostrzec w codzienności takich sytuacji, gdzie można by Słowem Bożym żyć. Rzeczy "się nie dzieją", nie ma wokół mnie żadnych sytuacji, gdzie mógłbym podzielić się miłością w większym stopniu, czy komuś pomóc. No to postawiłem na pomoc biednym, ale wolontariuszy u nas nie brakuje, jest wielu chętnych do pomocy i czasem nie chcą nawet nikogo dodatkowego, czy jeśli nie w organizacjach, to rzeczywiście mam szukać biednych na własną rękę? Jak zacząłem pytać rodziny, sąsiadów, znajomych, to zaczęli źle odczytywać moje intencje, że się narzucam itp.
Rozumiem to tak, że jeśli nie ma wokół mnie sposobności do czynienia dobra, to muszę je sam wymyślić, ale wszystko jest jakieś takie sparaliżowane, jak gdyby nie tędy droga.
Wprowadzanie Słowa Bożego to nie tylko pomoc biednym, ale otwartość na drugiego człowieka, prawda? Ale co zrobić, jak nic nie mogę nikomu zaoferować, bo po prostu każdy ma tyle, ile mu potrzeba i mi o tym wszyscy ciągle mówią?
Jak jeszcze wprowadzać w życie Słowo Boże? Czego szukać?

 Re: Na czym polega wprowadzanie w życie Słowa Bożego?
Autor: rrrr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-12-13 15:56

Jakoś nie chcę mi się wierzyć, że nie potrzeba nikogo do pomocy w ramach wolontariatu... Pytałeś w Caritasie? Jakichś fundacjach?

 Re: Na czym polega wprowadzanie w życie Słowa Bożego?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-13 16:39

Trzeba otworzyć oczy i wtedy okaże się, że wokół Ciebie (chyba mieszkasz we współczesnej Polsce, a przynajmniej Europie, a nie w raju) jest mnóstwo ludzi, którzy potrzebują, żeby im:
- zdjąć, wyprać i przypiąć firanki (tak, to jest za trudne!, niedawno słyszałam taka prośbę),
- umyć okna,
- przynieść zakupy,
- ugotować zupę,
- przeczytać coś, bo nie widzą,
- pogadać z nimi,
- odrobić z nimi lub ich dziećmi lekcje,
- przypilnować dziecka,
- odebrać dziecko ze szkoły,
- pobyć w domu z niepełnosprawnym, żeby stały opiekun mógł wyjść,
- załatwić numerek u lekarza,
- odebrać receptę w przychodni,
- kupić leki z tej recepty i przynieść,
- posprzątać w domu, choćby zetrzeć kurze,
- pójść z nimi do... (lekarza, urzędu, do kościoła, na spacer),
- opłacić rachunki (nie, nie wszyscy robią to elektronicznie , czasem nie mogą, nie umieją, ale tu też wchodzi w rachubę kwestia zaufania...),
- wynieść rzeczy do piwnicy,
- posprzątać piwnicę,
- posprzątać grób (tak, to jest wycieczka na cmentarz i fizyczna praca),
- spakować paczkę i nadać na poczcie,
- oddać buty do szewca,
- przyszyć guzik (ostatnio dla kogoś to robiłam, ta osoba nie nawlecze igły),
- przynieść książki z biblioteki...
I tysiąc innych spraw. Wokół mnie jest wielu takich ludzi, potrzebujących, także w szerokim kręgu znajomych, i właśnie ostatnio rozmawiałam z koleżanką, że otoczenie (ze mną włącznie) nie daje rady pomóc. Tak wiele potrzeb! Kosmos!

Mam za sobą operację i kilkumiesięczną rekonwalescencję. Nauczyło mnie to, ilu rzeczy można nie być w stanie zrobić. Absolutnie nie można. Począwszy od tego, że wolno było przenosić tyko rzeczy ważące mniej niż kilogram, a w pewnej fazie, gdy coś się rozsypało , nie mogłam się tygodniami nachylić i podnieść, dopiero ktoś przyszedł (np. pojutrze) i posprzątał...
Takich potrzebujących są setki.
Rozejrzyj się...

 Re: Na czym polega wprowadzanie w życie Słowa Bożego?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-15 16:18


Benku,

Dobrze, że pragniesz pomagać innym, bo pomagając ludziom potrzebującym, wprowadzasz w życie Słowo Boże. Można pomóc bliźnim i w szkolnej katechezie np. w nauce religii. Niektórzy uczniowie nie odrabiają lekcji.

Pytasz dalej: "Jak jeszcze wprowadzać w życie Słowo Boże? Czego szukać?

Jest jeszcze życie duchowe i możesz w nim wzrastać. Możesz pomóc i sobie to też pomoc. Bóg dał ludziom X Przykazań.. Czy postępujesz według tych Bożych Przykazań, wprowadzasz je w życie? Odpowiedz sobie.

Pytasz: "Czego szukać"? Szukaj Boga to najlepszy sposób na życie ziemskie i wieczne.

 Re: Na czym polega wprowadzanie w życie Słowa Bożego?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-12-15 21:23

Wprowadzanie w życie Słowa Bożego to stosowanie się do tego, co to Słowo mówi. Np. fragment o synu marnotrawnym. Te słowa - "Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem (...) Zabrał się więc i poszedł do swojego Ojca" (Łk 15, 18, 20). Fragment, który zaprasza cię do spowiedzi. Odpowiadając na to zaproszenie, idąc do spowiedzi, wprowadzasz to Słowo w życie. Robisz tak jak zrobił ten syn. Postanawiasz iść i idziesz. Albo fragment o modlitwie - "Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie" (Mt 6, 7). Co to Słowo mówi? Do czego cię zaprasza? Wskazówka dotycząca modlitwy. Że modlitwa to nie tylko słowa. Że one nie są tutaj najważniejsze. Albo niedawna Ewangelia - "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28). Przychodzisz do Niego z tym, co jest w tobie? Szukasz u Niego pomocy? Albo te słowa z dzisiejszego dnia. Dzisiejsza antyfona - "Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! (...) Pan jest blisko!" (Flp 4, 4, 5). Czy cieszysz się z tego, że On jest już blisko? Czekasz na Jego przyjście? Zadbałeś o to, żeby w żłóbku twojego serca było Mu wygodnie?

Pytasz - "Czego szukać?" Najpierw ciszy w sobie. Żeby móc usłyszeć to Słowo. Co w danej chwili chce ci powiedzieć. Konkretnie tobie. A potem znaków Jego obecności. Którymi On będzie cię prowadził. Jakby uśmiechał się do ciebie. Przypominając ci to Słowo. Ponawiając zaproszenie w nim zawarte. Zaproszenie czy może prośbę. "Czego szukać?" Tak jak napisała wcześniej Magdalena - szukaj Boga. Jego obecności wokół ciebie i w drugim człowieku. Staraj się dostrzegać tę obecność. Szukaj Boga, który pozwala się znaleźć.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: