logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: EmGie (---.196.108.50-bartnet.pl)
Data:   2020-04-06 19:23

Czy Wielki Post trwa do Niedzieli Palmowej? Czy też do Wielkiego Czwartku?

---------

Wielki Post trwa do nieszporów Wielkiego Czwartku, od których zaczyna się Triduum Paschalne.
moderator

 Re: Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: Calineczka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-04-08 22:37

Ale na ostrą imprezę czy też słuchać muzyki i tańczyć czy też zajadać się mięskiem można dopiero w niedzielę. Bo przypuszczam, że o to pytał autor.

 Re: Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-04-09 00:31

Nie narzucajmy prywatnych przekonań pod hasłem "można dopiero", tak jakby to było jakieś obowiazujące prawo. Ależ mięsko jest do dyspozycji i przed niedzielą Zmartwychwstania. Wielki Post go nie wyklucza (pomijając piątki i Środę Popielcową, no i jest zachęta co do powstrzymania się w Wielką Sobotę). W tym kontekście z szacunkiem patrzę na poważnie(j?) poszczących prawosławnych. Słuchanie muzyki też jest jak najbardziej OK przez cały Wielki Post.

 Re: Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: EmGie (---.196.108.50-bartnet.pl)
Data:   2020-04-09 01:26

Calineczko :)
Mam inne zobowiązania na Wielki Post i chciałem się upewnić, kiedy jak gdyby mogę być z nich zwolniony.

Jeszcze rok temu Wielki Post był u mnie do 23.59 Wielkiej Soboty, teraz jednak po lekturze informacji w internecie miałem wątpliwości, więc postanowiłem poszukać pomocy tutaj. A były też takie dywagacje, że ten okres kończy się Niedzielą Palmową, gdyż w czasie Mszy Św. w tę niedzielę mówi się o okresie Wielkiego Postu w czasie przeszłym.
Nawet zacząłem liczyć i 40 dni licząc od Środy Popielcowej wychodzi w Niedzielę Palmową.
Teraz już wiem, dzięki uprzejmości moderatora, że Wielki Post kończy się wieczorem w Wielki Czwartek (Nieszpory), co jest bardzo logiczne i przechodzi w Triduum Paschalne.

-------

"Szósta Niedziela Wielkiego Postu. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej" - pełna nazwa Niedzieli Palmowej, wykluczająca w KK myślenie czy mówienie o niej w czasie przeszłym w kontekście Wielkiego Postu.
moderator

 Re: Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: calineczka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-04-09 15:17

no właśnie zobowiązania tak myślałam, że o to chodzi, kiedy można się z nich "uwolnić". Hanno wiem, że można jeść mięso czy słuchać muzyki (ale na imprezy chodzić nie można) przez cały Wielki Post, ale bierzemy pod uwagę Triduum Paschalne. Dla mnie nie ma to różnicy czy fachowo nazywa się ten dni postem czy już nie, ponieważ to są najbardziej żałobne dni w roku i nie wyobrażam sobie bym już miała zakończyć postanowienia. Być może to tylko moja opinia nie ma to nigdzie w dokumentach kościelnych, ale uważam, że tak jest słusznie. To najbardziej żałobne dni w roku, w Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę nie ma nawet Mszy. Mama powiedziała, że dawniej mówili, że już od wieczora w Wielki Czwartek już nawet sprzątać się nie powinno. Tak więc nie wyobrażam sobie by w te dni, gdy wspominamy Mękę Pana Jezusa miała słuchać muzyki czy jeść czekoladę itp bo formalnie post się skończył.

 Re: Kiedy kończy się Wielki Post?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-04-10 03:24

Calineczko. Dobrowolne zobowiązania są sprawą pomiędzy Bogiem a człowiekiem, który je podejmuje. Mogą dotyczyć tylko Wielkiego Postu, całego lub nawet części. Nie muszą być przedłużane na czas Triduum. Nie Tobie oceniać ich wartość. A przechwalanie się własnymi, które są rzekomo lepsze, też jest nie na miejscu. Naprawdę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: