logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Hania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-27 19:11

Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-07-27 20:26

O ile można otrzymać w sytuacjach ekstremalnych (np. przy zagrożeniu życia) rogrzeszenie bez spowiedzi, czyli bez wyznania grzechów, o tyle nie wiem, co masz na mysli, pisząc o spowiedzi bez wyznania grzechów. Jak to wygląda?
Nie wyznajemy grzechów, to chyba nie ma spowiedzi, może być np. jakaś rozmowa duchowa, ale ta się nie kończy rozgrzeszeniem. Napisz dokładniej.

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-07-27 21:00

Haniu, rozważ, sama znajdziesz odpowiedź:
- KKK 1422 – 1498
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-2.htm
- warunki sakramentu pojednania
- osobisty rachunek sumienia, czy masz świadomość popełniania grzechów

Jak chcesz odbyć spowiedź bez wyznawania grzechów? Tak czysto formalnie jak miałaby wyglądać?

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Hania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-07-27 21:37

Spowiadałam się co kilka dni u tego samego księdza wciąż z tych samych grzechów. I w końcu powiedziałam, że już nie mam sił, że nie wiem czy to ma sens. A ksiądz zapytał co mnie męczy. Chwilę (dłuższą chwilę) rozmawialiśmy. Ksiądz zadał mi pokutę i rozgrzeszył.

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: A2 (---.dynamic-3-poz-k-1-2-0.vectranet.pl)
Data:   2020-07-27 22:42

Rozgrzeszył - czyli spowiedź ważna.

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-07-27 22:51

"Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?"

Haniu, dokładne wskazówki dotyczące Sakramentu pokuty i pojednania dostałaś powyżej. W konkretnej sytuacji, którą przywołałaś, nikt z forowiczów nie będzie miał większej wiedzy niż kapłan, który zadał Ci pokutę i udzielił rozgrzeszenia.
Spowiedź, szczególnie u stałego spowiednika, czy też wtedy kiedy dręczą penitenta szeroko pojęte nieuporządkowania moralne, mające wpływ na postawę człowieka, nie zawsze przebiega w formie literalnego wyliczania grzechów, ale mogą być one jasno wyrażone w kontekście rozmowy.
Pozostań w pokoju serca, zaufaj kapłanowi co do ważności spowiedzi.

 Re: Czy jest ważna spowiedź bez wyznania grzechów?
Autor: Ona (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-07-28 13:07

Chyba najprościej będzie porozmawiać z tym księdzem i u niego wyjaśnić wątpliwości. Jeśli podczas tej rozmowy powiedziałaś o grzechach, to nie ma problemu. Kiedyś miałam podobną sytuację. Chodziłam kiedyś do spowiedzi do stałego spowiednika co kilka dni. I w pewnym momencie miałam dosyć. Przyszłam do spowiedzi i powiedziałam mu, że to jest bez sensu. I zaczął mi tłumaczyć sens tego sakramentu. I na koniec udzielił mi rozgrzeszenia. Nie zwróciłam mu uwagi, że przecież nie wyznałam grzechów. Poszłam do niego po kilku dniach i powiedziałam, jak było. On był pewien, że wyznałam wtedy grzechy i dlatego udzielił rozgrzeszenia. Więc rozgrzeszenie było wynikiem nieporozumienia. Warto to wyjaśnić dla własnego spokoju.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: