logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-09-25 21:38

Naszła mnie taka refleksja przy okazji modlitwy do św. Michała Archanioła o strącenie złych duchów do piekła. Generalnie ta modlitwa zawsze stwarza mi problem, bo o ile nie chcę, aby złe duchy wiodły ludzi na zatracenie, to z drugiej strony nie życzę nikomu cierpień, nawet złym duchom. Widzę w nich w pewnym sensie braci, z którymi musimy walczyć, bo zeszli na złą drogę i szkodzą ludziom, ale nie potrafię ich nienawidzić i życzyć im piekła. Jestem skłonny nawet pozwolić im na atakowanie mnie o ile sam te ataki będę w stanie wytrzymać, jeśli dzięki temu uda mi się oszczędzić im choć części cierpień. Dlatego nie potrafię szczerze prosić o strącenie tych duchów do piekła. Natomiast naszła mnie taka refleksja: Są na świecie źli ludzie szkodzący innym. Typowym przykładem znanym z historii był Hitler, ale takich ludzi jest więcej. Czy nie powinniśmy się modlić o ich śmierć? Nie chodzi mi o śmierć wieczną, ale o śmierć cielesną, żeby nie szkodzili innym ludziom. Skoro już modlimy się o piekło dla złych duchów po to, żeby nie szkodziły ludziom, to czy nie powinniśmy modlić się o skuteczne rozwiązanie sprawy złych ludzi (czyli o ich cielesną śmierć), aby nie szkodzili innym ludziom?

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-09-25 22:40

Nie modlimy się wprost o piekło dla złych duchów. Nie zyczymy im piekła. One już są "stamtąd". Tak wybrały i nic oraz nikt im już nie może pomóc. Tak, szkoda, że tak się potoczyło. Modlimy się, by nie szkodziły ludziom, by - obrazowo - siedziały w swoim piekielnym kącie i nie wychodziły do ludzkiego świata. Prosimy archanioła, by im przeszkadzał w docieraniu do ludzi i szkodzeniu im.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-09-25 23:49

Tomaszu,
czy wg Ciebie miejsce okrutnego i bezwzględnego mordercy jest w więzieniu czy wolałbyś, żeby on nie cierpiał i był na wolności? Analogicznie ze złymi duchami.
Poza tym nikt nie każe uczucia nienawiści do nich żywić.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Karolina (---.tktelekom.pl)
Data:   2020-09-26 07:54

Należy się modlić o nawrócenie takich osób. Bo ich śmierć cielesna bez wcześniejszego żalu za popełnione zło grozi wiecznym potępieniem.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-09-26 13:08

Nie wolno nikomu życzyć źle, zarówno jeśli dotyczy to jego doczesnego życia, a także (właściwie to nawet tym bardziej) wiecznego. Dlatego masz rację, że proszenie o śmierć złoczyńcy wprost nie wydaje się być właściwym rozwiązaniem. Zarówno w przypadku, gdy adresatem takiej prośby jest Pan Bóg (bo On najlepiej wie, ile czasu jest przeznaczone każdemu człowiekowi: dobremu lub złemu), jak i człowiek (na zasadzie: tak, proszę zróbcie porządek z tym złoczyńcą, ale ja nie będę sobie brudzić rąk, niech zajmie się tym ktoś inny).
Rozwiązaniem zadowalającym chyba wszystkich, stosowanym do dzisiaj, wydaje się być kara z artykułu 148 paragraf 2 kk (wg prawa polskiego), czyli od 25 lat do dożywocia. W takim przypadku sprawca jest po prostu długotrwale lub permanentnie izolowany od społeczeństwa. Nikt go nie zabija, żyje on tyle, ile ma żyć. W międzyczasie może się nawrócić i dożyć swoich dni bez wiszącej nad nim groźby piekła (sam pobyt w zakładzie karnym wydaje się być tutaj pokutą, po śmierci być może uzupełnioną czyśćcem). Może również spróbować, a nawet z sukcesem popełnić samobójstwo, ale wtedy działa wyłącznie z własnej woli, wybór należy do niego.
PS. Mam nadzieję, że kiedyś zmienisz swoje zdanie odnośnie do mieszkańców piekła. Oni już wybrali swoją wieczność, wpadając w pułapkę nienawiści, która napędza sama siebie. Nawet gdyby dać im szansę nawrócenia, nie skorzystaliby z niej. I naprawdę jedną z najbardziej nietrafionych rzeczy, jakie mógłbyś zrobić byłoby kierowanie w ich stronę współczucia, za które oni, gdyby mogli, odpłaciliby Ci w najgorszy możliwy sposób.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Release (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-09-26 15:50

Miałam kiedyś natchnienie żeby się pomodlić ( kilka razy się zdarzyło) za duszę Hitlera o jego życie wieczne. O dziwo, nie było dla mnie to aż tak trudne, a było raczej z kategorii zdziwienia. O ile trafię do Nieba i spotkam tam Hitlera to pewnie mi szczęka nisko opadnie.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: M. (---.play-internet.pl)
Data:   2020-09-26 17:05

"czy nie powinniśmy modlić się o skuteczne rozwiązanie sprawy złych ludzi (czyli o ich cielesną śmierć), aby nie szkodzili innym ludziom?"

Pierwszy raz spotykam się z takim podejściem. Powinniśmy się modlić o ich nawrócenie.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-09-27 13:20

(...) Przeżyłem kiedyś doświadczenie (...)

---
Czy prowadzący psychiatra definitywnie wykluczył chorobę jako przyczynę owego doświadczenia? Jeśli tak, należałoby sprawę skonsultować z doświadczonym kierownikiem duchowym.
Tak czy inaczej - poruszanie tego tematu na forum nie jest dobrym pomysłem.
z-ca moderatora

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2020-10-21 17:36

A czy Ty znasz do końca serce kogoś, kto wydaje ci się złym człowiekiem? Jeśli nie, to jaką masz pewność, że nie modlisz się o śmierć dla osoby, która okoliczności doprowadziły do popełniania zła i która nie potrafi poradzić sobie ze swoim grzechem?

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Gabi (---.versanet.de)
Data:   2020-10-21 21:17

Tomaszu :-)

"nie potrafię ich nienawidzić i życzyć im piekła"

Nie musisz ich nienawidzić ani życzyć im piekła. Te istoty już podjęły swoją decyzję w wolności i ponoszą teraz tego konsekwencje zgodnie z wolą Bożą. Jak wierzymy, nasz Bóg kieruje się zawsze nieskończoną Miłością, Miłosierdziem oraz Mądrością.

"Jestem skłonny nawet pozwolić im na atakowanie mnie o ile sam te ataki będę w stanie wytrzymać, jeśli dzięki temu uda mi się oszczędzić im choć części cierpień".

Tomaszu, ile masz lat? Ty tak na poważnie? Chcesz świadomie wystawiać się na ataki złych duchów, aby oszczędzić im cierpień? Otrzymałeś taką misję zbawiania ich od Boga czy może swojego kierownika duchowego? Aż w głowie się nie mieści! Jak możesz być tak bezmyślny oraz nieodpowiedzialny! Chcesz wpaść dobrowolnie w ich pułapkę, żeby potem szukać egzorcysty? Może naczytałeś się nieodpowiedniej lektury albo naoglądałeś się filmów? Chcesz się zajmować tematem, który nie jest wart Twojej uwagi ani Twojego czasu. Czas jest darem Pana, więc wykorzystaj go na Jego chwałę np. poprzez Koronkę Uwielbienia Boga ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów:
https://www.youtube.com/watch?v=3t5G6F4LHGc

"Są na świecie źli ludzie szkodzący innym. Typowym przykładem znanym z historii był Hitler, ale takich ludzi jest więcej. Czy nie powinniśmy się modlić o ich śmierć?"

Każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Bożym, nawet największy zbrodniarz. Przecież zostaliśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo i powołani do nieskończonej Miłości tutaj oraz w wieczności. Każdy jest więc upragniony, Chrystus oddał życie za każdego, każdemu chce okazać Swoje nieskończone Miłosierdzie i walczy o każdą istotę ludzką aż do ostatniej chwili. Poprzez św. Faustynę dał nam Koronkę do Miłosierdzia Bożego, dzięki której możemy wstawiać się za wszystkich ludzi i upraszać potrzebne łaski dla ich zbawienia.

Tomaszu, szukaj przede wszystkim Boga w swoim życiu, w codzienności, we wszystkim, gdyż do tego zostaliśmy powołani, do miłosnej relacji z Panem :-)

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-21 22:43

@AsiaBB - nie znam serca innego człowieka. Ale Bóg je zna. Przecież nie chodzi mi o to, że ja sam bym zadawał śmierć złemu człowiekowi, lecz o to, że będę prosić o to Boga, który już ma odpowiednie rozeznanie. Zresztą ja wcale nie chcę prosić o śmierć dla złego człowieka. Ale z dwojga złego wolę już prosić o śmierć (wyłącznie cielesną) dla złego człowieka wyrządzającego krzywdy innym ludziom niż o potępienie wieczne dla złego człowieka czy też złego ducha, który czyni to samo.
@Gabi - mam 50 lat i piszę całkowicie poważnie. Niestety moderator nie puścił mojej odpowiedzi z 27 września, a ona by wiele wytłumaczyła. W tej sytuacji chyba faktycznie jedynym wyjściem jest zamknięcie tego wątku.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Gabi (---.citykom.de)
Data:   2020-10-22 10:50

Tomaszu :-)

Ufam Duchowi Świętemu, Który działa nieustannie oraz Moderatorom, którzy na pewno się kierują w pracy (i nie tylko) modlitwą i dobrem użytkowników FP. Jeśli Twoja odpowiedź nie dostała zielonego światła na forum, to zapewne oznacza, że mogła zawierać treści, które tutaj na forum mogą być szkodliwe. Przecież możesz omówić interesujące kwestie w realu z kapłanem :-)

Jeśli zaś chodzi o modlitwę o śmierć dla złych ludzi, to dlaczego nie chcesz się modlić o wypełnienie się woli Bożej w ich życiu, o ich nawrócenie? Modlitwa "Ojcze nasz" zawiera właśnie taką prośbę: Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi. Przecież Bogu zależy najbardziej na naszym zbawieniu, na tym, aby się wypełniło w nas Jego Królestwo. On jest Panem życia i śmierci i wie najlepiej, co jest dla nas dobre i zabiera każdego w najbardziej odpowiednim dla nas momencie. Jeśli szukasz dobra grzesznika, to módl się raczej o jego nawrócenie, o jego dobrą śmierć, tzn. pojednanie z Bogiem :-)

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-22 14:39

Gabi,
Przeczytaj proszę jeszcze raz pierwszy post z tego wątku. Tam napisałem, dlaczego założyłem ten wątek i dlaczego myślę o modlitwie o śmierć dla złych ludzi. Napiszę to pokrótce jeszcze raz: W Kościele jestem w pewien sposób zmuszany do modlitwy o piekło dla złych duchów z tego powodu, że te złe duchy "krążą po świecie na zgubę dusz ludzkich". Mnie ta modlitwa odrzuca. Ale pojawiła się we mnie refleksja, że nie tylko złe duchy szkodzą ludziom, że są też źli ludzie szkodzący innym (historycznie np. Hitler czy Stalin, a obecnie np. obecnie rodzina Kimów rządząca Koreą Północną). Skoro modlimy się o piekło dla złych duchów to czy nie powinniśmy się o znacznie mniejszą sprawę, niż piekło (czyli o zwykłą, doczesną śmierć) dla takich tyranów?

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2020-10-22 15:01

Ale tak czy siak chcesz sie modlic o smierc dla osoby, ktora oceniasz jako zła. W swoim sercu dokonujesz oceny- ten jest dobry, tamten jest zły. Bo przecież nie chcesz się modlić o śmierć dla wszystkich napotkanych ludzi tylko dla tych, których kwalifikujesz jako tych złych. A nie nam sądzić ludzi.

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-22 15:24

AsiaBB: Nie chcę się modlić o niczyją śmierć. Pytanie dotyczy tego, czy należy się o to modlić. Nie o to, czy MOŻNA się modlić o śmierć tylko czy NALEŻY się o to modlić. Ja osobiście nie chcę się modlić ani o śmierć dla złych ludzi ani o piekło dla złych duchów. Przeczytaj jeszcze raz moje posty w tym wątku. Napisze jeszcze raz: skoro mamy obowiązek modlić się o piekło dla złych duchów szkodzącym ludziom to czy nie powinniśmy mieć podobnego obowiązku (chociaż łagodniejszego, bo dotyczącego tylko śmierci cielesnej) odnośnie złych ludzi szkodzących innym ludziom?

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-10-22 15:57

Nie, nie tylko nie powinniśmy mieć obowiązku modlitwy o śmierć dla złych ludzi, ale nawet nie widzę prawa do takiej modlitwy. O życiu i o śmierci decyduje Bóg, nie ja. I w Ewangelii jasno Jezus tłumaczy uczniom, że nie ich sprawą jest wyrywanie kąkolu (przy okazji razem z pszenicą). Przyjdzie czas...

Pierwsze słyszę, że mam obowiązek modlić się o piekło dla złych duchów. Dowody proszę.
Litości, one, te złe duchy, już taki stan, piekło, same wybrały. Modlimy się o to, by nie szkodziły ludziom, by obrazowo rzecz ujmując, w piekle zostały, nie grasowały wśród nas, nie szkodziły ludziom..

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Gabi (---.versanet.de)
Data:   2020-10-22 16:02

Tomaszu :-)

Chciałabym Cię zapewnić i uspokoić, że przeczytałam Twój pierwszy i kolejne posty nie jeden raz, aby spróbować Cię lepiej zrozumieć. Nadal jednak nie pojmuję, skąd w Tobie takie skupienie się, żeby nie powiedzieć fiksacja, na złych duchach i złych ludziach. Wygląda to na jakąś "misję" bronienia świata i ochrony ludzi przed złymi duchami oraz złymi ludżmi. Jednak my zostaliśmy stworzeni dla innego celu :-)

Św. Ignacy z Loyoli: "Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego on jest stworzony."

Zaufaj Bożej Opatrzności, Która stworzyła ten świat, otacza go Swoją Miłością i prowadzi go do spełnienia Swojej obietnicy, pełni szczęścia w wieczności. On czuwa nad wszystkim i ze wszystkiego potrafi wyprowadzić dobro. Wpatruj się w Niego :-) Św. Teresa z Avila usłyszała kiedyś od Pana: "Zajmij się Mną, a Ja zajmę się Tobą". Tomaszu, zajmij się Nim :-)

Jeśli odpowiedzi użytkowników tego forum Ci nie wystarczą, skontaktuj się w realu z kapłanem albo psychologiem.

Niech Pan Ci błogosławi i strzeże Cię :-)

 Re: Czy należy się modlić o śmierć złych osób?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-10-22 16:36

Hanno: Pytasz o obowiązek modlitwy o piekło dla złych duchów. Ja mam na myśli modlitwę do św. Michała Archanioła, gdzie są słowa "a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, Szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła". Modlitwa ta czasami jest odmawiana na zakończenie Mszy Świętej. W tej sytuacji jej odmówienie jest w pewnym sensie obowiązkiem uczestnika tej Mszy, bo wszyscy tak się modlą. Ja czasami się przełamię i wbrew sobie powiem te słowa, chociaż na ogół w tym czasie milczę.
Gabi: Dziękuję za troskę, ale naprawdę bez znajomości tego, co napisałem w nieopublikowanym poście nie zrozumiesz w pełni mojego postępowania. Tam były bardzo ważne dla mnie rzeczy, jednak rozumiem moderatora, że nie chciał tego zatwierdzić.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: