logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rodzina nie zaprasza mnie do stołu świątecznego.
Autor: Magda (---.centertel.pl)
Data:   2020-12-03 17:10

To już kolejne święta, kiedy rodzina nie chce zaprosić mnie do stołu świątecznego. Zawsze się starałam jadąc do nich kupić wigilijne jedzenie, podarować wszystkim prezenty (ja nigdy nic nie dostałam, nawet spinki za 5 zl). Jestem osobą niepełnosprawną, utrzymuję się z bardzo skromnej renty, ale nigdy nie jechałam z pustymi rękoma. Mimo tego wszyscy i tak mnie olewają. Byłam pewna, że to przez wirusa, ale w poprzednich latach było dokładnie tak samo :( Do tego ostatnio ze względu na pandemię przestano organizować "rządowe" wigilie dla samotnych. Co robić, gdzie podziać się w święta żeby nie czuć tej samotności? A może da się jakoś poprawić relacje z rodziną?

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-12-04 01:09

Sugeruję porozmawiać z rodziną na ten temat. Prędzej dowiesz się od nich o co chodzi niż od przypadkowych osób z internetu.
A może masz jakieś starsze sąsiadki, z którymi razem byście mogły urządzić święta?

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2020-12-04 12:10

Droga Magdo, jeśli trudno Ci się zdobyć na bezpośrednią rozmowę, to może spróbuj napisać list? Do Świąt jest jeszcze trochę czasu, zdąży dojść. Zapytaj wprost, dlaczego rodzina nie chce spędzać z Tobą Świąt i co ewentualnie mogłabyś zrobić, żeby zmienić to nastawienie. Jeżeli problemem okaże się Twoja niepełnosprawność, to może wystarczy coś więcej im o niej opowiedzieć? Wyrazić jasno swoje oczekiwania, określić ograniczenia. Też jestem osobą niepełnosprawną i wiele razy zdarzało mi się, że ktoś unikał przebywania ze mną, bo po prostu nie wiedział, jak się wobec mnie zachować - braki edukacyjne w tym zakresie są zatrważające. Nawet mój własny mąż w czasie ataku mojej choroby bywał początkowo bezradny i przerażony, wolał wyjść do drugiego pokoju. Dopóki nie dowiesz się, jaka jest przyczyna tej sytuacji, to niewiele będziesz mogła zrobić.

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-12-04 16:07

Jeśli w te święta też zanosi się na to, że zostaniesz sama, to napisz może jakiś list do rodziny, wyślij maila, zadzwoń. Polecam szczególnie tę ostatnią opcję, bo list można wyrzucić, wiadomość na poczcie elektronicznej skasować, a telefon raczej się odbiera, choćby po to, żeby zapytać o co chodzi. Porozmawiaj chwilę, złóż życzenia, może w jakiś sposób zmniejszy to Twoje uczucie samotności.

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-12-04 17:45

Nic nie rób. Zostaw to Panu Bogu i ofiaruj Mu za nawrócenie grzeszników.

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: KK (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-12-04 22:51

Gdybym wiedziała, gdzie mieszkasz i miała okazję choć minimalnie Cię poznać to chętnie zaprosiłabym Cię do siebie.
Jeśli chodzi o sprawy rodzinne, to czy spróbowałaś zapytać? Tak po prostu?

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: pytająca (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-12-05 00:41

Bardzo chciałabym się mylić. Może jest tak, że rodzina nie zaakceptowała Twojej choroby. Odsunęli się od Ciebie, żeby przypadkiem 'nie zarazić się'. Wiem Madziu, że to bardzo boli, ponieważ tak jest w mojej sytuacji. Mam własną rodzinę, a z rodzeństwem nie utrzymuję kontaktu. Od czasu pomodlę się za nich. Madziu porozmawiaj z rodziną, bo zawsze jest szansa, że mylę się.

 Re: Rodzina mnie nie zaprasza do stołu świątecznego.
Autor: B. (---.191.27.104.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-12-08 01:17

Moja dobra znajoma zaprasza na wigilię zaprzyjaźnionych samotnych sąsiadów. Zamiast cierpieć z powodu samotności, można samemu kogoś zaprosić :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: