logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Megi (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-01-23 09:38

Jestem zaproszona na chrzest dziecka przyjaciolki. Po chrzcie bedzie szybki poczestunek w domu, w okrojonym skladzie ze wzgledu na pandemie. Nigdy nie bylam na chrzcie, ale gdyby odbywal sie on w normalnych okolicznosciach, z obiadem itd. czułabym sie zobowiazana dac pieniadze, dla dziecka lub zeby koszty sie zwrocily. Czy goscie zaproszeni na chrzest daja pieniadze dla dziecka? Z gory dziekuje za odp.

 Re: Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Mateusz (84.38.85.---)
Data:   2021-01-23 14:02

Tak zwana "koperta" od zawsze kojarzyła mi się z przyjęciem weselnym, gdzie jednak również nie była traktowana jako środki finansowe mające zrekompensować koszty jego realizacji. Jak dla mnie sprawa jest prosta: jeśli dana osoba jest zapraszana przez organizatorów jakiejś uroczystości oznacza to, że: a) jest ona dla nich kimś ważnym i b) są oni w stanie opłacić jej udział z własnej kieszeni, bez spodziewania się zwrotu tych pieniędzy w jakiejkolwiek formie i terminie. Tak więc reasumując krótko: goście zaproszeni na chrzest nie wręczają pieniędzy, tylko prezenty, najlepiej kojarzące się okolicznościowo. I to też raczej nie wszyscy, a jedynie rodzice chrzestni.

 Re: Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-23 15:00

Nigdy nie dawałam pieniędzy. Ani jako gość, ani jako (dwukrotnie) chrzestna. Ani przy spotkaniu w domu, ani w lokalu. Bez względu na świetną albo nader nieświetną sytuację rodziny gotówka nie wchodziła w grę. Owszem, były podarunki dla dziecka: na teraz - coś, co się przyda maluchowi i na potem, na prawach pamiątki. O szczegóły, potrzeby warto dopytać rodzinę, to pozwala też uniknąć dublowania takich rzeczy, których kolejny egzemplarz nie jest nikomu potrzebny.

No ale wyznaję może niepopularną zasadę: gdy zapraszam, to funduję, nie zaś oczekuję, że gość za siebie zapłaci, wręcz gotówką.

 Re: Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Megi (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-01-23 22:27

Rowniez uwazam, ze jesli ktos zaprasza, nie powinien oczekiwac zwrotu kosztów. Niestety spotykalam sie juz z oczekiwaniami (akurat odnośnie wesela), ze zwroca sie koszty i jeszcze zarobia na tym, nawet z oczekiwaniem “zrobię weselę i za pieniadze, ktore dostane od gosci, kupię mieszkanie”. Bywalam tez na weselach, gdzie nie byly zapewniane noclegi, ani transport poza miasto i gdzie kladziono gosci na podłodze na karimatach, a rano kazdy mial wyjechac, najlepiej jak najszybciej i prawde mowiac czulam sie, jakby ktoś chciał się nachapać tylko kopert z pieniędzmi.
Dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Ewelina (---.as43234.net)
Data:   2021-01-25 01:51

Uwazam, ze tak. Osobiscie podarowalabym prezent kojarzacy sie okolicznosciowo oraz pieniadze. Kwote ktora nie wprawilaby w zaklopotanie rodzicow dziecka. Pozdrawiam

 Re: Czy zaproszeni na chrzest powinni dać pieniadze?
Autor: Mira (---.securex.cc)
Data:   2021-01-30 07:36

Zgadzam się z Hanną i Megi, jednak spotkałam się z tym, że (według mnie - niestety) rodzina oczekuje / ma taką "tradycję" / jest tak przyjęte, że daje się pieniądze z okazji Komunii. Nie popieram tego i dotychczas się z tego wyłamywałam i jak na razie nie zamierzam tego zmieniać, bo zupełnie mi to nie pasuje do okazji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: