logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co sądzić o tzw. Małym Sądzie?
Autor: Szymon (---.play-internet.pl)
Data:   2021-03-05 19:04

Szczęść Boże,

w ostatnich latach coraz częściej słyszę o tzw. Małym Sądzie - ma to być forma mistycznego, próbnego sądu szczegółowego na każdym człowieku, jeszcze za życia ziemskiego. Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale gdyby ktoś chciał, proszę o tym poczytać. Pytanie - co o tym sądzić? Biblia, jak i tradycja Kościoła, w zasadzie o tym milczą, a też nigdzie nie spotkałem się z jakąkolwiek analizą tego zagadnienia, natomiast - z tego co zauważam - wśród wierzących coraz więcej da się zauważyć przekonanie co do koncepcji Małego Sądu.

 Re: Co sądzić o tzw. Małym Sądzie?
Autor: Ona (---.147.39.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-03-06 10:29

Jeśli nie pochodzi to z Pisma Świętego, Tradycji, nie jest ogłoszone dogmatem, to nie masz obowiązku w to wierzyć. "Ludzie wierzący", dość często niestety, mają genialne pomysły, jak rozruszać naszą wiarę. Jedni będą cytować tysiące objawień prywatnych, szczególnie tych nieuznawanych, drudzy za prawdę objawioną uznają słowa złego wypowiadane podczas egzorcyzmów, inni będą praktykować spowiedź furtkową, ktoś kolejny wymyśli Mały Sąd. Trzymajmy się tego, co uznane przez Kościół. Po co Bogu "próbny sąd"? Kościół uczy, że człowiek może nawrócić się w ostatniej sekundzie swojego życia, że jeżeli ostatnią świadomą myślą będzie błaganie o Miłosierdzie, to Bóg tego Miłosierdzia nie odmówi. W drugą stronę też to niestety działa, Boga można odrzucić w ostatniej chwili życia. Więc jaki jest sens "Małego Sądu"?

 Re: Co sądzić o tzw. Małym Sądzie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-03-06 11:48

Nie wiem kto i po co wymyśla takie rzeczy, doprawdy.
To oczywiście nie do Ciebie, Szymonie, piszę ogólnie do tych, co wymyślają.
Szanuje objawienia prywatne, jeśli są postawione w miejscu, gdzie postawił je Kościół (czyli jako zachęta, przypomnienie, ostrzeżenie, podniesienie - przypominam, że NIE MOGĄ wnosić niczego do Depozytu Wiary).
Jednak obserwowana w ostatnich latach jakaś dzika pogoń za coraz to nowymi objawieniami prywatnymi jest chora. Im dziwniejsze tym lepsze.
Jak nie uznane przez Kościół - to znaczy że jest przeciw nim "spisek Kościoła.
Jak uznane - to są traktowane (wbrew nauce Kościoła o objawieniach prywatnych) jako coś, w co chrześcijanin "musi wierzyć".

Tej pogoni towarzyszy często zupełna nieznajomość tego, co Kościół głosi w sposób ABSOLUTNIE PEWNY. Mało kto biegający za coraz to różnymi objawieniami zna choćby katechizm.

 Re: Co sądzić o tzw. Małym Sądzie?
Autor: Mateusz (84.38.86.---)
Data:   2021-03-06 13:00

Szymonie, nie umknęło Ci aby na pewno jedno słowo spośród tych 89, które w sumie tu napisałeś? Mam na myśli przymiotnik "próbny". Uczynki ludzi będą sądzone przez Pana Boga, który nie potrzebuje przeprowadzania jakichkolwiek prób przed podjęciem właściwego działania w obawie, że się "pomyli".
A skoro już wspomniałeś o Biblii: nie zastanawiałbyś się nad ideą wstępnej kwalifikacji ludzi do przebywania w Niebie, gdybyś wiedział, co mówi ona o niepowtarzalności Bożego osądu nad człowiekiem (zob. Hbr 9, 27-28). Zdaje się więc, że pragnąc odkryć w jak najdrobniejszych szczegółach to, co ma nastąpić, sięgałeś po jakieś nie do końca wiarygodne źródła.

 Re: Co sądzić o tzw. Małym Sądzie?
Autor: Szymon (---.5.127.223.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-03-06 15:46

zdecydowałem się zainicjować dyskusję.
/.../

Formuła forum pomocy to pytanie i odpowiedzi Forowiczów.
Natomiast do dyskusji od dwudziestu lat zapraszamy obok: klik.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: