logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy człowiek sam się musi pilnować do śmierci?
Autor: Szymon (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-19 20:41

Szczęść Boże

1. Czy gdy Bóg widzi - bo widzi wszystko - może wysłuchać oraz spełnić prośbę (modlitwę) o śmierć, widząc że:
- dalsze życie człowieka prowadziłoby go do tylko większej zguby,
- oddalenia od Boga oraz
- oraz popełniania coraz to gorszych grzechów?

2. Czy człowiek sam się musi pilnować oraz czekać do momentu jego fizycznego zgonu z góry przewidzianego przez Pana Boga?

W przypadku sw. Rity kościół święty, katolicki uznaje, że taka modlitwa została przez Pana Boga wysłuchana oraz spełniona wobec jej synów.

3. Czy są jeszcze również jakieś inne przypadki, gdy owa modlitwa została wysłuchana?

4. Czy tylko naprawdę wybitni święci mają taki przywilej (wiem każdy może być świętym) ale może w kręgu zwykłych szarych ludzi (nie chorych) zdarzyły się takie przypadki?

Amen.

 Re: Czy człowiek sam się musi pilnować do śmierci?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-09-30 13:59

Powtarzasz w różnych wątkach podobne pytania, to nie pomaga ani Tobie, ani odpowiadającym. Można się pogubić albo zwątpić w sens odpowiadania (nakład czasu, pracy), skoro zaczynasz gdzie indziej od nowa.

Tak, człowiek ma pilnować swojego serca, strzec łaski, unikać grzechu, prosząc przy tym Pana Boga o pomoc, ewentualnie świętych o wstawiennictwo u Boga.
Nie jest rozwiązaniem ucieczka: "daj mi, Boże, rychłą śmierć, bo przecież będę grzeszył, oddalał się. Lepiej mnie zabij, to nie będzie mojego grzechu".

Wszyscy grzeszymy tak lub inaczej, więc gdyby Pan Bóg miał obrać kryterium: zesłać ludziom śmierć, by uniknąć ich przyszlych grzechów, to najwyżej zdołalibyśmy się urodzić. Zresztą pewnie nawet nie to, bo skoro nasi rodzice mieliby umrzeć, by uniknąć grzeszenia, to nie mielibyśmy szans zaistnieć.

Bóg nie stwarza człowieka dla śmierci, ale dla życia. I naszym zadaniem jest żyć jak najlepiej, czynić dobro, a nie uciekać w śmierć, oczekując jej szybkiego nadejścia.

Mam nadzieję, że nie zobaczę wkrótce kolejnego wątku o proszeniu o śmierć i o poszukiwaniu przykładów śmierci wskutek modlitwy :)

 Re: Czy człowiek sam się musi pilnować do śmierci?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-09-30 14:58

Szymon, jaki naprawdę jest Twój problem? Czy dobrze wnioskuję, że masz problemy z psychiką i chcesz popełnić samobójstwo, ale wiesz, że to grzech, więc tego nie zrobisz i dlatego chcesz, żeby to Bóg zesłał na Ciebie śmierć?
Szymon, to Bóg jest panem życia i śmierci. Ty nie jesteś Bogiem, zatem nie znasz Jego dróg i myśli i nie Ty decydujesz o tym, czy będziesz żył. No ok, możesz się zabić, ale proszę Cię, nie rób tego.
Bóg zna Twoje serce i wie, co się z Tobą teraz dzieje. Więcej: On jest niesamowicie blisko Ciebie, nawet, jeśli tego nie czujesz. On Cię kocha bardziej niż możesz sobie wyobrazić. Oddał za Ciebie życie. Chce Twojego dobra.
Wiem, że nie jest Ci łatwo. Choruję na depresję i wiem, jak to jest, kiedy jedyne o czym jesteś w stanie myśleć i co cię uspokaja, to planowanie samobójstwa, ale wiem też, że takie myśli oznaczają zaostrzenie choroby. Wiem, że to, co mam robić w tym czasie, to brać leki, być pod kontrolą lekarza, uczestniczyć w terapii, dbać o siebie, dużo odpoczywać, wysypiać się, chodzić na spacery, spotykać się z ludźmi (albo nie spotykać, kiedy mnie to męczy). Mam taką a nie inną drogę do zbawienia, częściowo wynikającą z warunków, w jakich się wychowałam.
Spróbuj zaakceptować miejsce, w którym jesteś i swoje samopoczucie. Tak, jest to trudne. Ale wiesz, ostatnio, po raz pierwszy w życiu, Bóg mnie doprowadził do momentu, kiedy byłam w stanie Mu za to moje życie podziękować, z trudnościami, upadkami, z tym, co boli. Zaufaj Mu na tyle, na ile możesz w tym momencie. Uznaj, że On wie lepiej. I lecz się, koniecznie.

 Re: Czy człowiek sam się musi pilnować do śmierci?
Autor: Kalina (---.net.autocom.pl)
Data:   2021-09-30 15:45

"15 Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. 16 Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. 17 Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im - 18 oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. 19 Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, 20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego;" (Pwt 30)

"14 On na początku stworzył człowieka
i zostawił go własnej mocy rozstrzygania.
15 Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania:
a dochować wierności jest <Jego> upodobaniem.
16 Położył przed tobą ogień i wodę,
co zechcesz, po to wyciągniesz rękę.
17 Przed ludźmi życie i śmierć,
co ci się podoba, to będzie ci dane." (Syr 15)
Proponuję medytację nad całym rozdziałem. Sięgnij do Psalmu 139.

"Czy gdy Bóg widzi - bo widzi wszystko - może wysłuchać oraz spełnić prośbę (modlitwę) o śmierć, widząc że..."
Pytaj Boga, Bóg odpowiada przez Słowo. "Śmierć" sumienia nie jest jednoznaczna ze śmiercią ciała. Martwe sumienie można w Bożej łasce ożywić. Bóg w swojej miłości dał człowiekowi wolność.

 Re: Czy człowiek sam się musi pilnować do śmierci?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-30 23:26

Jeśli masz depresję lub myśli samobójcze, albo inne problemy, to zwróć się o pomoc do specjalistów, np. zadzwoń na telefon zaufania

http://www.samobojstwo.pl/

https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: