logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-26 10:32

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże,

Gdy czytam Pismo Święte to nie zawsze mogę się skupić na tym co czytam. Bardzo lubię czytać Pismo Święte, mógłbym czytać tylko Pismo Święte, ale zastanawiam się jeśli na dużą część tekstu nie mogę się skupić to czy muszę coś zrobić w tym kierunku, żeby się skupić czy jednak nie muszę i mam czytać dalej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam :)

 Re: Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: Kordian (---.hosted-by-worldstream.net)
Data:   2022-01-26 12:29

Szczęść Boże, Karolu,

Pismo Święte czytasz przede wszystkim po to, by usłyszeć Słowo Boga. Może zdarzyć się tak, że z jakiegoś fragmentu niewiele zrozumiesz, może nie będziesz skupiony, ale najważniejsze jest uchwycenie się choćby jednego zdania, jednej myśli, które potem mogą kiełkować w sercu. Nie chodzi o perfekcyjne przeczytanie i zrozumienie. Im bardziej skupiasz się na tym, by się skupić, tym skupienie będzie trudniejsze. Tak to właśnie jest :)

Po prostu czytaj. Bóg zajmie się resztą.

 Re: Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-26 15:11

Wydaje mi się, że istotne jest, czy czytasz mechanicznie i nic nie zapamiętujesz, czy może jednak coś udaje Ci się zapamiętać. Jeśli zapamiętujesz, to masz już z czytania pożytek, który może przynieść owoce w przyszłości. Polecam tekst Księdza prof. Waldemara Chrostowskiego "Pismo Święte — Jak powstało? Jak je czytać?" (klik)

"Drodzy państwo, raz jeszcze wrócę do Brandstaettera. Opisuje on, jak gdy był chłopcem, ojciec wynajął mu nauczyciela. Był wtedy jeszcze wyznawcą judaizmu. Nauczyciel uczył go sztuki czytania Pisma Świętego, kazał mu te same epizody czytać wiele razy. I w końcu ten chłopak się zbuntował, i powiada: „Ale ja tego nie rozumiem!" Na co nauczyciel: „Nie chodzi o to, żebyś rozumiał, chodzi o to, żebyś pamiętał! Mądrzejsi od ciebie nie rozumieli." Ktoś, kto czyta Pismo Święte, kto po nie sięga dzisiaj, też nie musi wszystkiego rozumieć. Nie mówię tego państwu kokieteryjnie tylko naprawdę to, co czuję, że im dłużej je czytam i wykładam młodzieży, i w różnych miejscach, i piszę o nim, tym bardziej mam wrażenie, że coraz mniej rozumiem. Bo kiedy już wydaje się, że człowiek dopływa jakąś rzeczką zrozumienia, to okazuje się, że ta rzeka wpada do większej rzeki. I kiedy się płynie tą większą rzeką, to ona jest tylko dopływem jeszcze potężniejszej od siebie. A potem, kiedy się człowiekowi wydaje, że już ten tekst zrozumiał i ten epizod rozumie, okazuje się, że te wszystkie rzeki płyną do morza, które jest bezkresne i nie sposób go objąć wzrokiem.
Więc to nie jest tak, że czytając Biblię my musimy zrozumieć. Wiara nie jest do zrozumienia, wiara jest do pamiętania. „Chodzi o to, żebyś pamiętał!" I te słowa są tak samo ważne w starożytności, jak i ważne dzisiaj. Otóż te przeżycia, które stały się udziałem owych starożytnych ludzi, zostały zapamiętane. I zaczęły żyć w czymś, co w naszym współczesnym języku otrzymało nazwę tradycja. Słowo „tradycja" pochodzi od łacińskiego czasownika tradere tzn. przekazywać, podawać, utrwalać, pamiętać. Traditio znaczy po polsku przekaz, wspomnienie, pamięć. Otóż dzięki temu, że te osoby w starożytności, te odległe postacie od Abrahama aż po Jezusa, Piotra, Jana, Jakuba, Marię Magdalenę i Najświętszą Maryję Pannę, że te wszystkie postacie pamiętały, zapamiętały — to z czasem mogło powstać Pismo Święte."

 Re: Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: Marysia (---.30.16.119.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-27 20:10

Jeśli nie rozumiemy czegoś, to nie znaczy, że słowo w nas nie pracuje. Ono może w nas działać, tylko musimy się uzbroić w cierpliwość i odkrywać dalej Pismo Święte przy Chrystusie. A Bóg może nam dać łaskę zrozumienia później, nawet za rok. Tak jak Maryja, która przechowywała słowo w swoim sercu.

 Re: Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: B. (---.184.238.5.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-01-28 23:53

"na dużą część tekstu nie mogę się skupić to czy muszę coś zrobić w tym kierunku, żeby się skupić"

Tak, warto starać się skupić :)
Kup może mały atlas biblijny, albo mapę "Wtedy i dziś. Biblijne mapy".
Czytasz np. Dzieje Apostolskie i lokalizujesz na mapie miasta, do których Paweł przybywał, z których go wypędzano i te, do których uciekał.
Albo lokalizujesz kościoły, o których mowa w Apokalipsie.
Czytając opis rozbijania obozu na pustyni (wędrówka pod wodzą Mojżesza, a tak naprawdę pod wodzą samego Boga) możesz narysować plan tego obozu (wg opisu biblijnego).
Czytając dzieje królów Judy i Izraela (czas podzielonego królestwa) możesz zrobić wykaz tych królów i czyimi byli synami. Wtedy przekonasz się, że królowie Izraela nie byli często dziedziczni, natomiast królowe królestwa Judy - byli. Dlatego Mesjasz był nazywany Synem Dawida.

Nie musisz czytać długich fragmentów dziennie. Lepiej krótsze, ale codziennie.
Przy krótszych możesz wrócić i ponownie przeczytać, jeżeli nie mogłeś się skupić.
Powodzenia :)

 Re: Brak skupienia podczas lektury Pisma Świętego.
Autor: chłopina (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 22:29

Polecam moją technikę:
Czytaj po 1 fragmencie dziennie o tej samej porze np. przed pójściem spać. Wtedy elegancko wszystko wejdzie do głowy, nawet zapamiętasz dużo z tego co przeczytałaś.
Każdy fragment inspiruje do rozważań. Pismo Święte trzeba czytać powoli wg mnie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: