logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Roraty w święto. Jakie czytania mszalne?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2022-11-30 10:35

Mam problem, który co jakiś czas wraca. Dziś 30.11.2022. Święto Andrzeja Apostoła. To święto ma własne czytania, jednocześnie dozwolona jest msza święta roratnia. Gdy dziś odprawiana jest msza św. z formularza o Matce Bożej w adwencie jakie czytania trzeba wziąć? Ze św. Andrzeja? Ze środy 1 tygodnia adwentu? Ze wspólnych o Matce Bożej? Jaki dokument to określa? Od kilku lat nie mogę znaleźć. Dziękuję za ew. odpowiedzi.

 Re: Roraty w święto. Jakie czytania mszalne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-30 20:56

Proponuję poszukać dobrze przygotowanego liturgisty, nie wiem, czy na forum taki się znajdzie. Moze wykładowca na wydziale teologicznym?

 Re: Roraty w święto. Jakie czytania mszalne?
Autor: Hela (---.96.186.39.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-12-01 03:17

Czy "Tabela pierwszeństwa dni liturgicznych" (klik) nie wyjaśnia tych spraw?

Pod nr 7 jest "Święta Najświętszej Maryi Panny i świętych umieszczone w kalendarzu ogólnym." (dział II)
Dopiero pod nr 13 w dziale III są "Dni powszednie Adwentu do 16 grudnia włącznie."

"Jeżeli kilka obchodów liturgicznych zbiega się w tym samym dniu, pierwszeństwo ma ten, który zajmuje wyższe miejsce w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych."

W Adwencie "Jeżeli Msza odprawiana jest z ludem, kapłan powinien trzymać się kalendarza kościoła, w którym celebruje."

Z tego wynika, że czytania powinny być "ze św. Andrzeja", a nie ze środy. Ale co zrobić z Matką Bożą, to faktycznie nie wiem. Dokument mówi tylko, że na roratach można wybrać prefację "o N. Maryi Pannie, albo z drugą prefacją adwentową", o czytaniach nie mówi.
Jednak nawet jak jesteś zakrystianką to przecież kapłan ostatecznie decyduje o czytaniach. Weź raz proboszcza na stronę i każ mu to wyjaśnić. Albo w czasie kolędy.

 Re: Roraty w święto. Jakie czytania mszalne?
Autor: . (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-12-05 00:50

Diecezje wydają wlasne kalendarze. Proboszcz na pewno ma taki kalendarz w zakrystii. Podane są w nim czytania na każdy dzień.
Tutaj kalendarz Archidiecezji Poznańskiej na poprzedni rok (nowego jeszcze nie widzę na stronie Archidiecezji): http://archpoznan.pl/upload/pdf/rubrycela202122.pdf
Na stronie 43 jest wyjaśnienie, że na roratach czytania są z dnia, a nie z czytań wspólnych o Matce Bożej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: