logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Ulka (---.205.211.156.nat.ftth.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-02-05 17:05

Witam. Od kiedy wybrałam mojego narzeczonego, moje relacje z rodzicami są nazwijmy to ciężkie. Nawet gorzej. Nie rozmawiamy, nie odzywamy się, straciłam kontakt z rodzina, bo wybrałam chłopaka a nie ich. Planujemy z chłopakiem ślub. Moje pytanie brzmi: czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców? I czy to grzech ciezki?
Moja matka, zachłanna fanatyczka religijna, zakochana w księdzu Natanku twierdzi ze ksiądz Natanek mowi ze to olbrzymi grzech, trzeba słuchać swoich rodziców, a rodzice maja prawo a nawet musza wybierać nam męża. No niestety, mojej mamie partner się nie podoba. Odwróciła się przez nią ode mnie cała rodzina łącznie z ojcem, bratem, jej rodzeństwem.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Ada (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-05 19:10

Rdz 2:
24 "Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem".

Można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców. I nie jest to grzech. Jesteś dorosła i masz prawo do własnych decyzji.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-05 20:58

Ulka,

W takich sytuacjach zwykle żal mi zarówno Nowożeńców jak i Rodziców. To bardzo przykre, ze nie jesteście wszyscy pojednani ze sobą, piękną miłością.
No cóż, nie każdy urodził się w czepku. Bywają, niestety, różne niepotrzebne dramaty rodzinne. SZKODA.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-02-05 21:17

Powtórzę, żeby wzmocnić przekaz. Można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców, na pewno. Nie jest to żaden grzech, na pewno. Bądź spokojna. Masz prawo do niezależności od rodziców, w pełni samodzielnego wyboru narzeczonego, uprzedzając: także do wyboru miejsca i daty ślubu, miejsca zamieszkania, sposobu organizacji życia w małżeństwie itp.

Wspomniany ksiądz zaś jest suspendowany(klik), nie jest żadnym autorytetem w Kościele katolickim. Nie daj się wciągnąć w żadne dyskusje o ks. Natanku, to nie ma sensu. Szkoda energii.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-02-06 14:25

Możesz wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców, choć to przykra sytuacja. Znam dziewczynę, która wiele lat nie była w stanie przekonać rodziców do swojej decyzji wstąpienia do zgromadzenia zakonnego. W końcu po 30-tce opuściła dom rodzinny bez błogosławieństwa rodziców. Podczas uroczystości składania ślubów zakonnych na kolejnych etapach formacji była jedyną z grupy postulantek, a potem nowicjuszek składającą swe śluby pod nieobecność rodziców i bez ich błogosławieństwa. Dodam, że jej rodzice to praktykujący, głęboko wierzący katolicy. Tyle, że mieli własny plan na życie córki.
Argumenty wynikające z nauk ks. Natanka, jakie kieruje do Ciebie Twoja mama, masz prawo odrzucić. On i jego wyznawcy odeszli od łączności z Kościołem katolickim.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Adam (101.187.134.---)
Data:   2023-02-07 03:07

Zgadzam sie ze ks Natanek nie jest zadnym autorytetem, ale jak rozumiem ten argument Twojej mamy odnosi sie do samej tylko kwestii braku akceptacji Twojego wyboru i jest probą emocjonalnego szantazu.
Bardziej fundamentalne pytanie jest:
- Dlaczego tego wyboru nie akceptuja?
- Jakie maja argumenty odnoszace sie do sedna sprawy – czyli
- Dlaczego „nie podoba im sie” Twoj narzeczony?

Jako ojciec corki, ktora takze zwiazala sie z chlopakiem wbrew mojej radzie, moge Cie zapewnic ze powody jakie jej przedstawialem 4 lata temu, nie mialy nic wspolnego z osobista niechecią, ale wynikaly z wiedzy zyciowej, psychologicznej (z racji wyksztalcenia) i ojcowskiej intuicji. Niestety okazaly sie trafne i corka zyje teraz w toksycznym i nieszczesliwym zwiazku po licznych zdradach, rozstaniach powrotach i dramatach.

 Re: Czy można wziąć ślub bez błogosławieństwa rodziców?
Autor: Katarzyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2023-03-06 23:39

Masz prawo i powiem coś jeszcze. Ślubowanie małżonkowi to sakrament, którego Ty udzielasz małżonkowi a on Tobie. Ksiądz nie udziela wam ślubu (tak jak powszechnie się to nazywa), małżeństwo jest zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusz albo proboszcza w obecności dwóch świadków. Małżeństwo pod przymusem uznaje się za nieważnie zawarte (np. Ty z osobą, której nie chcesz), tak samo pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz (przykładem takiej bojaźni może być strach przed gniewem rodziców). Tak mówi prawo kanoniczne. Rodzice jednak nie kierują się Twoimi uczuciami lecz własnymi osadami o danej osobie. Ty możesz kogoś kochać, rodzice już nie koniecznie. Jeśli więc zawierasz związek z osobą z własnej woli nie grzeszysz i jest to związek ważnie zawarty. Warunkiem zawarcia małżeństwa jest zgoda Twoja i tego Kogoś (wolna wola) a nie zgoda innych osób. Pomyśl tylko, czy rodzice widzą w tej osobie coś niepokojącego, czy może są tylko uprzedzeni do niej. Z własnego doświadczenia powiem Ci, że miałam sytuację podobną, ale trochę odmienną. Rodzina upatrzyła dla mnie męża (oczywiście w ich zamyśle, nie w moim), chociaż intuicja podpowiadał mi, że NIE! NIE! Zrobiłam jednak tak jak chcieli rodzice, aby przekonać się jaka jest prawda. I nic z tego nie wyszło. Nie doszło do ślubu, pan nic się nie starał, nie dbał o związek, nie było więzi między nami i wszystko się rozpadło. Błogosławieństwo rodziców jest mile widziane i dobrze gdyby było. Nie ono jednak buduje małżeństwo.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: