logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Sisera zginął od ciosu w skroń czy w gardziel?
Autor: Pytanie (---.184.239.221.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-03-12 17:12

Stary Testament opisuje m.in. czyny dzielnych kobiet, które uratowały naród Izraela. Estera naraziła życie idąc do króla bez wezwania, Judyta użyła podstępu i obcięła głowę Holofernesowi, wodzowi wrogich wojsk, Jael zabiła przywódcę przeciwników Siserę przebijając mu kołkiem od namiotu, no właśnie, co?
Biblia Tysiąclecia (Sdz 4,21) podaje, że skroń. W katolickiej Biblia Pierwszego Kościoła napisano „gardziel”. Kołek zabił Siserę, wbijając się aż do ziemi. Opis jest drastyczny, ale cóż, walka z ciemiężcą wymaga czasem takiego heroizmu. Niżej przytaczam teksty obu tłumaczy. KTÓRY Z NICH JEST BLIŻSZY TEKSTOWI ORYGINALNEMU?
Dla kobiety łatwiej było prawdopodobnie wbić kołek w gardziel tak mocno, aby aż utkwił w ziemi. Przebicie skroni to przebicie dwóch warstw kości czaszkowej (aby kołek utkwił w ziemi). Jak odważny, silny i precyzyjny zamach młotem musiała zrobić Jael. Przez to weszła do historii.
Pozdrawiam.

Biblia Tysiąclecia, z rozdz. 4 Księgi Sędziów:
„Lecz Jael, żona Chebera, wzięła palik od namiotu, uchwyciła młot w rękę, i zbliżając się cicho do niego, przebiła jego skroń palikiem, tak że ten utkwił w ziemi, [Sisera] spał bowiem głęboko, wyczerpany do ostatka. W ten sposób zginął.” Sdz 4,21

To samo z Biblii Pierwszego Kościoła:
„Potem Jael, żona Chebera, wzięła kołek od namiotu, drugą ręką ujęła młotek i weszła po cichu do niego. Tam wbiła mu ten kołek w gardziel, tak że utkwił aż w ziemi. On podrygiwał trochę przy jej kolanach, a potem znieruchomiał i skonał” Sdz 4,21

 Re: Sisera zginął od ciosu w skroń czy w gardziel?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-12 19:08

Pytanie,

Z jakiego materiału były paliki do namiotu, czy: z drewna, z metalu, z ostro zaciosanego kamienia? A do tego jeszcze młot - z drewna, metalu, czy kamienia? Ona Siserę palikiem wbiła w ziemię!

Niesamowite, co za odważna była z niej niewiasta. No i właśnie to są te drobiazgi biblijne, które budzą u wielu ogromne fascynacje.

Np. Czy oślica, na której jechał Balaam przemówiła do niego ludzkim głosem (Lb 22):
28 "otworzył Pan usta oślicy, i rzekła do Balaama: «Cóż ci uczyniłam, żeś mnie zbił już trzy razy?»
29 Balaam odpowiedział oślicy: «Dlatego żeś sobie drwiła ze mnie. Gdybym tak miał miecz w ręku, już bym cię zabił!»
30 Oślica jednak rzekła do Balaama: «Czyż nie jestem twoją oślicą, na której jeździsz, odkąd jesteś, aż po dzień dzisiejszy? Czyż miałam zwyczaj czynić ci coś podobnego?» Odpowiedział: «Nie!»
31 Wtedy otworzył Pan oczy Balaama i zobaczył on anioła Pana, stojącego na drodze z obnażonym mieczem w ręku. Ukląkł więc i oddał pokłon twarzą do ziemi.
32 Anioł zaś Pana rzekł do niego: «Czemu aż trzy razy zbiłeś swoją oślicę? Ja jestem tym, który przyszedł, aby ci bronić przejazdu, albowiem droga twoja jest dla ciebie zgubna.
33 Oślica ujrzała mnie i trzy razy usunęła się z drogi. Gdyby się nie usunęła, byłbym cię dawno zabił, a ją przy życiu zostawił».
34 Rzekł więc Balaam do anioła Pana: «Zgrzeszyłem. Nie wiedziałem, że ty stanąłeś przeciwko mnie na drodze. Teraz jednak, gdy wiem, że ci się droga moja nie podoba, chcę wracać».
35 Lecz anioł Pana rzekł do Balaama: «Idź z tymi mężami, ale nie mów nic innego ponad to, co ci powiem». Poszedł więc Balaam z książętami Balaka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: