logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: Karina (---.radom.vectranet.pl)
Data:   2023-03-13 00:55

1. Chciałabym zapytać kiedy w przysiędze małżeńskiej opuszcza się pytanie o wolę posiadania dzieci (pytam o wiek narzeczonych).

2. Jeżeli celem małżeństwa jest prokreacja, to czy małżeństwo zawarte przez osoby które nie mogą mieć dzieci (z powodu wieku czy niepłodności) jest ważne?

3. Jeżeli ktoś stwierdza, że nie chce mieć dzieci, nie jest to jego misja życiowa, to nie może zawrzeć ważnego sakramentalnego małżeństwa?

Dziękuję i pozdrawiam,
Karina

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-13 03:38

Ad 2 - prokreacja jest jednym z celów, nie jedynym. Małżeństwo zawarte przez osoby, które nie mogą mieć dzieci (z powodu wieku czy niepłodności), jest ważne.

Ad 3 - tak, jeżeli ktoś wyklucza rodzicielstwo, nie chce mieć dzieci, choć nie jest bezpłodny, to nie powinien zawierać sakramentalnego małżeństwa. A nawet gdyby zawarł, to nie będzie ważne ze względu na z góry zamierzone wykluczenie potomstwa.

ad 1 - nie wiem, czy taka odpowiedź ma sens jako uniwersalna. Przypuszczam, że najlepiej przegadać to z doświadczonym księdzem.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: Karina (---.radom.vectranet.pl)
Data:   2023-03-13 12:22

W pytaniu 1 chodzi mi raczej o to, czy Kościół uznaje, że jest jakiś wiek, ze względów biologicznych już nieodpowiedni i ryzykowny na posiadanie potomstwa - zarówno dla matki jak i dla dziecka (np. ryzyko wad genetycznych).

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: bergamotka (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-13 14:40

Ad a - Obrzęd Sakramentu Małżeństwa przewiduje możliwość opuszczenia pytania o przyjęcie i wychowanie po katolicku potomstwa gdy przemawiają za tym okoliczności, np. starszy wiek narzeczonych. Z drugiej strony Wprowadzenie teologiczne i pastoralne do sakramentu małżeństwa w pkt 35 wskazuje, iż
"W liturgii małżeństwa powinny wyraźnie występować zasadnicze elementy, a mianowicie: liturgia słowa, która uwydatnia znaczenie chrześcijańskiego małżeństwa w dziejach zbawienia oraz jego zadania i obowiązki dotyczące uświęcenia małżonków i dzieci; zgoda zawierających umowę małżeńską, o którą asystujący pyta i którą przyjmuje; czcigodna modlitwa, w której prosi się o błogosławieństwo Boże dla oblubienicy i oblubieńca; Komunia eucharystyczna obojga małżonków i pozostałych uczestników. Ona jest głównym źródłem dla ich miłości i dzięki niej wchodzą we wspólnotę z Bogiem i z bliźnimi".
Zatem opuszczenie pytania o przyjęcie potomstwa raczej powinno być traktowane jako coś wyjątkowego. Trudno też oczekiwać od księdza że będzie spekulował o płodności nupturientów w konkretnym przypadku.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: bergamotka (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-13 14:49

Edycja - Twój drugi post przeczytałam już po wysłaniu mojego. Można powiedzieć że pośrednio tak - ograniczając możliwości stosowania rozrodu wspomaganego.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-03-13 18:59

"W pytaniu 1 chodzi mi raczej o to, czy Kościół uznaje, że jest jakiś wiek, ze względów biologicznych już nieodpowiedni i ryzykowny na posiadanie potomstwa".

Kościół (ten hierarchiczny) to nie konsylium lekarskie. Nie tworzą go specjaliści z zakresu medycyny, trudno więc oczekiwać, aby wydawał wiążące orzeczenia w tych sprawach. Gdyby jednak zastanowić się nad tym przez chwilę, można by dojść do pożytecznych wniosków. Nie jest na przykład tajemnicą, że jeśli kobieta dotąd nie rodziła dzieci, a ma 35 lat lub więcej powinna być już pod opieką lekarza przez cały okres ciąży. Podobnie prawdą znaną powszechnie jest fakt, że zajście w ciążę jest możliwe dopóty, dopóki trwa cykl menstruacyjny. Jeśli już ustał, to minął również czas na efektywne staranie się o potomstwo.

Ad. 2 - Po przyjrzeniu się temu, co napisałaś dochodzę do wniosku, że żaden z tych punktów nie jest trafiony. Osoby w podeszłym wieku, które mogłyby zawrzeć powtórnie związek małżeński raczej się już o to nie starają. Dlaczego? Bo osoba, którą kochały i z którą chciały spędzić życie odeszła już do wieczności, więc nie szukają raczej kolejnej po to, aby tylko kogoś znaleźć, a dzieci też są już raczej dorosłe i to one mogłyby ewentualnie się zaopiekować owdowiałą matką, czy ojcem, a nie ich kolejny małżonek. A skoro taka osoba ma już dzieci, to możemy uznać, że w jej przypadku cel prokreacyjny został spełniony, prawda?

Ad. 3 - W liturgii sakramentu małżeństwa jest pytanie o to, czy przyjęcie i wychowanie potomstwa. Wyobrażasz sobie odpowiedź, wobec wspólnoty Kościoła, w stylu: "nie, nie chcemy. I co nam zrobicie"?

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-13 19:09

"W pytaniu 1 chodzi mi raczej o to, czy Kościół uznaje, że jest jakiś wiek, ze względów biologicznych już nieodpowiedni i ryzykowny na posiadanie potomstwa - zarówno dla matki jak i dla dziecka (np. ryzyko wad genetycznych)"

- jeżeli chodziłoby o wskazanie stanowiska Kościoła, który poda konkretny wiek uznany za nieodpowiedni (w jasno wyrażonych liczbach, np. - wymyślam - 47+), to nic mi nie wiadomo o takim dokumencie.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: Blackpointtrue (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2023-03-13 21:02

Kalendarzyk
/.../

Mamy XXI wiek, a Pani pisze o metodzie z lat 30-tych XX wieku. Od tamtej pory minęło 90 lat...
moderator

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-13 21:30

Bergamotko, dzięki. Czyli mamy chyba kolejny argument za tym, że przecież Kościół nie będzie wkraczał w to, jaka jest rezerwa jajeczek danej kobiety, żądał zaświadczeń itp. i wiązał tego z wiekiem.
Czyli tym samym nie bardzo jest możliwość wydania jasnego przepisu kościelnego ustalającego wiek, o jaki pyta Autorka tematu.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: bergamotka (---.31.82.126.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-03-13 21:43

Po zastanowieniu się wycofuję się z tego mojego niezbyt fortunnego drugiego postu, bo z jednej strony szanuję Hanno twoją precyzje językową a z drugiej strony sama z siebie bym tego tak nie określiła bo to jedynie sposób sformułowania pytania mnie skłonił do tak sformułowanej odpowiedzi. Zatem nie będę jej teraz bronić jak niepodległości. Niezaprzeczalnie jednak Kościół nie akceptując zapłodnienia in vitro ogólnie jako metody, nie dopuszcza do zaistnienia różnych dylematów wynikających z refleksji na etyczną stroną ciąży w bardziej zaawansowanym wieku. Także ustawodawcy dostrzegając ten problem bywa że regulując procedurę in vitro wprowadzają limity wiekowe. Tym samym wracając do pytania czy kościół ustala jakiś wiek dla rodzicielstwa jako nieodpowiedni i ryzykowny ze względów biologicznych można stwierdzić że nie ma ono racji bytu . Kościół nie musi go określać, bo to wynikaja z naturalnych procesów i zmian w organizmach ludzkich. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy chcemy poza te naturalne procesy - tu wygaszanie płodności kobiety wraz z wiekiem - wyjść. U mężczyzn wraz z wiekiem tak płodność jak i jakość nasienia zresztą też spada. Zaczyna się to w podobnym wieku tyle że nie tak drastyczne jak u kobiet.

 Re: Brak potomstwa w małżeństwie. Czy jest ważne?
Autor: Estera (---.30.112.87.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-03-16 18:42

Ad. 1. W przysiędze małżeńskiej nie sprecyzowano, że chodzi o potomstwo biologiczne. Jest mowa tylko o obdarzeniu przez Boga i przyjęciu dzieci.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: