logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-03-26 17:30

Spotkałam się z wyjaśnieniem, że frędzle przy płaszczu Jezusa odpowiadają skrzydłom, w których jest uzdrowienie (z cytatu Ml 3, 20 patrz niżej). Uzdrowienia wynikające z dotknięcia się frędzli u płaszcza Jezusa są przejawem wypełnienia się w Jezusie mesjańskiego proroctwa.

Frędzle przy szatach
Nb 15, 37-41
37 I mówił znowu Pan do Mojżesza: 38 «Powiedz Izraelitom, niech sobie zrobią frędzle na krajach swoich szat, oni i ich potomstwo, i do każdej frędzli użyją sznurka z fioletowej purpury. 39 Dla was będą te frędzle, a gdy na nie spojrzycie, przypomnicie sobie wszystkie przykazania Pana, aby je wypełnić - a nie pójdziecie za żądzami swego serca i oczu, przez które plamiliście się niewiernością - 40 byście w ten sposób o wszystkich moich przykazaniach pamiętali, pełnili je i tak byli świętymi wobec swojego Boga. 41 Jam jest Pan, Bóg wasz, który was wyprowadził z ziemi egipskiej, aby być waszym Bogiem. Jam jest Pan, wasz Bóg».
*****
Ml 3, 20
20 A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości6 i uzdrowienie w jego skrzydłach6. Wyjdziecie [swobodnie] i będziecie podskakiwać jak tuczone cielęta.
*****
Mt 9, 20
20 Wtem jakaś kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza. 21 Bo sobie mówiła: Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. 22 Jezus obrócił się, i widząc ją, rzekł: «Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła». I od tej chwili kobieta była zdrowa.
*****
Uzdrowienia w Genezaret
Mt 14, 34-36
34 Gdy się przeprawiali, przyszli do ziemi Genezaret. 35 Ludzie miejscowi, poznawszy Go, rozesłali [posłańców] po całej tamtejszej okolicy, znieśli do Niego wszystkich chorych 36 i prosili, żeby przynajmniej frędzli Jego płaszcza mogli się dotknąć; a wszyscy, którzy się Go dotknęli, zostali uzdrowieni.

Wydaje mi się, że wymienione wyżej frędzle są jakby starodawnym przykładem znanym nam obecnie sakramentaliów; frędzle takie musiały mieć w czasach Jezusa szczególne znaczenie. Czy mamy jakieś informacje, co się stało z płaszczem z frędzlami Jezusa?

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-26 23:12

"Czy mamy jakieś informacje, co się stało z płaszczem z frędzlami Jezusa?"

Tak się zastanawiam, możliwe, że któryś z uczniów go zabrał, ale to byłaby tylko hipoteza. Może są jakieś nieznane apokryfy? Jak dotąd, nie dotarłam do żadnych źródeł, może za mało się starałam.
Ale... Tak naprawdę, to Bóg uzdrawiał, a nie frędzle u płaszcza. O tym dobrze wiemy ;)

Pozdrawiam

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Ja2 (---.96.187.212.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-03-28 03:37

"Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. 24 Mówili więc między sobą: «Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć». Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moją suknię*. To właśnie uczynili żołnierze." (J 19, 23-24)

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-28 15:31

Łamigłówka?

To (była tunika, suknia albo szkarłatny płaszcz którym żołnierze rzymscy najpierw dla wyszydzenia okryli Jezusa, a później rzucali losy. Co innego tunika, suknia lub szkarłatny płaszcz, a co innego płaszcz z frędzlami... Zatem co się stało z płaszczem z frędzlami? stoimy w miejscu.

Ważne, że "Podzielili między siebie moje szaty, a o suknię rzucili losy, "bo tak miały się wypełnić słowa Pisma" J 19,24.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Ja2 (---.10.78.58.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-03-31 03:30

Niezupełnie. Żołnierze nie rzucali losów o szkarłatny płaszcz. Płaszczem szkarłatnym został okryty tylko na chwilę (wcześniej zdjęto z niego Jego szaty). "Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny." (Mt). Potem zabrano płaszcz i oddano Mu własne ubranie. "A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego płaszcz, włożyli na Niego własne Jego szaty i odprowadzili Go na ukrzyżowanie" (Mt 27, 28-31). To samo pisze Marek. Skoro zazwyczaj chodził w płaszczu z frędzlami, to może znaczyć, że taki płaszcz mu oddali (oprócz tuniki) i ten płaszcz potem rozerwali dla siebie, po obnażeniu. Oczywiście nie uczniowie, tylko żołnierze. O tym, że Jezus zwykle chodził w płaszczu z frędzlami świadczy tekst: "I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby choć frędzli u Jego płaszcza mogli się dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.” (Mk 6,56). GDZIEKOLWIEK WCHODZIŁ zawsze był w płaszczu. Zresztą Jego uczniowie także.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-31 09:52

I tak i nie. Ewangeliści nie piszą IDENTYCZNIE tylko PODOBNIE, stąd różnice.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Ja2 (---.10.212.199.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-03-31 12:03

Magdaleno, oczywiście, że ewangeliści nie identycznie piszą. Ale jakie to ma w tym przypadku znaczenie? Próbuję pomóc założycielce wątku, a ty torpedujesz moje wypowiedzi, a nie podajesz swoich wyjaśnień. I nie rozumiem czemu (jakiej prawdzie) w ostatnim wpisie zaprzeczasz. Że szkarłatny płaszcz był na chwilę, czy że ciągle chodził w swoim płaszczu, czy jeszcze czemu innemu? Co ci się nie spodobało? Co się nie zgadza u ewangelistów? Dopóki nie wiem - nie mogę się obronić.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-31 14:12

Bez komentarza... Kropka.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-31 14:12

Najbezpieczniejsza i najpewniejsza - tak sądzę - byłaby odpowiedź: nie wiemy. Nie ma danych w Ewangelii. Nie ma wyraźnej wzmianki o losie tego płaszcza. Cała reszta to tylko domysły.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-03-31 16:28

Wydaje się, że płaszcz w świadomości Izraelitów jest identyfikowany z osobą, która go nosi, np.:

Płaszcz Boga
Ez 16, 8
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=720#W8

Płaszcz Jonatana
1 Sm 18, 4
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1171#W4

Płaszcz Saula
1 Sm 24, 5
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1178#W5

Płaszcz Eliasza
2 Krl 2, 13-14
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1250#W13

Płaszcz Booza
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1160&werset=9#W9

a frędzle mają przypominać o wszystkich przykazaniach otrzymanych od Boga. Płaszcz z frędzlami reprezentuje Izraelitę wyznającego jedynego Boga i przestrzegającego Jego praw. Jezus, mimo że był Bogiem i doskonale znał wszystkie przykazania i wypełniał je w sposób doskonały, sam nosił płaszcz z frędzlami. Wydaje mi się, że logiczne byłoby, aby św. Piotr otrzymał płaszcz Jezusa jeszcze zanim Jezus został pochwycony, albo Najświętsza Maryja Panna, lub też św. Jan (umiłowany uczeń). Szkoda, że nie mamy więcej informacji na ten temat poza tropem z rzymskimi żołnierzami, którzy podzielili pomiędzy sobą szaty (poza tuniką) Jezusa.

Przypuszczam, że żydzi, którzy poszli za Jezusem, siłą rzeczy przymocowywali frędzle do swoich szat. Jak to się stało, że chrześcijanie nie przestrzegają tego nakazu, chociaż mamy go od Boga i sam Jezus od niego nie odstąpił?

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-31 20:37

G_PJ

W sferze przypuszczeń.

Rzeczywiście chrześcijanie nigdy nie przyjęli tego nakazu. Może to i dobrze dla nas. Staliśmy się bowiem, Kościołem Chrystusowym i idziemy drogą Chrystusa. Natomiast żydzi czekają nadal na swojego Mesjasza.

Frędzle mogą kojarzyć się również z ostrzeżeniem Pana Jezusa przed uczonymi w Piśmie, przed ich obłudą:
"Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów." (Mt 23,5)
Może dlatego zostały zignorowane przez pierwszych chrześcijan. I tak już zostało.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-04-05 02:09

Wydaje mi się, że ów płaszcz z frędzlami mógł być żydowskim szalem modlitewnym (tallit). Dzisiejsze wersje mają frędzle (tzitzit). Taki płaszcz jest używany do modlitwy. Może więc ten Jezusowy się zgubił w Ogrójcu, bo tam chyba miał On ostatnią okazję na modlitwę?

„Jak to się stało, że chrześcijanie nie przestrzegają tego nakazu”

Myślę, że to wynikło z postanowień tzw. Soboru Jerozolimskiego (Dz 15). Chyba dotyczy to wielu innych nakazów z ST, jak np. kwestie koszernego jedzenia czy obrzezania.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-04-05 23:35

Postanowienia Soboru Jerozolimskiego chyba odnosiły się do pogan chcących pójść za nauką Jezusa, ale nie do chrześcijan wywodzących się z żydów. Tak przynajmniej to rozumiem na podstawie tekstu. Być może po prostu chrześcijanie wywodzący się z żydów wraz z rosnącą liczbą nawróconych pogan, zaczęli stanowić mniejszość i z czasem sami przyjęli mniej kłopotliwe prawo, do którego zobowiązali ochrzczonych pogan?

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-04-06 19:45

Tak, też tak rozumiem, że postanowienie Soboru Jerozolimskiego dotyczyło pogan przyjmujących chrześcijaństwo, ale nie zwalniało żydów z dalszego przestrzegania Tory i innych nakazów. A z czasem najwyraźniej poszło tak jak piszesz. Dzisiaj jednak chyba niewielu chrześcijan jest pochodzenia żydowskiego, więc tym bardziej nie dotyczą nas frędzle i inne szczegóły.
Są wprawdzie żydzi mesjanistyczni, czyli tacy, którzy oprócz Tory i Talmudu przyjmują wiarę w Jezusa jako Mesjasza, ale oni nie są w KK. Są też „chrześcijanie zachowujący Torę”, też nie w KK i to chyba nie ta sama grupa co żydzi mesjanistyczni, bo żeby być żydem, trzeba się urodzić z matki żydówki, a nie tak po prostu przyjąć wiarę żydowską.

P.S. Zanim ktoś się oburzy: żydzi jako wyznanie piszemy z małej (tak samo jak katolicy), a Żydzi jako naród z dużej.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-04-07 01:49

Uzmysłowiłam sobie, że żydów, którzy przyjęli naukę Jezusa, powinnam fachowo nazywać 'judeochrześcijanami'; termin pozwala na łatwiejsze poszukiwanie informacji o ich losach. Losy te były znacząco odmienne od losów chrześcijan wywodzących się od pogan.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-04-07 19:59

Magdalena,

"Frędzle mogą kojarzyć się również z ostrzeżeniem Pana Jezusa przed uczonymi w Piśmie, przed ich obłudą:"

Pan Jezus sam nosił frędzle, więc raczej musiał mieć do nich pozytywne podejście. Piętnował to, gdy je wydłużano, pewnie na pokaz. Możliwe, że dłuższe frędzle były oznaką bogactwa i to ich posiadacze mogli chcieć uzewnętrznić. Purpurowy, czy niebieski (to zależy od tłumaczenia) sznurek we frędzlach zapewne był bardzo drogi, gdyż farbowano go przy pomocy też niezwykle drogiego barwnika tekhelet. O barwniku tym pisał Andrzej w wątku https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=419366&t=217176

Niedawno oglądałam film o Jezusie, w którym scena z Jezusem i kobietą cierpiącą na krwotok wygląda bardzo dramatycznie i sugestywnie:" https://www.youtube.com/shorts/19Yb05cJDAU
Chyba ta kobieta według prawa żydowskiego była uznawana za nieczystą, więc musiała wzbudzić wzburzenie swoim czynem. Scena złapania frędzli uświadomiła mi, że kobiecie nie chodziło wyłącznie o jakiekolwiek dotknięcie się Jezusa i wiarę w Jego uzdrawiającą moc, ale o dokładną znajomość proroctwa Ml 3, 20 i przyjęcie go całym sercem. Cała scena dość mocno mnie poruszyła, w tym frędzle. Wcześniej nie przywiązywałam do nich żadnej wagi przy czytaniu Pisma Świętego.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2023-04-08 02:10

Droga G_JP, kwestia frędzli rzeczywiście jest bardzo ciekawa. Ale nie widzę w ogóle żadnego związku z proroctwem Malachiasza, tam nie ma o żadnych frędzlach, tylko o skrzydłach. Jak już, to skrzydła by mi bardziej pasowały do rąk, rękami Jezus też przecież uzdrawiał.
Bardzo nie przypuszczam, żeby owa kobieta miała jakieś pojęcie o Malachiaszu i jego proroctwie, choćby dlatego, że księga Malachiasza została napisana około V w. przed Chrystusem, kopę czasu. To mniej więcej tak, jakbyśmy my nagminnie czytywali teraz teksty papieża Klemensa VII. Poza tym kobiety nie były uczonymi w Piśmie w tamtych czasach, a w takich zwykłych synagogach, to nie wiem czy czytali cały Stary Testament tak jak my go znamy, czy raczej samą Torę i może Talmud? Tu jeszcze dochodzi kwestia kanonu Biblii hebrajskiej (Tanach/Tanakh) i kiedy on został ustalony.
Kobieta już prędzej była na bieżąco z uzdrowieniami w całej okolicy, bo o tym to szybko się wszyscy dowiadywali, nawet bez Facebooka ;)
Tak, judeochrześcijanie to dobry trop. Życzę miłego zgłębiania ich losów, bo to też ciekawe tematy.

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-04-08 10:33

G-JP

Ciekawe, czy na Soborze Jerozolimskim wśród bardzo ważnych spraw, postanowień poruszono i sprawę frędzli? ;) Pytanie jest retoryczne.

Film o Jezusie... postaram się obejrzeć. Dzięki.
Pozdrawiam

 Re: Co się stało z Jezusa płaszczem z frędzlami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-04-08 15:09

Interpretację dot. uzdrawiających skrzydeł i frędzli na krajach swoich szat usłyszałam od współczesnego nawróconego na katolicyzm żyda. Podobno znaczenie słowa w Torze wskazującego na umieszczenie frędzli to skrzydła.

Mnie się wydaje, że nastroje i oczekiwania na mesjasza w czasach Jezusa były bardzo gorące. Był to czas, gdy miało się wypełnić proroctwo o siedemdziesięciu tygodniach Dn 9, 24-27 https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=761#W24 (tydzień to siedem lat)
Nastroje społeczne wynikające z okupacji rzymskiej pewnie sprzyjały rozważaniu wszelkich proroctw mesjańskich wśród duchowych patriotów izraelskich i rozpowszechnianiu ich wśród ludu.

Faktycznie różnych fałszywych mesjaszy na przestrzeni dziejów trochę było. Obecnie popularny żydowski kandydat na mesjasza to Yanuka Rav Shlomo Yehuda. Żydowskie zrozumienie mesjasza jest inne niż nasze chrześcijańskie. Dla nas mesjasz to wyzwoliciel spod władzy grzechu, dla żydów to chyba ktoś, kto odrodzi świetność ich państwa. Szymon Bar-Kochba był uznawany za mesjasza, a judeochrześcijanie zostali wykluczeni z synagogi za to, że go nie poparli (gdyby to zrobili, zaprzeczyliby wierze, że Jezus jest prawdziwym mesjaszem).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: