logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak odróżnić lekcje pokory od chorych wyobrażeń o Bogu?
Autor: Paweł (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-27 14:16

Witajcie. Przez długi okres czasu zmagałem się z pychą. Wraz ze zmienionym podejściem do wiary zacząłem dostrzegać piękno pokory, aczkolwiek dochodzi czasami do sytuacji, z którymi sobie nie radzę, co gorsza nie potrafię rozróżnić działania Boga od... moich chorych wyobrażeń na Jego temat, pokus szatańskich? Mniejsza z tym. Czasami wpadają mi do głowy myśli, aby komuś pomóc, zrobić coś bezinteresownego, albo rozwiązania pewnych moich codziennych problemów i to jest piękne. Są jednak myśli drugiego rodzaju: gdy coś robię nagle ni stąd ni zowąd mam myśl, przeświadczenie, które mówi mi np. 'Robisz to na Moją chwałę' albo 'I tak potraktuje to jako twój dar dla mnie', ale takie zaborcze, wręcz powiedziałbym zniewalające, narzucające się. I wtedy odzywa się we mnie stary człowiek 'Nie, ja to robię dla siebie' a poczucie buntu jest naprawdę duże co przekłada się też na moje samopoczucie, oddychanie itd. aż cały się w środku gotuję. Pierwsze myśli mnie do Niego przyciągają, drugie - wprost przeciwnie. Czy Bóg nie tylko zachęca i proponuje, ale także 'łamie' w trudny do przyjęcia sposób? Kurcze, gubię się, bo widzicie - ja Go nie znam, wchodzę na droge nawrócenia. Może potrzebuje takich lekcji, a może to nie pochodzi od Boga ?Mam się pod tym ugiąć i stawać się pokornym na siłę czy to odrzucać kontynuując to, aby pozwalać Bogu działać w codzienności? Z góry dzięki za odp.

 Re: Jak odróżnić lekcje pokory od chorych wyobrażeń o Bogu?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-03-27 15:03

Wiesz co Pawle, czyń tylko samo dobro. Wtedy będziesz nim bardzo zajęty i nie będziesz miał czasu, ani na złe myślenie, ani na popełnienie zła.

Spróbuj to przetestować na sobie, a starego człowieka pogoń z siebie precz. Zachęcam i pozdrawiam

 Re: Jak odróżnić lekcje pokory od chorych wyobrażeń o Bogu?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-03-27 16:53

Poczytaj Pismo Święte. Dowiesz się, jaki Pan Bóg jest, a jaki nie jest.

 Re: Jak odróżnić lekcje pokory od chorych wyobrażeń o Bogu?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-03-28 13:53

Pokora zakłada przyjęcie woli Bożej. Na pewno wola Boża uwzględnia wypełnianie Bożych przykazań, nakazów a miłość prowadzi nas jeszcze dalej bo nakazy nie stanowią już jakichkolwiek przeszkód na drodze do nieba.
Jak więc rozpoznać to, co się Bogu podoba? Mamy właśnie Dekalog i Pismo Święte, które uczy nas zachowań w danych sytuacjach jakie przeżywał Jezus Chrystus.
Mamy też natchnienia do czynienia dobra, bo wiadomo że Pan Bóg nie prowadzi nas do grzechu.

W związku z czym jeśli podejmujesz czynienie dobra poprzez słowo, modlitwę czy uczynki wobec Boga i bliźniego, to oznacza że jesteś na drodze pełnienia woli Bożej.
To co opisujesz, że wewnętrznie masz jakieś słowa "umacniające", to ja bym się zbytnio nie przejmowała tylko robiła swoje. Żyjesz na chwałę Bogu i myśl o Nim.

Piszesz jeszcze, że: "Czy Bóg nie tylko zachęca i proponuje, ale także 'łamie' w trudny do przyjęcia sposób?"
Pan Bóg nigdy człowieka nie "łamie", ale człowiek poprzez swoje słabości, grzechy łamie sam siebie.
Dlatego możemy sami się zadręczać z powodu swoich nieumiejętności, względnie nosić udręczenie naszego bliźniego, który nie ma chęci się nawrócić, mimo iż życie mu pokazuje, że grzech prowadzi do śmierci.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: