logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2023-06-04 13:15

Dzień dobry. Chciałbym zapytać o fragment z Apokalipsy 2, 2-5:

„Znam twoje czyny: trud i twoją wytrwałość, i to że złych nie możesz znieść, i że próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są, i żeś ich znalazł kłamcami. Ty masz wytrwałość: i zniosłeś cierpienie dla imienia mego - niezmordowany. Ale mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości. Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i PIERWSZE CZYNY podejmij! Jeśli zaś nie - przyjdę do ciebie i ruszę świecznik twój z jego miejsca, jeśli się nie nawrócisz.”

O jakie – tak zwane – „Pierwsze Czyny”, chodzi Panu Jezusowi – aby podjął je ten adresat tych słów – po tym jak odpadł od „Pierwotnej Miłości”? Jakie są te „Pierwsze Czyny” – co się na nie składa?

Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-04 20:48

Obawiam się, że nie będzie listy konkretnych zachowań, typu: zrób to i to i to (tak do bólu wg listy: odmów 3 różańce, umyj okna babci itp.).
Tu chodzi o powrót do pierwszej miłości, do stowarzyszonych z nią: zaangażowania, gorliwości, wierności, może i czystej intencji itp.

Przykładowa interpretacja:
"„Ale mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości. Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i pierwsze czyny podejmij»".
Jest taka pokusa, aby podejść do swojej religijności i wiary od strony zewnętrznej, zapominając o wnętrzu. Skupiamy się wówczas na swojej poprawności w zachowaniu, abym był bez zarzutu, nikt nie ocenił mojego postępowania czy stylu życia.
Ale to jeszcze nie świadczy o mojej żywej wierze. Taka wspólnota: małżeńska, rodzinna, czy zakonna, czy inna traci swoją świeżość i autentyczność, jeśli zatrzyma się tylko na zewnętrznej stronie dobrych i sympatycznych spotkań.
Co innego, kiedy to miłość przynagla nas, aby się spotkać, porozmawiać i dać sobie wsparcie".
https://michalici.pl/blog/wrocic-do-pierwotnej-milosci-16-listopada

Naukowo:
https://dlibra.kul.pl/Content/30735/33598__Sikora--Adam-Ryszard_0000.pdf

 Re: Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: kropka (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-04 22:36

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna definicja "pierwszych czynów". Dla każdego to będzie coś innego.
Przykłady (wymyślone):
Rodzina Kowalskich będzie się różniła od rodziny Nowaków. Historia obu rodzin też bedzie się różnić. Dla - wymyślam - pracoholików Nowaków powrotem do pierwotnej miłości będzie wspolnie spędzany czas i więcej rozmow ze sobą (tak jak kiedyś to robili, gdy po raz pierwszy się pokochali), a dla - znów wymyślam - Kowalskich uwikłanych w chore uzależnienie od siebie nawzajem, takim powrotem do pierwotnej miłości będzie danie sobie wzajemnie wolnosci, czasu na samotność i indywidualne realizowanie pasji - aby zatroszczyć się o szczęście drugiej osoby i móc znowu zachwycić się jej/jego odrębnością i unikalnymi pasjami (jak to robili kiedyś, gdy po raz pierwszy się pokochali).
Podsumowując:
Co jest Twoim pierwszym czynem, wiesz tylko Ty, nikt inny. W Twojej relacji z Bogiem nikt Cię nie zastąpi. Musisz sobie przypomnieć, co robiłeś, jak po raz pierwszy z całą czułością pokochałeś Boga.

Choć może jeszcze Go nie pokochałeś. Może byc tak, że żyjesz na razie tylko powinnoscią: "to wolno, tego nie", "to trzeba", "to mnie obowiązuje... a! i jeszcze - na przykład - muszę się dowiedzieć jakie czyny mam spełnić, żeby być w porządku". A relacji z Bogiem nie ma. Może tak być. U wielu - bardzo wielu - ludzi tak jest. Jeśli tak jest też u Ciebie, to tekst o pierwszych czynach nie jest do Ciebie. Jeszcze nie póki co. On jest do tych, co mają już relację z Bogiem - ale ta ich relacja jakoś osłabła. Albo do tych, co mieli tę relację kiedyś, a teraz jej nie mają, bo z jakiegoś powodu zrezygnowali.

 Re: Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2023-06-05 10:44

Dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-06-13 11:58

Michał,
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się, jakie ma przemyślenia na ten temat Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, przeczytaj:

2000/2001-2 List do Kościoła w Efezie

http://wch-biblijne.pl/index.php/1998-2005/2000-2001/148-2000-2001-2-list-do-ko%C5%9Bcio%C5%82a-w-efezie

Zapewne różnica pomiędzy tymi pierwotnymi czynami i późniejszymi, jest taka jak różnica między angielskim słowem 'ordinary' (zwyczajny) i słowem 'extraordinary' (nadzwyczajny). Należy się skupić na części 'extra-'. Ta pierwotna miłość musiała być nadzwyczajna i pociągała za sobą czyny, które robiło się 'ponad', 'więcej', z większym zapałem, zaangażowaniem, z większym przekonaniem, zapałem, wigorem, błyskiem w oczach, pewnością, tak, że innych pociągało się za sobą. Kto był zakochany, pewnie to sobie wyobraża.

 Re: Ap 2, 2-5. Przez jakie czyny wrócić do pierwotnej miłości?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2023-06-14 17:05

Bardzi Ci dziękuję za tę odpowiedź i za linka, zapoznam się z tym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: