logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-06 07:30

Jak ma się kwestia 7 darów Ducha Świętego do ludzi niepełnosprawnych umysłowo lub w długoletniej śpiączce?

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-06 11:26

Tak samo, jak do wszystkich innych ludzi, gdyż Bóg nie ma względu na osoby (por. Dz 10,34). Duch działa w sercach tych osób, modli się w nich i woła Abba Ojcze! (por. Ga 4, 6-7). Zatem możemy być spokojni o te osoby, Duch ich nie pomija, ani nie opuszcza, lecz osobiście dba o ich więź z Ojcem, od którego pochodzi.

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-06 13:27

W śpiączce - nie wiemy. Nie mamy wglądu i nie jest nam do niczego potrzebny. W śpiączkę zapadają ludzie w różnym etapie życia i być może uśpione - z punktu widzenia obserwatora - są w nich też wspaniałe dary. Co się dzieje w sercu, w sferze nadprzyrodzonej - do tego ma dostęp Pan Bóg. Starczy. Ty i ja absolutnie nie musimy.

Niepełnosprawni umysłowo są obdarowani pewnie na swój sposób. Niekoniecznie wg standardowej rozpiski 7 darów. Pan Bóg jest bardzo pomysłowy i szczodry.
Poza tym niepełnosprawność psychiczna czy intelektualna bywa różna, w różnej postaci i w różnym stopniu. Pan Bóg w coś tych ludzi wyposaża, bywają np. cudownie pogodni, życzliwi, wierni, szczerzy bez obłudy. W co i kogo Pan wyposaża i w jaki sposób, tego nie musi wiedzieć osoba z zewnątrz. To nie jest przygodnemu gapiowi potrzebne. Osoby spędzające z takimi niepełnosprawnymi sporo czasu widzą natomiast niekiedy ich rozwój i ciekawe uzdolnienia. Najwięcej widzi Pan Bóg i to starczy.

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-06 14:28

Mnie nie chodzi o egzaltowane podejście do tematu.
Tylko o praktykę. Jak wyrazi się, np. dar rozumu u takiego człowieka?

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-06 15:58

W której wypowiedzi widzisz egzaltację? Pytasz o praktykę - modlitwa jest jedną z najważniejszych praktyk chrześcijanina, a tę zapewnia nam Duch, co wspomniałam w swojej wypowiedzi. Dary Ducha Świętego nie są po to, żeby ujawniać się Tobie czy mnie, ale przede wszystkim po to, żeby obdarowaną nimi osobę prowadzić do zbawienia. To, że nie widzimy u danej osoby "objawów" konkretnego daru, nie oznacza, że ona go nie posiada i nie korzysta z jego owoców (zwłaszcza duchowych). Czasem też nie możemy ich dostrzec przez własne zaślepienie czy ograniczenia. Mylimy rozum z intelektem, mądrość z wiedzą, męstwo z brawurą, a pobożność z dewocją. Gdybyśmy umieli patrzeć na ludzi tak, jak patrzy Bóg, widzielibyśmy każdego z nas jako obdarowanego w całej pełni. Kiedyś tak właśnie się wszyscy zobaczymy i nie będzie w tym żadnej egzaltacji, a czysta praktyka zbawienia.

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-06 20:49

Nie wiem, gdzie ta egzaltacja.
W dostrzeżeniu, że są rzeczy, do których nie ma wglądu? Błąd.
W niesprawdzaniu wszystkiego empirycznym? Błąd.
W zaufaniu, że Pan Bóg wie lepiej i radzi sobie także z duchowością osób niepełnosprawnych w stopniu najgłębszym? Błąd.
To wszystko nie jest żadna egzaltacja, tylko uznanie ludzkich granic i Bożej mocy.

Natomiast nie ma wg mnie żadnego sensu zapewne oczekiwane wyszczególnianie, na czym polega ujawnianie się daru X u osoby w śpiączce.
Sferę nadprzyrodzoną chorych oraz tzw. nie używających rozumu itp. zostawiamy Panu Bogu. Dary osób mniej niepełnosprawnych intelektualnie bywają zauważalne z zewnątrz, ale nie muszą pasować do fomularzy ze szkolnej katechezy.

 Re: Dary Ducha Świętego a osoba bez świadomości.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-07 15:50

Bea, Twoje obruszanie się w tym temacie jest nie na miejscu. To Ty sama niewłaściwie sformułowałaś pytanie - interesowało Cię to,w jaki sposób wyrażą się dary Ducha Świętego u osoby długotrwale nieprzytomnej, a nie to, czy je ona otrzyma - bo otrzyma na pewno. To raczej osoby, które udzieliły Ci odpowiedzi mogłyby poczuć się urażone, gdyż zadane przez Ciebie pytanie można porównać do tego, czy osoba bez rąk będzie miała szanse zostać wybitnym pianistą.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: