logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Azariasz (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-07 05:45

Szczęść Boże wszystkim.

Na forum znajduje się już pytanie czy po Apokalipsie będą pojawiać się nowi ludzie. W związku z tym pomyślałem że zadam pytanie o to jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie i rola człowieka w nim?
Czy ludzie dalej będą w pewnym sensie brać udział w współtworzenia świata? Przykładowo czy artyści dalej będą mogli tworzyć swoje dzieła a pisarze tworzyć powieści? Czy też zostanie nam to odebrane/ograniczone. Użyłem przykladow z artystami i pisarzami ale proszę nie ograniczać się tylko do tych aspektów. Tutaj wszyscy w małym bo małym ale jednak w jakimś stopniu bierzemy udział w współtworzeniu świata. Więc czy po Apokalipsie będzie tego mniej czy więcej czy tak samo?

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Ja2 (---.10.78.9.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-06-07 11:02

Ale świata wtedy już nie będzie. "Apokalipsa" to koniec tego świata. Nie będzie już tworzony ani przez Boga ani współtworzony przez ludzi.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-07 12:56

Będzie inaczej. Wspanialej.
Jak - nie wiem. I nie jest to potrzebne.
"ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują" 1 Kor 2,9

Gdyby była nam taka wiedza potrzebna w detalach, to Pan Jezus by nam to przekazał. Nie przekazał? To znaczy, że mozna się bez tego zbawić, a wczesniej spokojnie żyć.
I daremne dociekania.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-07 16:16

Od razu widać, na co nastawione jest to pytanie, ale mimo to odpowiem.
1) "jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie i rola człowieka w nim"?
Świata po Apokalipsie nie będzie. Żyjesz w nim teraz, podlegając jego uwarunkowaniom, ale też korzystając z jego zalet. Na przykład z możliwości zrobienia czegoś, co później stanie się już nieosiągalne.
2) "Czy ludzie dalej będą w pewnym sensie brać udział w współtworzenia świata"?
Nie, z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, gdyby będąc w Niebie dało się jeszcze tworzyć, albo współtworzyć jakiś "świat", oznaczałoby to, że stamtąd człowiek może przejść do innego, jeszcze doskonalszego miejsca. Tymczasem Niebo jest jedną z rzeczy ostatecznych. Nie da się go tworzyć, ale można je odkrywać w nieskończoność. Po drugie: od tworzenie czegokolwiek jest Pan Bóg i nikt inny.
3) "Przykładowo czy artyści dalej będą mogli tworzyć swoje dzieła a pisarze tworzyć powieści"?
Patrz wyżej. Wszelkie "genialne i oryginalne" pomysły, jakie przychodzą do głowy pisarzom i innym artystom, podsuwa im Pan Bóg. Po co więc korzystać z pomocy pośredników w Niebie, gdy przestanie to być konieczne?

PS. Pozdrów kolegów z projektu "Azariasz" (ilu by Was nie pisało pod tym nickiem łącznie z Tobą) i może wytłumacz, jeśli byłbyś tak miły, dlaczego porzuciliście poprzedni, czyli "Krystian (15 l.)".

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: patrycja (---.21.37.23.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-06-07 20:52

Ci ktorym bedzie dane pozostanie na ziemi beda zyc wedlug woli Boga, dla Boga i kochajac Boga. Teraz ludzie w wiekszosci tworza dla siebie, dla uznania, tytulow, sukcesow, aby byli wazni i mieli wygodne zycie. Czesto wbrew woli Boga. Swiat bedzie czysty, odnowiony, pelen Bozej milosci ALE..wazne to co jest dzisiaj. Co mozemy zrobic aby Bog byl dzisiaj uwielbiony....

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Azariasz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-07 21:16

@Mateusz

Nie wiem czy mam być dumny czy obrażony że zostałem oskarżony o taką intrygę. Pod pseudonimem Azariasz pisze tylko Azariasz tzn Ja i nikt więcej. Nie jestem kilkoma osobami w jednej istocie.
Nigdy też nie pisałem pod nickiem "Krystian (15 l.)" Przykro mi że muszę zaprzeczyć tej spiskowej teorii ale nie ma żadnego projektu "Azariasz" nie ma kolegów a osoba pisząca jako wspomniany Krystian to zupełnie ktoś inny kogo nawet nie znam.

Mimo to spróbuję dopytać: Skoro po Apokalipsie nie będzie już tworzenia czy to nie będzie ograniczenie Boga? Czy pragnienie tworzenia czegoś przez nas ludzi czegoś nie jest jednym z tych aspektów które upodabniają nas do Boga..są na jego obraz i podobieństwo? Tak wiem najważniejsza w tym ma być Miłość. Że to też jest na Jego obraz i podobieństwo. Wolna Wola to także wiem. Ale wiele razy słyszałem nawet w Kościele że czynnik twórczy także jest tym co upodabnia nas ludzi do Boga. Czy nie było by to jakieś oderwanie czegoś od naszej natury?

Pytanie o artystów..Zatem jeśli teoretycznie w mojej głowie pojawiają się pomysły na napisanie jakiejś książki,która będzie poruszać ważne tematy społeczne, filozoficzne itd I ma mieć morał to miałbym to uznać za coś czysto podsunięte przez Boga a nie jako coś co wykreował mój umysl sam? (uznajmy na potrzeby tej teorii że miała by to być dobra książka)

Dla każdego "genialne i oryginalne" może oznaczać co innego przez to że każdy z nas ma inną wrażliwość i percepcję świata. Ale niech będzie. Czy to znaczy że cała ta sztuka,obrazy, figury ,muzyka filmy itd itd ,którymi się zachwycam i które poruszają mnie na różne sposoby mam to uznać za w pewnym sensie za pomysły samego Boga? Czy to trochę by nie znaczyło że są to dzieła które powstały pod Natchnieniem?

@Hanna zdaje sobie sprawę że tak naprawdę nic nie wiemy i że pewnie najlepiej było by pytać bezpośrednio samego Boga. Wiem że to rzeczywistość która nas będzie przewyższać. Ale jednak gdy człowiek słyszy że będzie gdzieś się wybierać (kiedyś by to było że za ocean a teraz np lot kosmiczny) na inną planetę to jakoś tak naturalnie zaczynają pojawiać się pytania, wyobrażenia i marzenia na temat tego nieznanego. Marzenia ale też i wątpliwości. Tak przyszło mi do głowy takie porównanie że to może trochę jak z tą sytuację jak jest się dzieckiem (chociaż w sumie niekoniecznie) I jakoś się dowiedzieliśmy że ktoś np w przypadku dziecka rodzice czy dziadkowie szykują jakąś niespodziankę a nas ciekawi co to będzie..Więc już sobie próbujemy to wyobrazić.
No właśnie ciekawość. Badacze ewolucyjni mówią że ciekawość jest wpisana w naszą naturę. I pewnie tyczy się to też ducha i "rzeczy przyszłych".

@patrycja dziękuję za odpowiedź. Tak szybko dodam od siebie. Z tworzenia przez ludzi czegoś tylko dla samego siebie nie wychodzi nic dobrego. Może jestem idealistą ale myślę że i w sztuce i innych aspektach trzeba się starać podzielić tym z ludźmi i też z Bogiem mimo że on to już znał od wieków

@Ja2
Jak mam więc rozumieć Ap 21,1 "I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.". Czy niebo nowe i ziemia nowa nie znaczy tyle co na nasze nowy Świat?
Przeszukując internet znajdowałem teksty i wypowiedzi m.in teologów mówiące o tym że całe te odrodzenie świata, paruzja (nie wiem czy dobrze to nazywam) czy też jak to u prawosławnych jest nazwane przebóstwienie (upraszczam. Jestem świadom tego) nie będzie tyczyć się tylko ludzi ale wszystkich stworzeń i całej natury Wszechświata.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Ja2 (---.10.78.9.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-06-07 21:45

Do patrycji:

Jeśli mówimy o Apokalipsie jako końcu świata, to nie może być tak, że na ziemi zostaną jacyś ludzie. To mi "pachnie" wizją świadków Jehowy. Dla katolika rzeczami ostatecznymi jest tylko piekło i niebo. Bo nawet czyściec jest chwilowy, a nie ostateczny. Kto niby miałby zostać na ziemi o której piszesz? I co z nimi potem? Wieczność na ziemi? Koniec świata jest związany z sądem ostatecznym, każdy ostatecznie zostanie skierowany tam, gdzie chciał być, gdzie sobie zasłużył. Także ludzie, którzy w chwili końca świata jeszcze nie umarli, zakończą w tej chwili życie i zostanie dla nich piekło lub niebo. Nie będzie powtórki z raju. Nie będzie już pięknej ziemi. "Miejscem", gdzie wszyscy się kochają będzie Niebo, ludzie już po zmartwychwstaniu, ale z ciałami uwielbionymi. To już inne życie.
Skąd wzięłaś "swoją" wizję przyszłej ziemi?

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-06-07 23:43

Ciekawość niewątpliwie istnieje. Ale nie ma absolutnej konieczności jej zaspokajania.
Niespodzianki mają swój smak. Czekam więc na cudną niespodziankę. Nie muszę się włamywać do szaf, by ją odkryć jak niecierpliwe dziecko przed świętami - i na święta radości już nie ma, bo wcześniej rozgrzebało pakunki.
Ponieważ Twórcą dobra, także przyszłego, tego, którego moje człowiecze serce nie pojmuje, nie zdoła pojąć (tak mówi Jezus) jest sam Bóg, to ja Mu ufam.
Nie muszę patrzeć Mu na ręce i zaglądać do szuflad.
I szkoda mojego życia na próby wyłamywania zamków. I tak nie da rady.
Są moim zdaniem rzeczy pożyteczniejsze. Na przykład życie tu i teraz.

Zapisz się na studia teologiczne. Jest szansa jakiś porządek. Amatorskie skakanie po literaturze wielu wyznań i wyciąganie strzępów grozi chaosem. Już go masz.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-08 22:27

"Mimo to spróbuję dopytać: Skoro po Apokalipsie nie będzie już tworzenia czy to nie będzie ograniczenie Boga? Czy pragnienie tworzenia czegoś przez nas ludzi czegoś nie jest jednym z tych aspektów które upodabniają nas do Boga..są na jego obraz i podobieństwo"?
Pan Bóg nie był niczym ograniczony jeszcze przed tym, jak stworzył świat z całą jego "zawartością", bo jest immanentny. Takie pragnienie tworzenia rzeczywiście występuje u ludzi - to między innymi dlatego wymyślili patenty, czyli taki niemy krzyk "wara od tego, to ja to wymyśliłem/am". Wszelkie tworzenie związane jest jednak z istnieniem jakiejś potrzeby lub potrzeb, a te będą zaspokojone w Niebie w sposób doskonały.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Azariasz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-06-09 11:29

Nie chodzi mi o dosłowne ograniczanie Boga. Stworzenie nie może ogarnąć Boga umyslem. Zresztą mówiąc kolokwialnie mózg się topi gdy człowiek spróbuje wyobrazić sobie jak wielki jest Wszechświat. W pewnym sensie to nawet przerażające. Mówiąc o ograniczaniu Boga mam na myśli taką przenośnię gdzie zamykamy Boga w jakimś naszym wyobrażeniu.

Nie bardzo rozumiem co jest złego w patentach czy też mówiąc szerzej w prawach autorskich i własności intelektualnej? Uznaje się to za część własności prywatnej i myślałem że Chrześcijanstwo stoi na straży własności prywatnej oraz że kradzież jest potępiana. A kradzież czyichś pomysłów to także kradzież nawet jeśli nie kradniemy nic fizycznego
Oczywiście że z ochroną swojej własności można za przeproszeniem przegiąć..

"Wszelkie tworzenie związane jest jednak z istnieniem jakiejś potrzeby lub potrzeb, a te będą zaspokojone w Niebie w sposób doskonały."
W takim razie zapytam tak ..Bóg jest doskonały w swoim istnieniu. Nie miał raczej żadnych potrzeb. A jednak powołał do istnienia aniołów, całe Niebiosa, różne byty duchowe oraz nasz Wszechświat z tym wszystkim co w nim znamy i jeszcze nie znamy. Czy teoretycznie ludzie włączeni w Boga nie mogli by pragnąć kreować czegoś z miłości?

Bóg nie ma pragnien w takim znaczeniu jak ludzie-wiem. Ale nie umiem tego inaczej nazwać więc używam myślowego skrótu.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Andrzej (---.play-internet.pl)
Data:   2023-06-09 14:17

Nie wystarczy że Bóg będzie tworzył w sposób doskonały, potrzebne jest jeszcze nasze niedoskonałe tworzenie?

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-06-09 17:30

Apokalipsa to będzie koniec czasu, nie świata, por. np. "Stanie się na końcu czasów" (Iz 1,2), "w ostatnich dniach" (2 P 3,3) oraz powtórne przyjście Jezusa na ziemię.

Jak będzie? Na pewno inaczej, wszystko będzie nowe:
"1 I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową,
bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły,
i morza już nie ma.
2 I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe
ujrzałem zstępujące z nieba od Boga,
przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża.
3 I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu:
«Oto przybytek Boga z ludźmi:
i zamieszka wraz z nimi,
i będą oni Jego ludem,
a On będzie "BOGIEM Z NIMI". (Ap 21)

Odnośnie tworzenia, zgadzam się z Mateuszem i dopowiem jeszcze: tworzenie czegoś przez człowieka, odkrywanie teorii fizycznych itd. to tak naprawdę odkrywanie zamysłu Boga i Jego samego. Poznawanie przyrody daje nam lepszy wgląd w świat (a i tak znamy ledwie ułamek). Z kolei dzieła sztuki mają nam pokazywać piękno i dobro, jakim jest Bóg i do Niego prowadzić.

 Re: Jak będzie wyglądać świat po Apokalipsie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-06-11 13:11

Nie kombinujmy, co będziemy robić w NIebie. Prawdopodobnie jakaś forma twórczości będzie jak najbardziej naszym "zajęciem" (nieadekwatne słowo), bo człowiek jest na podobieństwo Boga kreatywny.
Co do "nie tworzenia czegoś przez Boga" po Apokalipsie, to nie zapominajmy, ze dla Boga "przed" i "po" są równie równoczesne.
A nawet przyjmując nasz punkt widzenia (czasu liniowego), to przecież by cokolwiek ISTNIAŁO, konieczne jest by Bóg podtrzymywał to w istnieniu (Bóg ciągle nas "stwarza", to Stworzyciel, nie "producent").

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: