logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy osobista spowiedz w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: alicja (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2005-05-15 11:53

Mieszkam obecnie w Niemczech. Poznalam juz dosc dobrze niemiecki kosciol katolicki.I...niektore tutejsze praktyki sa sprzeczne z polskimi. Glownie chodzi mi tu o spowiedz. W Niemczech prawie nikt nie korzysta ze spowiedzi u ksiedza. Podobno juz od ok 20 lat nie jest to praktykowane. W niektorych niemieckich kosciolach nawet nie ma konfesjonalow! W zamian za to istnieje tzw. "Spowiedz wspolna". O ile mi wiadomo spowiedz osobista jet jedna z form praktykowania katolicyzmu. I nie ma po prostu innej mozliwosci (poza ogolnym wyznaniem grzechow na poczatku mszy swietej).
Pomijam tu fakt zatajania grzechow i przystepowania mimo tego do spowiedzi. Bo nie o tym mowa. Skoro spowiedz wspolna jest znana i praktykowana w Niemczech to widocznie jest to mozliwe i nikt sie temu nie sprzeciwia.? Nawet najwyzsze wladze Kosciola.
A moze ktos wydal na to pozwolenie? Bo spowiedz osobista u ksiedza to przeciez nie wymysl Kosciola katolickiego w Polsce.
Prosze kogos kompetentnego o wypowiedz w tej sprawie.

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: Andrzej Wasko, salwatorianin (---.dyn.optonline.net)
Data:   2005-05-15 15:26

To nie jest tak, ze nikt sie temu nie sprzeciwia. Biskupi niemieccy widza problem. Prosze przeczytac tresc homilii kard. Meissnera, ktora zamiescilem w serwisie www.spowiedz.pl Tam tez znajdzie Pani odpowiedzi na swoje pytanie.
pozdrawiam, moderator

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-15 17:55

Spowiedź osobista, indywidualna, douszna przynajmiej raz w roku, jest obowiazkiem każdego rzymskiego katolika. To, że nasi bracia w Niemczech tego nie wypełniają, to przykre. Spowiedź nie wymaga dla swojej ważności konfesjonału, choć jest to mebel zapewniający pewien komfort (nie tyle fizyczny, co psychiczny). Co robić? Po prostu zwracać się z prośbą do niemieckich duchownych o spowiedź. Nie mają prawa odmówić.

Owa "spowiedź ogólna" to taki "implant" protestancki. Tymczasem sam Luter, mimo, że nie uznawał skaramentu pokuty (dlaczego, to już inna historia), był wielkim "fanem" spowiedzi dousznej, indywidualnej i praktykował ją do końca swoich dni. Jego następcy wyrugowali ją i zastąpili spowiedzią zbiorową w połowie XVIII wieku. Dziś, co dziwne, do kościołów protestancki w Niemczech wracają, powoli bo powoli, ale jednak, konfesjonały. Bo takie jest życzenie wiernych. Widocznie im czegoś brakuje.

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: Judyta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-15 18:22

Jezus powiedział wyraźnie do Apostołów <Komu odpuścicie grzechy są im odpuszczone, komu zatrzymacie są im zatrzymane>. Spowiedź o której piszesz jest dopuszczalna gdy spowiedź uszna jest nie możliwa np. W danym momencie jest zagrożenie życia wiele osób chce się wyspowiadać, ale brakuje księży, jest tuylko jeden, może udzielić takiego rozgrzeszenia, ale po tym jeżeli wszystko wróci do normy należy się wyspowiadać.

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-17 00:23

Przeczytałam homilię wskazaną przez Księdza Moderatora i... nie rozumiem. Ksiądz Kardynał napisał:

„Dlatego też jako członkowie Konferencji Biskupów wydaliśmy ostatnio wskazania dla KATECHIZACJI O POKUCIE pod tytułem: „Nawrócenie i pojednanie w życiu Kościoła”. Miejmy nadzieję, że te wskazania nie pozostaną jedynie na papierze.”

Katechizacja rzecz niezbędna, ale księża składają chyba również ślub posłuszeństwa? Dlaczego zatem Ksiądz Kardynał nie może także wydać POLECENIA podległym sobie księżom, np. każdy ksiądz ma obowiązek dyżurować w konfesjonale 3 godziny w tygodniu, a jak zajdzie potrzeba, to dłużej, oby dłużej.” Dlaczego Ksiądz Kardynał pisze tylko o „katechizacji o pokucie”?

Homilia Księdza Kardynała była napisana w 1997 roku, a więc 8 lat temu. A sytuacja jaka jest - o tym mówi pierwszy post w niniejszym wątku. Po 8 latach:
„W Niemczech prawie nikt nie korzysta ze spowiedzi u księdza. (...) W niektórych niemieckich kościołach nawet nie ma konfesjonałów!”

Czy naprawdę nie ma siły, która księży potrafi skłonić do wejścia do konfesjonałów?
Czy władza kościelna jest bezsilna wobec kapłanów?

W rzeczywistości świeckiej przełożony wydaje polecenie, i w większości przypadków - nie ma dyskusji. A w kościele nie ma sposobu, aby księża w krajach zachodnich usiedli w konfesjonałach? I aby w kościołach proboszczowie mieli OBOWIĄZEK ustawienia konfesjonałów? Nie rozumiem tego. Kardynał obawia się reakcji księży ? niemożliwe... Jeżeli Biskup ma rację, to najpierw tłumaczy z miłością, uzasadnia, katechizuje a równolegle wydaje polecenie, aby wprowadzić to w życie. Dlaczego więc takie polecenia nie zostały wydane? dlaczego w kościołach nie ma konfesjonałów, a w konfesjonałach księży? Nie rozumiem...

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: ofca (---.skrzyszow.org)
Data:   2005-05-20 10:46

Droga Alicjo dla utwierdzenia wiary w ten sakrament wklejam Ci fragmenty Dzienniczka św. s. Faustyny mówiące właśnie o spowiedzi. Są to słowa Pana Jezusa:

,,Córko, kiedy przystępujesz do spowiedzi świętej, do tego źródła miłosierdzia mojego, zawsze spływa na duszę twoją moja krew i woda, która wyszła z serca mojego, i uszlachetnia twą duszę. Za każdym razem jak się zbliżasz do spowiedzi świętej, zanurzaj się cała w moim miłosierdziu z wielką ufnością, abym mógł zlać na duszę twoją hojność swej łaski. Kiedy się zbliżasz do spowiedzi, wiedz o tym, że ja sam w konfesjonale czekam na ciebie, zasłaniam się tylko kapłanem, lecz sam działam w duszy. Tu nędza duszy spotyka się z miłosierdziem Boga. powiedz duszom, że z tego źródła miłosierdzia dusze czerpią łaski jedynie naczyniem ufności(...)"(Dz 1602)

,,Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia (tj. spowiedzi); tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawiać dalekiej pielgrzymki ani też składać jakiś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone - nie jest tak po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni. O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu milosierdzia Bożego; na darmo będziecie wołać, ale będzie już za późno."(Dz1448)

Jednocześnie zachęcam do lekturki całości Dzienniczka św. s. Faustyny:)
Pozdrawiam:)

 Re: Czy spowiedz osobista w Kosciele katolickim jest obowiazkowa?
Autor: anna (134.102.46.---)
Data:   2005-05-25 16:39

Wiesz Alicjo, z ta spowiedzia to nie jest do konca tak ja´k piszesz.
W Niemczech mieszkam od 2 lat i nawet pare razy spowiadalam sie u niemieckiego ksiedza. Np. w niemieckim Kosciele Sw. Jana w Bremen, gdzie obecnie mieszkam, istnieja stale terminy spowiedzi: co tydzien w piatki od 17.30, i w soboty od 17. Spowiedz odbywa sie w konfesjonale, tak jak w Polsce. Co prawda do spowiedzi przystepuje bardzo malo osob (2 lub3) i NIemcy maja do tego sakramentu calkiem inne podejscie niz my Polacy. Co jest tez bardzo dziwne dzieci przystepujace tutaj- w landzie Bremen do I Komunii Swietej nie spowiadaja sie. Przystepuja do sakramentu pojednania dopiero po roku od przyjecia I Komunii Sw. To dla mnie wydalo sie bardzo dziwne, ale tak jest. Katecheci tutaj uczacy tlumacha to tym, ze dzieci musza przez ten rok pelniej przygotowac sie do sakramentu spowiedzi. Dlaczego wiec nie przeloza I Komunii Sw. na potem, gdy dzieci beda juz przygotowane. I czy to nie jest swiatokradztwem, ta cala sytuacja? Dla nas Katoikow pochodzacych z Polski, owszem.
I jeszcze wspomne tylko, ze tutaj w Bremen mam mozliwosc spowiedzi w przed kazda niedzielna msza odprawiana po polsku (1/2 godziny przed msza). Spowiadaja ksieza z Polski. Dzieki Bogu za nich.
Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za bledy, ale mam dostep tylko do niemieckiej klawiatury.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: