logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: paulina (---.core.lanet.net.pl)
Data:   2005-05-27 19:01

Witam
Mam następujacy problem: otóż niedługo wyjeżdzam na wycieczkę jako reprezentantka szkoły. Na tej wycieczce niestety w planie na piatek jest dyskoteka. Jak wiadomo jako osoba wierząca nie powinnam w niej uczestniczyć i nie chcę, ale bedzie to jednocześnie spotkanie zapoznawcze (na tej wycieczce bedą osoby z całej Polski). Jeśli nie pójdę na tą zabawę będę odebrana jako osoba dosć "dziwna" (myślę że wiele osób nie zrozumiałoby powodów dlaczego nie chcę uczestniczyć w dyskotece). Proszę pomóżcie mi jakoś. Poza tym zbliża się Pierwszy Piatek chciałabym isć do spowiedzi, ale nie mogę, gdyż wiem, że niedługo będę na tej dyskotece więc popełnie grzech cieżki.
Z góry dziekuje za pomoc

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: Mixxm (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-27 20:02

Jeżeli nie chcesz isc, to nie idz to jest decyzja twojego sumienia. Nie zwracaj uwagi na inne osoby, na to co powiedza. Pan Jezus powiedzial:
"Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom." Mt 10, 17-18
Nie zwracaj uwage na tych ludzi, wiekszosc z nich pewnie tez uwaza sie za 'katolikow'.
Pozdrawiam

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: Basia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-27 21:44

Napisze fragment z książki "Po co spowiedz"
"My chrześcijanie nie powinniśmy sobie pozwolić na traktowanie piątków na równi z wtorkami czy czwartkami. Dlaczego? A to dlatego, że któregoś wyjątkowego piątku dokonało się nasz zbawienie, kiedy to Jezus zawisł na krzyżu i na nim oddał za nas swoje życie, żebyśmy my mieli dostęp do życia wiecznego. Ze względu na Chrystusa Ukrzyżowanego i wielką tajemnicę tego dnia jest on dniem pokuty. Stąd na mocy IV przykazania kościelnego (w nowej formule) we wszystkie piątki obowiązuje powstrzymywanie się od zabaw. W uzasadnionych przypadkach (np.wesela) trzeba postarać się o stosowną dyspensę."
Wprawdzie nie wiem czy jest grzechem cieżkim dyskoteka w piątek. Ja unikam, ale muzyki słucham i ew. sama w domu się poruszam. Jeżeli takie postepowanie jest grzechem to prosze moderatora by to zaznaczył.

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: bartek (82.177.75.---)
Data:   2005-05-27 22:03

masz wspaniała okazje, do dania wspanialego swiadectwa:) wiem, to trudne, ale uwierz w Chrystusa, ze On bedzie wtedy z Tobą...
"Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami." [Mt 5, 11-12]
3m się w Panu:)

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-05-27 23:35

Kochana Paulinko przeczytaj spokojnie ten fragment swego posta: << Proszę pomóżcie mi jakoś. Poza tym zbliża się Pierwszy Piatek chciałabym isć do spowiedzi, ale nie mogę, gdyż wiem, że niedługo będę na tej dyskotece więc popełnie grzech cieżki. >> Zastanawiam się na jaki rodzaj pomocy z naszej strony liczysz, skoro sama już sobie poradziłaś z tym problemem, 'pomogłaś'. Bo cóz to moze znaczyć? - Nie mogę pójść do spowiedzi? A czy wiesz chociaz na czym ten Twój "cięzki grzech" polega? Jak się tak bardzo czegos nie chce, zawsze mozna znaleźć odpowiednie wyjscie. Przeciez mozna poznac sie blizej niekoniecznie w czasie dyskoteki. Bo ta wycieczka, to chyba nie tylko, albo przede wszystkim, dyskoteka. Jesli uważasz sie za prawdziwą chrześcijankę, katoliczkę, to znajdziesz w sobie motywację, żeby jednak w tej dyskotece nie uczestniczyć.
Ale, cos mi mówi, że Ty już przecież postanowiłaś (vide cytat z Twego posta wklejony wyzej), a więc jak mozemy Ci pomóc? Usprawiedliwić, dać rozgrzeszenie, wykazując zrozumienie dla Twego pełnego poswieceń dla wycieczkowego koleżeństwa postępowania? A Pan Bóg? Aż tak bardzo zależy Ci na tym przypadkowym spotkaniu? Na tym, "co ludzie powiedzą?" Przeciez to ich problem, nie Twój. Nie musisz, wiec Boga stawiać niżej w hierarchii. Bo to Bóg powinien być na pierwszym miejscu w życiu każdego człowieka. I wcale nie musi o tym przypominać. On szanuje wolność człowieka, nawet, kiedy staje się ona samowolą. Przemysl sobie jeszcze raz wszystko to, co tu zostało napisane i zastanów się czy warto? Pozdrawiam Cie serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: JM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-28 09:33

Często każdy z nas stawiany jest w obliczu wyboru. Każda chwila jest takim wyborem. Czasami nie jesteśmy w stanie określić wagę podejmowanych decyzji. Co więcej nie możemy – wobec nadmiaru symulantów podjąć decyzję zgodną z „wewnętrznym głosem”. Co zrobić gdy powstaje dysonans moralny. Jakie przedsięwziąć środki. Nasze decyzje powinny być podejmowane zawsze zgodnie z przeświadczeniem, że są one słuszne. Zawsze powinny wynikać z chęci czynienia dobra i ukierunkowania na bliźniego. Jeśli zasada powyższa jest zachowana to fakt czy pójdziesz na dyskotekę czy też nie - nie ma żadnego znaczenia. Chrystus uzdrawiał w szabat – co na to Faryzeusze? Nie są ważne nakazy czy zakazy. Sensem jest miłość jaką można obdarowywać otoczenie. Jeśli więc idziesz po to by brać – nie idź. Z chwilą gdy będziesz głęboko przekonana że możesz oddać całą siebie zjednoczona z mocą Chrystusa i promieniować jego miłością – myślę że powinnaś właśnie tam być.

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: Anielka37 (---.hnglo1.ov.home.nl)
Data:   2005-05-28 13:50

Paulinko, powiem cos ze swojego doswiadczenia. Niedawno tu na Forum mialam podobny problem - nie chce powtarzac szczegolow ale tez musialam dokonac wyboru. Probowalam i tak, i siak usprawiedliwic ewentualna huczna impreze w piatek ale sumienie to sumienie - mnie jakos nie pozwalalo ...zrezygnowalam i nie poszlam. Poczulam sie spokojna ale mialam obawy o reakcje znajomych. O dziwo -bez problemu zostalam zrozumiana i teraz gdy juz wiedza,ze nie chce uczestniczyc w imprezach w piatek sami sprawdzaja wczesniej czy akurat w taki dzien to wypadnie ...Co wiecej wydaje mi sie,ze po tej sytuacji zyskalam w ich oczach. Wierz mi - madrzy ludzie nawet gdy z gruntu nie podzialaja Twoich pogladow - napewno je uszanuja. Powtarzam MADRZY a na takich znajomosciach chyba Ci zalezy. Moze wiec warto podjac czasem trudna decyzje. A moze bedzie tam wiecej takich osob i Twoje postepowanie ich osmieli aby takze postapili zgodnie ze swoim sumieniem, nie ulegajac presji otoczenia. Ale decyzje musisz podjac sama w zgodzie ze SWOIM sumieniem.

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: discoman (---.ci.uw.edu.pl)
Data:   2005-05-28 15:17

Przepraszam, że pytam w tym właśnie miejscu, ale nie chcę zaśmiecać forum nowym tematem. Czy słuchanie audycji radiowych z lekką muzą (np. dyskotekową)w piątki można uznać za grzech? Mam z tym problem, gdyż moja ulubiona audycja nadawana jest właśnie w ten dzień. Proszę niezawodnego moderatora o odpowiedź.

------------

http://www.katolik.pl/index1.php?st=cale&typ=pomoc_help
punkty ==> 2 i 3
pozdrawiam, moderator

 Re: Czy powinnam iść w piątek na dyskotekę?
Autor: Marcin (---.energis.pl)
Data:   2005-05-29 21:30

Pokój Tobie
A skąd wiesz, że będziesz na dyskotece w piątek ? :) Proś Pana byś w niej nie uczestniczyła. On, wie, że nie masz do końca woli pójść na dyskotekę, zna Twoją słabość i wcale się nią nie gorszy. Mało tego, chętnie Tobie pomoże. Miej wiarę w Boga, nie w siebie. Ze spowiedzi nie rezygnuj, idz do niej i po prostu powiedz spowiednikowi o tej sytuacji i zdaj się na Ducha Świętego.
Jeśli miałbym coś doradzić Tobie w sprawie tej piątkowej dyskoteki. Jeden z rozdziałów "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa nosi tytuł: "W dzień śmierci Jego". Ta dyskoteka będzie w piątek, w dzień śmierci Jego.
Pan z Tobą. Niech obdarzy Cię odwagą i pokojem
Marcin

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: