logo
Niedziela, 22 kwietnia 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Szczesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: x. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 09:44

W kopalni na Slasku (mialam szczescie zwiedzic) oprowadzajacy gornik powiedzial - napotkani gornicy beda wam mowic "szczesc Boze" - nalezy im odpowiadac "szczesc Boze", a nie "dzien dobry". Dodal jeszcze cos fajnego o tym, ze na dole ludzie licza bardziej otwarcie na Boga, niz na powierzchni. Doobrze. Wnioskuje, ze na Slasku tak sie odpowiada - na "szczesc Boze" odpowiada sie "szczesc Boze" (?).

W moim otoczeniu sa osoby, ktore na "szczesc Boze" odpowiadaja "daj Boze". Przyznam sie, ze jakby mi troche przykro w tym momencie (ociupinke, tytci tyci). No bo jezeli komus zycze "szczesc [CI] Boze", a on mi odpowiada - "daj [MI] Boze", to cale zyczenia Bozego blogoslawienstwa kieruja sie w jedna strone, bez wzajemnosci ;)
No i jak to jest ??

Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: szalom (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 13:53

A skad wiesz ze to chodzi o "daj [MI] Boe" ? A moze odpowiadajcemu chodzi o "daj [CI] Boe"? Ja spotkalam sie z rnymi odpowiedziami na"Szcz Boe". Jedni odpowiadaj "Szcz Boe", inni "Bg zapa", a jeszcze inni "daj Boe". Przyznam si, e gdy pierwszy raz usyszaam "daj Boe" (brzmiao to chyba "daj Panie Boe", dokadnie ju nie pamitam, bo to byo do dawno) to si troch zdziwiam, ale ju zdyam si do tego przyzwyczai i mnie to wcale nie dziwi.
Pozdrawiam
Kasia

Autor: tis (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-07-11 14:55

Przede wszystkim, lnzoki niy pozdrowiajm sie "Szcz Boe", bo we lnski mowie ni ma dwiynkw "", "". Bez t my, lnzoki godomy "Szyn Boe" a odpowiadmy tak samo. Kej Grny lnsk b pod wadzm Prusw, to za te "szczyn Boe" szo od sztajgra, forarbajtra abo policyjanta po pysku dosta a we latach wojny powoanie do Wehrmachtu i wysanie na ostfront.
A niy odpowiado sie "daj Boe", bo lnzok, tyn ze downych lnzokow, keych jeszcze trocha tu na lnsku yje, niechce nic dostowa ale musi se na to zarobi. Na tyn przikod: lnzok niy godo "dostoech may abo ty wielki geltak" (Polak ma wysok albo nisk pensj) ale powiado, ie duo abo licho zarobio.
To takich pora sw o tym jak sie na lnsku godo.

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-07-11 15:10

Skad wiesz, co miaa na mysli osoba odpowiadajaca "daj Boe"? Wszystko zaley od interpretacji. A z Twojej wypowiedzi wynika, e wybraa t 'bardziej egoistyczn' wersj. W dodatku stresujc si.
Istniej jeszcze inne pozdrowienia chrzescijaskie, poczytaj sobie o nich w tym linku: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=81205&t=81055
Pozdrawiam serdecznie, szcz Boe.

Autor: Micha (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-07-11 18:25

Tis jest dla mnie najwyszym autorytetem w tych sprawach, swoj drog, te si zdziwiem, jak mi w Czstochowie na Szcz Boe odpowiedzieli daj Boe! U nas to jest takie wieckie dzie dobry. Ale - poszo w wiat i to jest najwaniejsze. Jak nie chc szysze Bg wie jakiej odpowiedzi (a si spodziewam), to mwi Pochwalony!

Autor: jufka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 20:30

U nas na Podkarpaciu spotyka sie jeszcze inne odpowiedzi na "Szcz Boze" ludzie odpowiadaj "daj Boe" albo "Bg zapa". Jesli odpowiadaj "Bg zapa" nierzadko ycz wzajemnie tego samego osobie pierwszej. Wyglda to mniej wiecej tak:
A: Szcze Boe!
B: Bg zapa!
B: Szcze Boze!
A: Bg zapa!
Spotykane jest te bardzo czsto wasnie "daj Boe" ale nie ma w tym nic samolubnego nie dodaje sie "mi" czy "ci" nie ma konkretnej osoby wiec chodzi o ogl eby Bg szczci nie jednej nie dwm osobom, ale wszystkim. Serdecznie pozdrawiam. Szcze Boe :)

Data:   2005-07-11 21:47

Micha a kto to ma by ten, pochwalony? Poczytaj sobie gwoli przypomnienia podobny temu, wtek, ktry ju wyej poleciam autorowi tego. Zrozumiesz moj protest (w domysle - dopiero po odczytaniu tamtego) Uff! Nareszcie udao si...

Autor: Graka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-12 11:37

a u nas mwi si" Bg zapa" czyli dzikuje si za takie dobre yczenie
cho ostatnio to "szcz Bo" zastpio ju prawie cakowicie pozdrowienie samego Chrystusa "niech bdzie Pochwalony Jezus Chrystus" i chyba ( tak wnioskuj) dlatego coraz czciej rwnie syszy si odpowied "szcz Boe" zamiast wczeniejszego "Bg zapa"

Autor: Micha (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-07-12 20:33

Sysze - errata. Po co tyle pisa, przecie wiadomo.

Data:   2005-07-13 02:44

Ale porzdek musi by i basta. adne bdy. I nie kademu wiadomo (vide! moje wypowiedzi w tamtym wtku).

Autor: XL (---.is.pw.edu.pl)
Data:   2005-07-13 12:44

Wanie niedawno dowiedziaam si od z lekka zirytowanej starszej pani po 70-sitce, e "szcz Boe" mwio si jako pozdrowienie do niwiarzy lub kogo wykonujcego naprawd cik prac. I wtedy odpowiadaa ta osoba "daj Boe". To w okolicach Kalisza i Czstochowy w czasie modoci mojej rozmwczyni. Pani bya zirytowana wanie kontekstem- jej zdaniem naduywa si teraz tego pozdrowienia korzystajc z niego przy kadej okazji.
Z Panem Bogiem XL

Autor: Magda (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-13 14:24

Bywam do czstow:) zakrystii w moim kociele zawsze mwi" Szcz Boe na" co ksia odpowiadaj " Szcz Boe" By jeden ksidz ktry czasem odpowiada "daj Boe" . U mnie rzadko spotyka si form "Niech bdzie pochwalony Jezus Chrystus" nawet starsze osoby uzywaj tej pierwszej Pozdrawiam

Autor: xxx (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-14 17:09

A pracujcych w polu na Kurpiach pozdrawia si sowami:
"Panie Boe dopom"
a odpowiadao si
"Bg zapa".
:)

Autor: Micha (---.chello.pl)
Data:   2010-01-26 14:00

Odnonie pracy:
Pamitam z dziecistwa na lubelskiej wsi, wrd starszych ludzi w polu: - "Szcz Boe na robot!"
Odpowied pozdrawianego: - "Panie Boe dopom!"

Autor: Denis (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2010-06-30 23:03

Jestem z Gorzowa Wielkopolskiego i u nas stosuje sie dwie formy:
- Szcz Boe gdzie odpowiada sie rwnie Szcz Boe
oraz
- Niech bdzie pochwalony Jezus Chrystus, gdzie ksiadz odpowiada: na wieki wiekw, amen.
Co do odpowiedzi na Szcz Boe, daj Boe lub Bg zapa, to nie jest w tym nic zego, ani nie wiadczy o egoizmie. Wszystkie te formy s poprawne.
Pozdrawiam Wszystkich Polakw. :)

Autor: edi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-29 08:21

Pochodz z Lubelszczyzny z okolic Radzynia podlaskiego (dawniej naleelimy do Podlasia) u nas pracujcym w polu i w ogle pracujcym ciko fizycznie mwi si - "Panie Boe dopom do pracy "
a odpowiada si:
- "Bg zapa za dobre sowo"

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: