logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szczesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: x. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 09:44

W kopalni na Slasku (mialam szczescie zwiedzic) oprowadzajacy gornik powiedzial - napotkani gornicy beda wam mowic "szczesc Boze" - nalezy im odpowiadac "szczesc Boze", a nie "dzien dobry". Dodal jeszcze cos fajnego o tym, ze na dole ludzie licza bardziej otwarcie na Boga, niz na powierzchni. Doobrze. Wnioskuje, ze na Slasku tak sie odpowiada - na "szczesc Boze" odpowiada sie "szczesc Boze" (?).

W moim otoczeniu sa osoby, ktore na "szczesc Boze" odpowiadaja "daj Boze". Przyznam sie, ze jakby mi troche przykro w tym momencie (ociupinke, tytci tyci). No bo jezeli komus zycze "szczesc [CI] Boze", a on mi odpowiada - "daj [MI] Boze", to cale zyczenia Bozego blogoslawienstwa kieruja sie w jedna strone, bez wzajemnosci ;)
No i jak to jest ??

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: szalom (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 13:53

A skad wiesz ze to chodzi o "daj [MI] Boże" ? A moze odpowiadającemu chodzi o "daj [CI] Boże"? Ja spotkalam sie z różnymi odpowiedziami na"Szczęść Boże". Jedni odpowiadają "Szczęść Boże", inni "Bóg zapłać", a jeszcze inni "daj Boże". Przyznam się, że gdy pierwszy raz usłyszałam "daj Boże" (brzmiało to chyba "daj Panie Boże", dokładnie już nie pamiętam, bo to było dość dawno) to się trochę zdziwiłam, ale już zdążyłam się do tego przyzwyczaić i mnie to wcale nie dziwi.
Pozdrawiam
Kasia

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: tis (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-07-11 14:55

Przede wszystkim, Ślónzoki niy pozdrowiajóm sie "Szczęść Boże", bo we ślónski mowie ni ma dźwiynków "ę", "ą". Bez tóż my, Ślónzoki godomy "Szynść Boże" a łodpowiadómy tak samo. Kej Górny Ślónsk bół pod władzóm Prusów, to za te "szczynść Boże" szło łod sztajgra, forarbajtra abo policyjanta po pysku dostać a we latach wojny powołanie do Wehrmachtu i wysłanie na ostfront.
A niy łodpowiado sie "daj Boże", bo Ślónzok, tyn ze downych Ślónzokow, keych jeszcze trocha tu na Ślónsku żyje, niechce nic dostować ale musi se na to zarobić. Na tyn przikłod: Ślónzok niy godo "dostołech mały abo tyż wielki geltak" (Polak ma wysoką albo niską pensję) ale powiado, iże dużo abo licho zarobio.
To takich pora słów ło tym jak sie na Ślónsku godo.

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-07-11 15:10

Skad wiesz, co miała na mysli osoba odpowiadajaca "daj Boże"? Wszystko zależy od interpretacji. A z Twojej wypowiedzi wynika, że wybrałaś tę 'bardziej egoistyczną' wersję. W dodatku stresując się.
Istnieją jeszcze inne pozdrowienia chrzescijańskie, poczytaj sobie o nich w tym linku: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=81205&t=81055
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-07-11 18:25

Tis jest dla mnie najwyższym autorytetem w tych sprawach, swoją drogą, też się zdziwiłem, jak mi w Częstochowie na Szczęść Boże odpowiedzieli daj Boże! U nas to jest takie świeckie dzień dobry. Ale - poszło w świat i to jest najważniejsze. Jak nie chcę szłyszeć Bóg wie jakiej odpowiedzi (a się spodziewam), to mówię Pochwalony!

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: jufka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-11 20:30

U nas na Podkarpaciu spotyka sie jeszcze inne odpowiedzi na "Szczęść Boze" ludzie odpowiadają "daj Boże" albo "Bóg zapłać". Jesli odpowiadają "Bóg zapłać" nierzadko życzą wzajemnie tego samego osobie pierwszej. Wygląda to mniej wiecej tak:
A: Szcześć Boże!
B: Bóg zapłać!
B: Szcześć Boze!
A: Bóg zapłać!
Spotykane jest też bardzo często własnie "daj Boże" ale nie ma w tym nic samolubnego nie dodaje sie "mi" czy "ci" nie ma konkretnej osoby wiec chodzi o ogól żeby Bóg szczęścił nie jednej nie dwóm osobom, ale wszystkim. Serdecznie pozdrawiam. Szcześć Boże :)

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-07-11 21:47

Michał a kto to ma być ten, pochwalony? Poczytaj sobie gwoli przypomnienia podobny temu, wątek, który już wyżej poleciłam autorowi tegoż. Zrozumiesz moj protest (w domysle - dopiero po odczytaniu tamtego) Uff! Nareszcie udało się...

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Grażka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-12 11:37

a u nas mówi się" Bóg zapłać" czyli dziękuje się za takie dobre życzenie
choć ostatnio to "szczęść Bożę" zastąpiło już prawie całkowicie pozdrowienie samego Chrystusa "niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus" i chyba ( tak wnioskuję) dlatego coraz częściej również słyszy się odpowiedź "szczęść Boże" zamiast wcześniejszego "Bóg zapłać"

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-07-12 20:33

Słyszeć - errata. Po co tyle pisać, przecież wiadomo.

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-07-13 02:44

Ale porządek musi być i basta. Żadne błędy. I nie każdemu wiadomo (vide! moje wypowiedzi w tamtym wątku).

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: XL (---.is.pw.edu.pl)
Data:   2005-07-13 12:44

Właśnie niedawno dowiedziałam się od z lekka zirytowanej starszej pani po 70-siątce, że "szczęść Boże" mówiło się jako pozdrowienie do żniwiarzy lub kogoś wykonującego naprawdę ciężką pracę. I wtedy odpowiadała ta osoba "daj Boże". To w okolicach Kalisza i Częstochowy w czasie młodości mojej rozmówczyni. Pani była zirytowana właśnie kontekstem- jej zdaniem nadużywa się teraz tego pozdrowienia korzystając z niego przy każdej okazji.
Z Panem Bogiem XL

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Magda (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-13 14:24

Bywam dość częstow:) zakrystii w moim kościele zawsze mówię" Szczęść Boże na" co księża odpowiadają " Szczęść Boże" Był jeden ksiądz który czasem odpowiadał "daj Boże" . U mnie rzadko spotyka się formę "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" nawet starsze osoby uzywają tej pierwszej Pozdrawiam

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: xxx (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-07-14 17:09

A pracujęcych w polu na Kurpiach pozdrawia się słowami:
"Panie Boże dopomóż"
a odpowiadało się
"Bóg zapłać".
:)

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Michał (---.chello.pl)
Data:   2010-01-26 14:00

Odnośnie pracy:
Pamiętam z dzieciństwa na lubelskiej wsi, wśród starszych ludzi w polu: - "Szczęść Boże na robotę!"
Odpowiedź pozdrawianego: - "Panie Boże dopomóż!"

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: Denis (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2010-06-30 23:03

Jestem z Gorzowa Wielkopolskiego i u nas stosuje sie dwie formy:
- Szczęść Boże gdzie odpowiada sie również Szczęść Boże
oraz
- Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, gdzie ksiadz odpowiada: na wieki wieków, amen.
Co do odpowiedzi na Szczęść Boże, daj Boże lub Bóg zapłać, to nie jest w tym nic złego, ani nie świadczy o egoizmie. Wszystkie te formy są poprawne.
Pozdrawiam Wszystkich Polaków. :)

 Re: Szcesc Boze - jak odpowiadac?
Autor: edi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-29 08:21

Pochodzę z Lubelszczyzny z okolic Radzynia podlaskiego (dawniej należeliśmy do Podlasia) u nas pracującym w polu i w ogóle pracującym ciężko fizycznie mówi się - "Panie Boże dopomóż do pracy "
a odpowiada się:
- "Bóg zapłać za dobre słowo"

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: