logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: roza (---.chello.pl)
Data:   2005-08-01 20:36

Zbliża się pierwszy czwartek miesiąca, kiedy to księża chodzą z Panem Jezusem do chorych. Po raz pierwszy będę w tym uczestniczyć i chciałam się dowiedzieć, jak się do tego przygotować . Chodzi mi o te przygotowania praktyczne- czy ma być świeca, woda św itp. ale także o to czy jako rodzina chorej osoby będziemy uczestniczyć w jakiś modlitwach, czy odbywa się spowiedź chorej osoby... Krótko mówiąc jak to wszystko wygląda. Jak się zachowywać ,żeby godnie przeżyć ten moment. A i jeszcze jedno pyt ,czy gdyby chory chciał przyjąć tego dnia także sakrament chorych czy trzeba to księdzu wczesniej zgłaszać? Pozdrawiam.

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Justine (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-08-01 21:33

Moja babcia miała jakiś czas temu takie spotkanie. Bez sakramntu chorych, ale za to miała spowiedź. W standardzie: świeczki i krzyżyk, na białym obrusie. Nie jest to co prawda konieczność, ale za to bardzo dobrze postrzegane przez księdza. Woda święcona, jeśli jest w mieszkaniu, to też może być przygotowana do użycia.
W czasie spowiedzi oczywiście należy pozostawić penitenta ze spowiednikiem, a po sakramencie pokuty powinna się odbyć modlitwa, w której biorą udział wszyscy domownicy. Nie ma się czego obawiać, ksiądz przewodniczy wszystkim obrzędom :).
W czasie modlitwy chory otrzymuje Komunię Św. .
O chęci przyjęcia sakramentu chorych należy poinformować wcześniej księdza.
Co do stroju chorego, to decyduje jego stan: jeśli leży w łóżku, to może lepiej go nie ruszać :-). Natomiast domownicy niech się ubiorą w miarę godnie - nikt nie mówi o garniturach, ale też głupio by było założyć podarte dżinsy i T-shirt .
I jeszcze jedno: gdy kapłan ma na piersi coś w stylu pudełeczka :) (nie znam fachowej nazwy), w którym jest Hostia, należy przyklęknąć przed nim (tzn. przed Jezusem, nie przed księdziem).
Z Bogiem, życzę owocnego spotkania z Jezusem :).
Justyna.

------------
Co do bialego obrusu krzyza i swieczek to tez nie sa one dla ksiedza. Ksiadz przychodzi z Panem Jezusem i trudno by trzymal Go caly czas na szyi, musi byc godne miejsce gdzie moze Najswietszy Sakrament polozyc, a pozniej rozlozyc, by Go udzielic. Z Namaszczeniem Chorych nie powinno byc problemu, ksiadz ktory chodzi do chorych powinien miec oleje przy sobie, zapytac pewnie mozna, gdy sie zaprasza ksiedza do chorego.
moderator.

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: roza (---.chello.pl)
Data:   2005-08-01 22:36

Jeszcze jedno pyt (najlepiej do księdza) :). Co ze spowiedzią, rachunkiem sumienia jesli chora osoba jest po udarze i ma kłopoty z mową, czasami z kojarzeniem, czy kontaktem z otoczeniem. Jak wtedy wygląda sprawa przyjmowania Komunii św przez taką osobę?
-----------------------
Naprawde prosze sie nie przejmowac ksiadz sobie poradzi...
moderator.

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-08-01 22:39

Prawdopodobnie chodzi o pierwszy piatek (a nie czwartek). Nie pomyl sie ;)

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: roza (---.chello.pl)
Data:   2005-08-01 23:05

Dziękuję za odp. A co do dnia tyg, to u mnie jest 2 księży i ze względu na wzmożony ruch :) do konfesjonałów w piatek, do chorych chodzą w czwartek. Gorąco pozdrawiam :)))

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-08-01 23:16

A jak powinnismy sie zachowac mijając księdza z sakramętem do chorego? wystarczy powiedzieć " szczęść Boże" czy cos innego?
----------------------
Ksiadz idac do chorego niesie Pana Jezusa, wiec wypadaloby przykleknac.
moderator.

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Marcin (---.crowley.pl)
Data:   2005-08-02 12:06

Pokój Tobie
Z osobistych doświadczeń:
Krzyż na stoliku i świeca jak najbardziej. Stolik nakryty białym obrusem lub serwta
Woda święcona - moze być, ale święcenie pomieszczeń nie należy raczej do obrzędu w odwiedzinach chorych.
Spowiedź - przed wizytą księdza warto porozmawiać z chorą osobą czy chce przystąpić do spowiedzi. Mnie kiedyś ksiądz powiedział, że to chory powinien poprosić o spowiedź, ale czasem ksiądz pyta osobę odwiedzaną czy chce się wyspowiadać ( ale np. można przed wizytą dyskretnie poprosić księdza by zapyta o to chorą osobę ). W spowiedzi oczywiście nikt trzeci nie może ucczestniczyć, należy zatem zapewnić jak najlepsze warunki do zachowania tajemnicy spowiedzi.
Rodzina jak najbardziej powinna uczestniczyć w obrzędzie, przecież jest wspólnotą.
Gdy ksiądz przed udzieleniem Komunii Świętej wypowiada słowa "Oto Baranek Boży, błogosłwieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę" należy klęknąć.
Po udzieleniu Komunii ksiądz udziela błogosławieństwa.
Pamiętaj, że ksiądz przyjdzie z Ciałem Chrystusa wiec w Twoim domu obecny będzie osobiście i fizycznie Pan, należy więc zachować się godnie z szacunkiem i radością
Marcin

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Wacław (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-11-04 10:04

Szczęść Boże,
Czy płaci się księdzu jak przychodzi do chorego do domu z Panem Jezusem (w pierwszy piątek)? Niektóre osoby mówią że powinno się płacić. Proszę o odpowiedz.
Szczęść Boże.

------------

Wymogu nie ma, niemniej można złożyć datek na paliwo.
moderator

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: piotrek (---.147.222.224.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-02-18 08:46

a jak sie zachować gdy jedzie sie po ksiedza na plebanie?

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Janka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-08-16 12:51

Co do pieniędzy - u nas jeździło wielu księży w I piątki, nie mieli swoich samochodów i musieli najmować taryfę, dlatego każdy coś tam ofiarował.
Może rzeczywiście samemu przyjechać w razie potrzeby. Ja najczęściej umawiałam się przez telefon na wizytę dla mamy na konkretną godzinę i czekałam przy domofonie.

pozdrawiam

 Re: Odwiedziny chorych - jak sie przygotowac?
Autor: Wanda5 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-15 15:23

Jak nazywa się to pudełeczko, w którym kapłan niesie do chorego Pana Jezusa? To kolejne ważne chwile, kiedy Chrystus wychodzi do ludzi, podobnie jak w Boże Ciało.

---------

Cyborium.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: