logo
Środa, 22 października 2014
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: inka (---.toya.net.pl)
Data:   2005-11-10 10:26

Mam takie pytanie - czy mozna wstapić do klasztoru klauzurowego po unieważnieniu małżeństwa ?

Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: fionka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-10 15:15

Po "stwierdzeniu przez Sąd Biskupi, że małżeństwo nie zostało zawarte" masz tzw. czyste papiery, a więc według prawa kościelnego możesz zawrzeć sakramentalny związek małżeński lub wstąpić do zakonu. Tylko od zgromadzenia zależy, czy zgodzi się Ciebie przyjąć.

Autor: Jarek (---.proxy.aol.com)
Data:   2005-11-10 15:28

Osobiście znam księdza, którego zupełnie oficjalnie odwiedzają jego własne dzieci. Był on swego czasu żonaty lecz po rozwodzie cywilnym i stwierdzeniu nieważności ślubu kościelnego przez arcybiskupi sąd duchowny i skończeniu seminarium spóźnionych powołań, został kapłanem. Przypuszczam, że w przypadku zgromadzeń klauzurowych obowiązuje podobna procedura, bo małżeństwo unieważnione uważa się za niebyłe. Być może w przypadku zgromadzeń, przeszkodą byłoby posiadanie dzieci?

Autor: Agniulka (---.yeo.pl)
Data:   2005-11-10 19:09

Znam siostrę klaryskę, którą odwiedzają synowie i wnuki. Z tym, że to nieco inna sytuacja, bo jest ona wdową. Ale chciałam to dorzucić do poruszonej powyżej kwestii dzieci właśnie, bo warunkiem jest że są one już życiowo samodzielne.

Autor: Ksawery (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-11 20:54

Myślę, że powinnaś się zastanowić: jeśli byłaś już mężatką, to moze jednak Twoim powołaniem jest jednak małżeństwo: bo chyba przeszkody nie były po Twojej stronie?

Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-11-11 21:55

Sprostowanie do wypowiedzi Ksawerego.
Ponoć "dobrymi radami jest piekło wybrukowane", a więc wypadałoby trzymać się faktów i nie sugerować niczego na siłę:
Po pierwsze: autorka wątku nie pyta czy ONA może wstąpić do klasztoru - zwrotu, 'czy można', nie należy a priori traktować tożsamo ze zwrotem 'czy mogę'.
Po drugie: skoro Sąd Biskupi stwierdził, że małżeństwo nie zostało zawarte (tak nalezy rozumieć wyrok sądowy stwierdzajcy nieważność małżeństwa), to osoba o którą pyta autorka wątku, de facto nigdy nie była mężatką.
Po trzecie: myślę, że przeszkody w tym przykładzie nie maja istotnego znaczenia. Bo i wdowy, które faktycznie były mężatkami mają prawo wstąpić do klasztoru, jesli nie było dzieci z małżeństwa, albo jeśli były, to już się usamodzielniły.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

Autor: Ewa (---.147.124.100.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-02-28 12:28

Czy po rozwodzie można wstąpić do zakonu jeżeli małżeństwo się rozpada z powodu zdrady małżonka?

------------

Nie można. Jednym z powodów (b. ważnym) jest fakt, że sam rozwód "państwowy" nie stanowi o tym, iż osoba rozwiedziona nie jest nadal związana "świętym węzłem małżeńskim", który dopiero śmierć jednego z małżonków rozwiązuje. Ewentualnie Sąd Biskupi może stwierdzić, że małżeństwo nigdy nie było zawarte.
p.o. moderatora

Szukam seminarium dla spoźnionych powołań.
Autor: Andrzej (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2012-02-25 14:49

Czy są w Polsce seminaria dla spóźnionych powołań. pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat: