logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: inka (---.toya.net.pl)
Data:   2005-11-10 10:26

Mam takie pytanie - czy mozna wstapić do klasztoru klauzurowego po unieważnieniu małżeństwa ?

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: fionka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-10 15:15

Po "stwierdzeniu przez Sąd Biskupi, że małżeństwo nie zostało zawarte" masz tzw. czyste papiery, a więc według prawa kościelnego możesz zawrzeć sakramentalny związek małżeński lub wstąpić do zakonu. Tylko od zgromadzenia zależy, czy zgodzi się Ciebie przyjąć.

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: Jarek (---.proxy.aol.com)
Data:   2005-11-10 15:28

Osobiście znam księdza, którego zupełnie oficjalnie odwiedzają jego własne dzieci. Był on swego czasu żonaty lecz po rozwodzie cywilnym i stwierdzeniu nieważności ślubu kościelnego przez arcybiskupi sąd duchowny i skończeniu seminarium spóźnionych powołań, został kapłanem. Przypuszczam, że w przypadku zgromadzeń klauzurowych obowiązuje podobna procedura, bo małżeństwo unieważnione uważa się za niebyłe. Być może w przypadku zgromadzeń, przeszkodą byłoby posiadanie dzieci?

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: Agniulka (---.yeo.pl)
Data:   2005-11-10 19:09

Znam siostrę klaryskę, którą odwiedzają synowie i wnuki. Z tym, że to nieco inna sytuacja, bo jest ona wdową. Ale chciałam to dorzucić do poruszonej powyżej kwestii dzieci właśnie, bo warunkiem jest że są one już życiowo samodzielne.

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: Ksawery (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-11 20:54

Myślę, że powinnaś się zastanowić: jeśli byłaś już mężatką, to moze jednak Twoim powołaniem jest jednak małżeństwo: bo chyba przeszkody nie były po Twojej stronie?

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-11-11 21:55

Sprostowanie do wypowiedzi Ksawerego.
Ponoć "dobrymi radami jest piekło wybrukowane", a więc wypadałoby trzymać się faktów i nie sugerować niczego na siłę:
Po pierwsze: autorka wątku nie pyta czy ONA może wstąpić do klasztoru - zwrotu, 'czy można', nie należy a priori traktować tożsamo ze zwrotem 'czy mogę'.
Po drugie: skoro Sąd Biskupi stwierdził, że małżeństwo nie zostało zawarte (tak nalezy rozumieć wyrok sądowy stwierdzajcy nieważność małżeństwa), to osoba o którą pyta autorka wątku, de facto nigdy nie była mężatką.
Po trzecie: myślę, że przeszkody w tym przykładzie nie maja istotnego znaczenia. Bo i wdowy, które faktycznie były mężatkami mają prawo wstąpić do klasztoru, jesli nie było dzieci z małżeństwa, albo jeśli były, to już się usamodzielniły.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy po malzenstwie mozna zostać zakonnicą?
Autor: Ewa (---.147.124.100.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-02-28 12:28

Czy po rozwodzie można wstąpić do zakonu jeżeli małżeństwo się rozpada z powodu zdrady małżonka?

------------

Nie można. Jednym z powodów (b. ważnym) jest fakt, że sam rozwód "państwowy" nie stanowi o tym, iż osoba rozwiedziona nie jest nadal związana "świętym węzłem małżeńskim", który dopiero śmierć jednego z małżonków rozwiązuje. Ewentualnie Sąd Biskupi może stwierdzić, że małżeństwo nigdy nie było zawarte.
p.o. moderatora

 Szukam seminarium dla spoźnionych powołań.
Autor: Andrzej (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2012-02-25 14:49

Czy są w Polsce seminaria dla spóźnionych powołań. pozdrawiam.

 Ile czasu obejmuje spowiedz generalna?
Autor: Bea (---.106.biz.eidsiva.net)
Data:   2016-11-12 13:01

Jak to jest ze spowiedzią generalną? Jesli raz już taką odbyłam ok. 20 lat temu, to czy jesli bede chciala znów wyspowiadac się w ten sposób, to mogę z całego zycia (nie jestem teraz pewna czy to co mi siè przypomina z mojej przeszlosci, wówczas wyznałam)? Czy wolno tylko zaczynając od momentu tamtej?
Innymi słowy - czy kazda spowiedz generalna moze obejmować okres calego zycia?

 Re: Ile czasu obejmuje spowiedz generalna?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-09-23 11:50

Tyle lat i brak odpowiedzi
---
Nowe tematy dopisane do starych wątków nie są wychwytywane przez większość Forowiczów. Dlatego nie ma do nich odpowiedzi.
Fakt dopisania uchodzi też czasem uwadze moderatorów. Zazwyczaj dopisany do wątku nowy temat jest wydzielany i publikowany na pierwszej (w danej chwili) stronie forum. Ale dostrzeżony po latach - tak jak teraz - przenoszony już nie jest. Prawdopodobieństwo, że autor nadal obserwuje forum i czeka na rady jest bowiem znikome.
z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: