logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: A. (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2006-01-02 16:32

Czym tak wlasciwie jest odrodzenie sie w Duchu Swietym? Mam 15 lat i przygotowuje sie do bierzmowania. Ostatnio poczulm takie dziwne uczucie gdy bylam na rozancu. Cale moje zycie chodzilam do kosciola, wierzylam, ze istnieje Bog. I wlasnie wtedy podczas modlitwy zdarzylo sie takie dziwne (przepraszam za okreslenie) "cos". Caly rozaniec szczerze i jakos tak jakby ze zrozumieniem sie modlilam. Potem Msze Swiete nie byly dla mnie nuda ale staly sie bardzo ciekawe, moza powiedziec, ze zaczelam szukac Boga, czytam rozne artykuly, ksiazki religijne, Pismo Swiete, codziennie przyjmuje Pana Jezusa, tak jakbym czula obecnosc Boga. Wczesniej robilam to jakby przez tradycje, przyzwyczajenie a teraz jestem jakby spragniona przebywania z Bogiem! Jest to dla mnie bardzo bardzo dziwne. Dzisiaj czytalam o odrodzeniu w Duchu Swietym ale bylo to przedstawione dosyc niejasno i tak sie wlasnie zastanawiam czym ono jest i co tak wlasciwie sie wtedy ze mna stalo ze moje zycie jakby nabralo chrzescijanskiego sensu...

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Agnieszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-02 23:40

Jest to właśnie to czego doświadczasz. Odrodzenie w Duchu świętym jest to działanie na nowo Ducha Świętego którego kiedyś otrzymałaś w chrzście świętym, to Duch Święty otwiera wewnętrzne oczy i porusza serce, sprawa, że człowiek doświadcza Boga i pragnie Go jeszcze bardziej poznawać Boga. Szczególnym znakiem doświadzenia Ducha Świętego jest to, że pragnie mówić o tym czego doświadcza, głosić ewangelię (stąd inicjatywy takie jak Przystanek Jezus podczas Wodstocku).
Większość ludzi doświadcza odrodzenia w Duchu Świętym we wspólnocie "Odnowy w Duchu Świętym (charyzmatycznej). Właśnie tam we wspólnocie objawiają sie charyzmaty Ducha Świętego np dar modlitwy w językach, dar uzdrawiania, dar proroctwa. Można by wiele pisać, bo temat jest bardzo rozległy.
Pozdrawiam

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-03 07:40

Dam Ci przykład działania Ducha Świętego.

Porównaj zachowanie Apostołów przed otrzymaniem Ducha Świętego w dniu Pęćdziesiątnicy i po Jego otrzymaniu. Przed otrzymaniem Ducha Świętego siedzieli zamknięci i modlili się (nawet już po zmartwychwstaniu Chrystusa).
Sytuacja była taka - Ich Nauczyciela skazano na śmierć i wyrok wykonano (przedtem Jezusa pobito wyszydzono, itd. - wiesz co było). Im groziło to samo. A więc siedzieli w ukryciu i modlili się. Pięćdziesiąt dni mijało (prawie dwa miesiące!), a Oni nic więcej nie robili, tylko siedzieli w domu, ukryci, i modlili się razem (Dz 1:12; Dz 2:1)
A zobacz, co się stało PO zesłaniu Ducha Świętego.
Sytuacja obiektywnie rzecz biorąc nie zmieniła się - dalej groziły im represje. Tymczasem natychmiast Piotr wyszedł na zewnątrz i zaczął śmiało i głośno przemawiać. (Dz 2:14) Przemawiał tak, że tego dnia tłum około trzech tysięcy ludzi przyjął chrzest. (Dz 2:41) Apostołowie przestali siedzieć w domu, a chodzili do... Świątyni, gdzie byli ci, co spowodowali śmierć Chrystusa (kapłani, starsi i uczeni w Piśmie). Słuchały ich tłumy (np. Dz 3:11)
No i stało się. Wreszcie tamci mieli dość:
„Kiedy przemawiali do ludu, podeszli do nich kapłani i dowódca straży świątynnej oraz saduceusze oburzeni, że nauczają lud i głoszą zmartwychwstanie umarłych w Jezusie. Zatrzymali ich i oddali pod straż aż do następnego dnia, bo już był wieczór.” Dz 4:1-3


A więc stało się. Aresztowali Apostołów. Następnego dnia kapłani „Przywołali ich potem i zakazali im w ogóle przemawiać, i nauczać w imię Jezusa” Dz 4:18 (przeczytaj kontekst, zobacz co Piotr śmiało odpowiedział)
Tym razem kapłani wypuścili Apostołów „ze względu na lud”.

I co było dalej? Jak myślisz? Zapewne Apostołowie przestraszyli się? może zeszli do konspiracji? Nic z tych rzeczy. Duch Święty dał im przecież dar męstwa...

Uwolnieni - zebrali się razem i modlili:

(23) Uwolnieni przybyli do swoich i opowiedzieli, co do nich mówili arcykapłani i starsi. (24) Wysłuchawszy tego podnieśli jednomyślnie głos do Boga i mówili: Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi, i morza, i wszystkiego, co w nich istnieje, (25) Tyś przez Ducha Świętego powiedział ustami sługi Twego Dawida: Dlaczego burzą się narody i ludy knują rzeczy próżne? (26) Powstali królowie ziemi i książęta zeszli się razem przeciw Panu i przeciw Jego Pomazańcowi. (27) Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela, (28) aby uczynić to, co ręka Twoja i myśl zamierzyły. (29) A teraz spójrz, Panie, na ich groźby i daj sługom Twoim głosić słowo Twoje z całą odwagą, (30) gdy Ty wyciągać będziesz swą rękę, aby uzdrawiać i dokonywać znaków i cudów przez imię świętego Sługi Twego, Jezusa. (31) Po tej modlitwie zadrżało miejsce, na którym byli zebrani, wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże. (Dz 4:23-31)

A więc znów „głosili”... W samej „jaskini lwa”, w Jerozolimie...
I... znów ich aresztowano:
(17) Wówczas arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zazdrości (18) zatrzymali Apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia. (Dz 5:17-18)

Tym razem doznali cudu - z więzienia uwolnił ich anioł. Może teraz już ukryli się? Byli w więzieniu już dwa razy... Ależ skąd! Mieli przecież dary Ducha Świętego. Poszli ... do świątyni jerozolimskiej.... W samą „paszczę lwa” (cały czas byli tam ci, co ich aresztowali...).
Kapłani, gdy dowiedzieli się o tym, kazali ich przyprowadzić do siebie i powiedzieli: „(28) Zakazaliśmy wam surowo, abyście nie nauczali w to imię, a oto napełniliście Jerozolimę waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas krew tego Człowieka?” Dz 5:28
Niecałe 2 miesiące temu Piotr trzy razy wyparł się Jezusa, ze strachu. A teraz...
Po usłyszeniu odpowiedzi Piotra i Apostołów Arcykapłan i jego zwolennicy: „(...) wpadli w gniew i chcieli ich zabić” Dz 5:33

Tym razem skończyło się na tym, że:
„(...) przywoławszy Apostołów kazali ich ubiczować i zabronili im przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili.” Dz 5:40
No i dostali Apostołowie karę cielesną, baty. Były to tęgie baty. Żydowska kara biczowania liczyła 40 batów. Wyobraź sobie, że dostajesz takie lanie od ojca, 40 batów... (aby nie przekroczyć przez pomyłkę "przepisowych" czterdziestu dawali 39).

Może to wreszcie „pomogło” i uciszyło Apostołów?
Ależ skąd...: (41) A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia /Jezusa/. (42) Nie przestawali też co dzień nauczać w świątyni i po domach i głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. (Dz 5:41-42)
I tak dalej...
Były to (i są) właśnie dary Ducha Świętego, te siedem darów... Jeżeli jesteś o czymś przeświadczona, że jest to dobre, Boże, to idziesz jak wicher, jak płomienie...
Jestem przekonana, że to Ci się w życiu przydarzy, że oprócz spokojnego działania darów Ducha Świętego w codzienności przeżyjesz także i takie nadzwyczajne wydarzenia... Ja już przeżyłam, a może jeszcze? Ojciec Święty powiedział "każdy ma swoje Westerplatte"...
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-01-03 08:55

Droga A.
Na Apologetyce ks. Andrzej Siemieniewski pisze czesto o walorach i bledach Odnowy w Duchu Swietym http://www.apologetyka.katolik.pl/
Dary Ducha Swietego czesto sa porownywane do prezentu, ktory otrzymalismy otrzymalismy na chrzcie swietym potem jeszcze raz w czasie bierzmowania, ale nigdy go nie rozpakowalismy. Gratuluje Ci, ze zagladnelas do tego drogiego prezentu od Boga.
Prorok Jermiasz wolal:
"Walka wewnętrzna proroka
Jer 20:7 Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść;
ujarzmiłeś mnie i przemogłeś*....
9 I powiedziałem sobie: Nie będę Go już wspominał
ani mówił w Jego imię!
Ale wtedy zaczął trawić moje serce jakby ogień,
nurtujący w moim ciele.
Czyniłem wysiłki, by go stłumić,
lecz nie potrafiłem*...
11 Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz;
dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą.
Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką,
okryci wieczną i niezapomnianą hańbą.
12 Panie Zastępów, Ty, który doświadczasz sprawiedliwego,
patrzysz na nerki i serce, dozwól,
bym zobaczył Twoją pomstę nad nimi*.
Tobie bowiem powierzyłem swą sprawę.
13 Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana!
Uratował bowiem życie ubogiego
z ręki złoczyńców."
Jurek

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: A. (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2006-01-03 16:23

czyli to znaczy, ze Duch Swiety jest we mnie. A jesli teraz jest to znaczy, ze kiedys musial przyjsc... prawdopodobnie wtedy kiedy sie podlilam. To znaczy ze o mnie pamietal tak? No i wlasnie zastanawia mnie ejszcze dlaczego tak nagle do mnie przyszedl albo dlaczego tak nagle odkrylam niespodziewanie dla samej siebie i wlasciwie przez przypadek te dary?

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Zbyszek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-03 17:57

Polecam:
http://www.sfd.kuria.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=52

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Agnieszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-03 21:16

To jest wlaśnie to że niewiadomo dlaczego Duch Święty działa tak a nie inaczej, Duch święty wieje tam gdzie chce. To jest wielki Dar dla Ciebie. Ducha świętego otrzymałas juz na chrzcie i On byl w Tobie, ale jakby przez grzechy zapomniany, nieodkryty. To jest dopiero początek Twej drogi. Dobrze by bylo gdybyś znalazła jakąs wspólnotę. Słuchaj dobrze tego co mówią na naukach do bierzmowania dowiesz się więcej :) polecam tekst o charyzmatach Ducha Świętego z jednej ze strona katolickich wspólnoty z Sulechowa
http://www.woda-zywa.pl/czytelnia.php?artykul=art_050321162015.szk&kategoria=4

 Re: Czym jest odrodzenie sie w Duchu Swietym?
Autor: Marek (217.153.160.---)
Data:   2006-01-04 08:30

Droga A,
Poczułaś w sobie wspaniały dar Boga - czy to ważne jaka będzie etykietka? Czy nazwiemy to "odrodzeniem w Duchu Świętym" czy inaczej - ważne jest to co otrzymałaś.
Pamiętaj że ten dar nie jest Twoją zasługą (wtedy byłby zapłatą. nie darem) i... korzystaj.
pozdrawiam serdecznie
Marek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: