logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szczegolne uprawnienia jezuitow?
Autor: andrzej (---.server.ntli.net)
Data:   2006-01-09 11:20

na poczatek cytat z jednego z postow na forum:

"(...) proponuję pójść do jezuity. Oni mogą udzielac rozgrzeszenia z grzechów, z których nie mogą rozgrzeszać"zwykli" księża."

- co to ma znaczyc? dlaczego niby jezuici mieliby posiadac takie przywileje, a inni nie? i czy to wszystko w ogole prawda? a jesli tak, to o jakiego rodzaju winy chodzi? i wreszcie na koniec, przyjmujac, ze faktycznie tak jest, czy jakikolwiek inny zakon posiada podobne uprawnienia?

 Re: Szczegolne uprawnienia jezuitow?
Autor: Kasia (217.8.186.---)
Data:   2006-01-09 14:50

Chodzi o to, że są takie grzechy, w przypadku których nie każdy ksiądz może udzielic rozgrzeszenia (należy do nich m. in. aborcja).
Np tutaj
http://www.opoka.org.pl/porozmawiajmy/forumreko.php?action=show&id=1018435012
o. Frejek napisał tak:
Prawo Kościoła stanowi w tych sprawach tak: "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" (kanon 1398). Nie każdy ksiądz może zwolnić z takiej ekskomuniki. Zwolnić z ekskomuniki wynikłej z grzechu aborcji może Biskup Rzymu, biskup diecezji oraz kapłani wyznaczeni przez biskupa diecezjalnego. Zazwyczaj biskup diecezji wyznacza księdza-penitencjarza do spowiedzi osób z ekskomuniką za aborcję. Najlepiej pytać w katedrach, o księży mających władzę do zdejmowania tej ekskomuniki. Także niektórzy księża zakonni posiadają, na mocy przywileju papieskiego władzę jednania z Kościołem osób, które odpowiadają za aborcję. Trzeba tu także dopowiedzieć choćby o kilku sprawach, związanych z ekskomuniką za aborcję: aborcja była dokonana świadomie i dobrowolnie i z wiedzą o konsekwencjach kościelno-prawnych, a także, że osoba popełniająca czyn jest w pełni używania rozumu, nie działała pod wpływem przymusu czy ciężkiej bojaźni.

Stąd zapewne u konkretnego autora zacytowanego przez ciebie wątku pojawiła się sugestia udania się do oo. Jezuitów. Ale to dotyczy także innych zakonów.

 Re: Szczegolne uprawnienia jezuitow?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-09 15:48

O.o. jezuici nie mają żadnych specjalnych uprawnień/przywilejów, o których pisze pytający. Jak zresztą pozostałe zakony.

Z potocznej obserwacji wynika, że o.o.jezuici są kapłanami (uwaga: nie każdy jezuita jest kapłanem, formacja w tym zakonie trwa długo) o dużej wrażliwości, wiedzy, otwartości, szeroki horyzontach. Ale i takich ludzi znajdzie się też wśród innych duchownych. A i wśród jezuitów też są i tacy, którzy mają problemy różnego rodzaju. Jak to w życiu.

 Re: Szczegolne uprawnienia jezuitow?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-10 00:42

Kapłani należący do pewnych zakonów, posiadający ogólne upoważnienie do spowiadania, mogą również posiadać przywilej zwalniania z kary ekskomuniki zaciągniętej np. na skutek popełnienia aborcji.

Potwierdza to np. list Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 25 listopada 1989 r. Informuje się w nim, iż bardzo dawny i przekazywany przez wieki przywilej - przywilej zakonów "żebrzących" dotyczący rozgrzeszania również przypadków nie zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej ogólnym prawem, jak np. przypadek aborcji - istnieje do dzis także po wejsciu w życie Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., zgodnie z kan. 4 tegoż Kodeksu. Tekst tego listu (w jęz. polskim i włoskim) można znalezc w aneksie książki "Poradnik spowiednika. Cenzury, nieregularnosci i przeszkody w Kodeksie Prawa Kanonicznego" (Wydawnictwo OO. Franciszkanów „Bratni Zew”, Kraków 1999) autorstwa G. Ciccola OFMConv.

Autor przytoczonej publikacji - spowiednik zaangażowany w Penitencjarii Apostolskiej - stwierdza, iż spowiednicy zakonów żebrzących posiadający upoważnienie do spowiadania, a również spowiednicy niektórych instytutów życia konsekrowanego na mocy dawnego przywileju, istniejącego do dzis również po ogłoszeniu nowego prawa kanonicznego, zgodnie z kan. 4, mogą rozgrzeszać ze wszystkich przypadków ekskomuniki zwykłej, interdyktu lub suspensy, które zwykle zerezerwowane są ordynariuszowi, o ile cenzury te, obowiązujące na mocy samego prawa (latae sentaentiae) nie przekształciły się w cenzury deklarowane, z racji iż nastąpiła interwencja prawowitej władzy (por. tamże s. 42-43).

Tzw. 'zakony żebrzące' to m.in. franciszkanie, franciszkanie konwentualni, kapucyni, dominikanie, karmelici, karmelici bosi, augustianie, itd.

G. Ciccola OFMConv stwierdza, że taki przywiej mogą posiadać również kapłani należący do niektórych instytutów życia konsekrowanego, które - tu moje wtrącenie - niekoniecznie należą do grupy tzw. zakonów żebrzących. Instytuty życia konsekrowanego to instytuty zakonne (popularnie zwane zakonami czy zgromadzeniami zakonnymi - tu z pewnością zaliczyć można jezuitów) i instytuty świeckie.

Zainteresowane zakony wiedzą czy posiadają i na jakiej podstawie (dokument potwierdzający ten fakt) posiadają uprawnienie zwalniania z kary ekskomuniki za aborcję. Przytoczony na początku list Kongregacji był odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na taką wątpliwość w przypadku konkretnego zakonu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: