logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: J. (---.zgora.dialog.net.pl)
Data:   2006-03-12 14:50

i czy trzeba chodzić na niego z ukochaną osobą?

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-13 16:38

Witam. Podstawowe kwestie zwiazane z katecheza przemalzenska reguluje przyjete przez biskupow w maju 2003 Dyrektorium Duszpasterswa Rodzin. Krotkie jego omowienie napisane przez Krajowego Duszpasterza Rodzin o. Andrzeja Rebacza cssr mozna znlezc tu http://www.lmm.pl/czytelnia/dokumenty/dyrektorium.html
Dyrektorium rzeczywiscie wspomina o cyklu 10 katechez przedmalzenskich i o dodatkowych spotkaniach w poradni rodzinnej ale jako o skroconej formie przegotowania, zelecanej w szczegolnych wypadkach. Zaleca zas zdecydowanie inne, bardziej rozbudowana formy.
W praktyce jednak te 10 spotkan + 3 wizyty w poradni jest regula. O formach jeszcze bardzie uproszczonych nie chce mi sie nawet pisac.
Te 10 katechez prowadzone bywa w roznych ukladach. Coraz czesciej sa to spotkania zamkniete tzn narzeczeni zachceani sa do uczstniczenia we wszystkich katechezach danego cyklu w jednym miejscu co zapobiega biegom narzeczonych przemierzajacych w roznych kierunkach np Warszawe w pogoni za upragniona kolekcja pieczatek. Sa organizowane takze katechezy weekendowe ale moim zdaniem to nie jest szczesliwy pomysl. Jasne - sa zwolennicy takiego rozwiazania. Mozna w koncu w dwa dni upchnac 10 katechez i miec z glowy ale ...
W podwarszawskim Sulejowku oragnizowane sa katechezy trwajace dwa weekendy. Tu juz czasu jest wiecej i na rozmowy czasem wielogodzinne z kaplanami czy doradcami rodzinnymi, i na spowiedz, i na modlitwe, i na spotkania w ramach poradni rodzinnej, na rozmowy we dwoje i na dyskusje w szerszym gronie. Mozna o tym troche poczytac np na stronie http://www.sulejowek.marianie.pl/
Dobrym jak sadze pomyslem jest oddzielenie obydwu weekendow trzytygodniowa przerwa co ma kilka plusow i to nie tylko ze wzgledu na spotkania w poradni.
Jesli chodzi o program to bywa on dosc zroznicowaney. Zroznicowane sa takze formy prowadzenia katechez. Sa zwolennicy metod silnie aktywizujacych, nacisk bywa kladziony na dialog narzeczonych, sa formy bardziej psychologizujace i skrecajace w strone praktyczno -poradnikowa. Sa silnie oparte na przepowiadaniu Ewangelii i takie na ktorych nie da sie uslyszec slowa o Jezusie Chrystusie. To zreszta zalezy zarowno od prowadzacych ale i od uczestnikow. Moge powiedziec ze znane mi katechezy przedmalzenskie nie sa kursem odpowiedzialnego rodzicielstwa tzn nie jest ich celem uczenie konkretnej metody prowadzenia obserwacji i interpretacji objawow plodnosci. Tym czesciej zajmuja sie podarnie rodzinne. na katechezach zwykle wprowadza sie, uzasadnia, definiuje odpowiedzialne rodzicielstwo.
Ne trzeba chodzic na katechezy parami ale moim zdaniem nalezy zrobic wszystko zeby tak bylo.
Gdyby ktos by szerzej lub konkretniej zainteresowany tym temat lub jakimis jego elementami to zapraszam na priv.
pokoj Wam
Tomek

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Tek de Cart (---.net-serwis.pl)
Data:   2006-03-14 00:54

Alleluja,

od kilku lat mam przyjemnośc wspolprowadzic taki kurs wraz z żoną i wikarym
zasadniczo potwierdzam mojego przedmówce - najwięcej zalezy do prowadzących
my jako para bylismy na weekendowym wyjezdzie - nie powiem zeby to bylo zle, ale wg mnie za duzo psychologii za mało Jezusa (a On w małżeństwie jest bardziej pomocny od psychologii...)
nie mowiac o tym ze weekend mozna przezyć 'nie odkrywająć się' przed drugą osobą
natomiast 1 spotkanie tematyczne co tydzien stanowi całkiem niezly początek do dyskusji pomiędzy spotkaniami

zasadniczo nie slyszalem zeby kurs mial 'waznosc' ... wg mnie najlepiej robic go z osobą juz bardziej 'wytypowaną' na przyszlego wspolmalzonka
nie koniecznie musi to byc juz narzeczenstwo - szczerze zachecam pary sympatyzujace ze soba a jeszcze nie narzeczonych do wziecia udzialu - pozwoli to sie lepiej poznac i zrozumiec
moze podjac decyzje o narzeczenstwie i slubie, a moze rozstac sie bez dalszej straty czasu :)

Z Bogiem,
Tek.

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Paweł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-15 10:37

Dzień dobry
Mam takie pytanie odnośnie różnicy między kursem przedmałżeńskim a konferencjami przedmałżeńskimi. Zawsze myślałem, że przed ślubem należy uczestniczyć w konferencjach przedmałżeńskich, zaś o kursie nie słyszałem. Moja narzeczona jednak powiedziała mi, że oprócz własnie konferencji, w jej parafii wymagane jest także zaświdczenie o przebytym kursie przedmalżeńskim. Jesłi ktoś może mi wyjaśnić, na czym polegają różnice między tymi formami oraz ile trwa taki kurs to byłbym bardzo wdzięczny. Dodam, że pytałem się znajomych, którzy już są po ślubie i mówili oni, że brali oni udział jedynie w konferencjach, zaś o kursie nic nie wiedzą.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-15 17:03

Witaj Pawle. Niestety nie wiem jakie konkretne wymagania stawia narzeczonym proboszcz twojej narzeczonej - bedziecie chyba musieli to z nim wyjasnic. Ja nie lubie i nie uzywam terminu "kurs przedmalzenski". Wole mowic o katechezie albo po prostu o przygotowaniu do malzenstwa. Potocznie katechezy dla narzeczonych bywaja nazywane wlasnie kursem. Moze jest tak ze proboszcz procz tych wspominanaych 10 spotkan, konferencji, katechez, ktore jak juz pisalem sa uwazane za wariant uproszczony zaprasza narzeczonych na organizowane przez siebie dodatkowe spotkania. Moze kurs dla proboszcza to spotkania w poradni rodzinnej? Jesli tak to zwykle wymagane sa takie 3 spotkania.
Nie wiem. Wiem ze proboszc jest glowa parafii czyli ma zarowno prawo podejmowania decyzji jak i ponosi odpowiedzialnosc za calosc poslugi duszpasterskiej w danej parafii a wiec takze za formy przygotowania do sakramentu malzenstwa.
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Grzegorz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-02-12 10:53

Czy obydwoje narzeczeni muszą mieć kurs przedmałżeński?

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: justyna (---.polkomtel.com.pl)
Data:   2007-03-05 15:44

Witam,
Mam mały problem. Poszukuję musimy z narzeczonym ten kurs ukończyć musimy go zacząć jak najszybciej i najlepiej w trybie ciagłym, tj. dni pod kolej (w niektórych parafiach kurs taki trwa miesiaca). Ślub mamy w lipcu. Czy mozna znaleźć gdzieś rozpiskę prowadzonych w Warszawie kursów. Zależy mi na czasie.

-----------

Prosze pytac na www.aci.waw.pl
moderator

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Pingwin (212.160.172.---)
Data:   2008-01-08 09:29

/.../
Prosze zalozyc nowy watek - tutaj nikt specjalnie nie zaglada, wiec nie ma co liczyc na odpowiedz.
moderator

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Magda (---.derby.waw.pl)
Data:   2011-03-05 14:55

Witam.
Miałam przyjemność uczestniczenia w wyjątkowych naukach przedmałżeńskich organizowanych przez Fundacje Pomoc Rodzinie (Łomianki). Oczywiście na koniec otrzymuje się zaświadczenie, takie jak w przypadku nauk w organizowanych w parafiach. Wyjątkowość kursu polega na tym, że jest on weekendowo-internetowy. Narzeczeni spotykają się z księdzem i małżeństwami prowadzącymi jednorazowo w systemie weekendowym (piątek wieczór - sobota - niedziela). Przez następne 10 tygodni wykonują zadania (po jednym zadaniu na każdy tydzień). W programie jest również możliwość odbycia trzech spotkań z doradcą życia rodzinnego oraz dodatkowych - w razie potrzeby - spotkań z księdzem. Co należy zaznaczyć, kurs ten nie opiera się wyłącznie na wykładach ale jest prowadzony także w formie pracy w parach i grupach, tj. części warsztatowej. Dowiedziałam się, że następna edycja organizowana jest 8-10 kwietnia 2011r. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem kursy@fpr.pl Kurs jest płatny, ale jako osoba zajmująca się zawodowo tego typu sprawami gorąco polecam.
Pozdrawiam

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Anna (31.63.243.---)
Data:   2011-03-25 21:39

Polecamy kurs przedmałżeński organizowany w Parafii Św. Marcina w Kępnie. Kurs roboczo jest nazwany "Spotkania dla narzeczonych" i prowadzony jest przez małżeństwo z 15-letnim stażem. Spotkania składają się z części wykładowej i dialogowej wspartej ćwiczeniami do wypełnienia i omówienia razem przez narzeczonych. Jesteśmy z tego kursu bardzo zadowoleni. Kurs trwał przez 2 weekendy i dużo nam dał. Polecamy z czystym sumieniem, bo warto. To naprawdę nie była strata czasu. Świetni ludzie i miła atmosfera. Podaje link do strony parafii:
www.marcin.wiara.org.pl/index.php?tresc=art&Wybr=21&rodzic=0&NrM=1&Poz=1
Anna i Krzysztof.

 Re: Kurs przedmałżeński - ile trwa i ile jest ważny?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-07-11 13:50

W miniony weekend uczestniczyłam w kursie wyżej wspomnianym organizowanym przez Fundacje Pomoc Rodzinie (Łomianki). Powiem szczerze, że na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale po całym weekendzie wspólnych warsztatów jestem przeszczęśliwa. :) Nawet nie pomyślałam, że w tak zabawny, przystępny i ciekawy sposób można te nauki przekazać. :) polecam serdecznie. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: