logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Psalmy pokutne - które to są?
Autor: Adam (---.dronet.gliwice.pl)
Data:   2006-03-16 12:56

Psalmy pokutne - które to są?

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 13:44

Siedem Psalmów pokutnych - psalm 6, 32, 38, 51, 102, 130, 143. Numeracja Psalmów wg. najnowszego tłumaczenia, taka sama jest w Brewiarzu.
ks. Marian

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 13:56

Czy przeczytałeś wstęp do Ksiegi Psalmów? Jest w Twojej Biblii, przed Ksiega Psalmow.

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: o. Arnold OFM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 14:24

Psalmy pokutne - Ps 6; 32; 51; 102; 130; 143; formuły modlitw pokutnych ze Starego Testamentu - Iz 63, 7-64; 11; Tb 3, 1-6; Dn 9, 4-19.
Serdecznie pozdrawiam

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-16 15:25

Witaj, to troche dziwne pytanie. Coz to znaczy pokutne? Jesli przyjac ze pokutne to te ktore budza sumienie, sklaniaja do refleksji nad slaboscia i grzechem, wzywaja do nawrocenia, ukazuja konsekwencje grzechu ale i nadzieje nawrocenia dla grzesznika to kazdy psalm mozna w tym sensie uznac za pokutny.
Spojrzmy np na Psalm pierwszy - tu wyraznie widac dwa swiaty : swiat "bozy" i swiat grzechu. Ten psalm moze stawiac pytania o moje wybory, moze uwrazliwiac na to co daje zycie i otwierac oczy na to co jest jedynie pozorem dobra.
Psalm 150 chyba powszechnie nie bywa odbierany jako psalm pokutny ale przeciez caly jest blogoslawienstwem, uwielbieniem Boga ktore wypelnia niebo ale moze byc takze juz tu udzialem grzesznika ktory odwraca sie od grzechu i doswiadcza ogromu bozego milosierdzia. Podobnie mozna jak sadze spojrzec na inne psalmy.
Nie jestem biblista ani nikim podobnym. Dopuszczam wiec mozliwosc ze istnieje srodowisku "uczonych w Pismie" uznany podzial na poszczegolne scisle okreslone typy psalmow ale ja nie wiem o niczym takim i jesli pytasz o jakas tam teorie klasyfikacji to niestety nie potrafie pomoc.
Pokoj Tobie
Tomek

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: Adam (---.dronet.gliwice.pl)
Data:   2006-03-17 12:20

Ok. Dziękuję.

ad. C.
Niestety, Stary Testament mam tylko w wersji protestanckiej, więc Wstępu tam za bardzo nie ma.

ad. Tomasz.
Jak widać z powyższych odpowiedzi, taki podział istnieje.

 Re: Psalmy pokutne - które to są?
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-17 17:13

Wchodzisz tu:
http://online.biblia.pl/ksiega.php?id=23&wstep=1

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: