logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Próżne słowo, nadmierny śmiech.
Autor: Monika (---.net.autocom.pl)
Data:   2006-08-09 21:24

Witam! Mam pytanie dotyczące następującego fragmentu z Katechizmu. Jak mam rozumieć wspomniane tu "próżne słowo, nadmierny śmiech" w kontekście grzechu? Dlaczego takie zachowania są grzechami powszednimi, o jakiego typu sytuacje tu chodzi? Bardzo proszę o przykłady. Z Bogiem! Monika

KKK, 1856
"Gdy bowiem wola zmierza ku czemuś, co ze swojej natury sprzeciwia się miłości, ustanawiającej w człowieku właściwy porządek w stosunku do celu ostatecznego, wówczas grzech jest śmiertelny ze względu na swój przedmiot... zarówno gdy zwraca się przeciw miłości Bożej, jak bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itp., jak i wtedy, gdy zwraca się przeciw miłości bliźniego, np. morderstwo, cudzołóstwo itp... Niekiedy jednak wola zwraca się ku temu, w czym zachodzi pewien brak porządku, który jednak nie sprzeciwia się miłości Boga i bliźniego, np. próżne słowo, nadmierny śmiech itp. Tego rodzaju grzechy są powszednie"

 Re: Próżne słowo, nadmierny śmiech
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-08-10 14:04

Ja bym odpowiedział, ale wiem co mi powiedzą: "Lekarzu, ulecz się sam"

 Re: Próżne słowo, nadmierny śmiech
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-10 15:39

Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego:
p. 292 - Jakie są owoce Komunii świetej?
Komunia święta pogłębia nasze zjednoczenie z Chrystusem i Jego Kościołem, podtrzymuje i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie i w bierzmowaniu, i ożywia naszą milość do bliźnich. Umacnając nas w miłości, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od przyszłych grzechów śmiertelnych.

p. 306 - Dlaczego grzechy powszednie mogą być przedmiotem spowiedzi sakramentalnej?
Wyznanie grzechów powszednich nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane, ponieważ pomaga kształtować prawe sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczacej mocy Chrystusa i czynić postepy w zyciu duchowym.

p. 396 - Kiedy popelnia się grzech powszedni?
Grzech powszedni, który istotnie różni się od grzechu śmiertelnego, jest popełniany wtedy, gdy dotyczy materii lekkiej lub dotyczy materii ciężkiej, lecz bez pelnego poznania albo całkowitej zgody. Taki grzech nie zrywa naszego przymierza z Bogiem, ale osłabia milosć; wyraża nieuporządkowane przywiązanie do dóbr stworzonych; utrudnia postep duszy w zdobywaniu cnót i w praktykowaniu dobra moralnego; zasługuje na kary doczesne.

Myślę, że na razie wystarczy. Jest jedna zasada: to w kazdym sakramencie pokuty dokonuje się oczyszczenia ze swoich grzechów. To w kazdym konfesjonale jest spowiednik po to, aby pomóc rozeznać, czy dany grzech jest powszedni czy też cieżki. To wreszcie ten spowiednik, mocą otrzymana od Chrystusa i Kościola udziela wskazowek na przyszlosć i rozgrzesza lub też nie.
Wszystko odbywa sie w tajemnicy pomiedzy Bogiem a człowiekiem.
Pozdrawiam :)

 Re:
Autor: ktos (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2006-08-11 19:52

zaciekawilo mnie to więc przy okazji dzisiejszej spowiedzi spytałam się skiędza i opd., że próżne slowo to takie które zwraca dużą uwagę na ta osobę, która to mówi, jest egoistyczne i po prostu próżne. Nie jest skierowany zbytnio na bloźniego. Nadmierny śmiech to śmianie się z cudzych wad, wyśmiewanie bliźnich. Tak twierdził ksiądz ale z tonu jego glosu wywnioskowałam, że pewny nie byl tego co powiedział.

 Re:
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-08-13 13:01

"Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego"

Czesław Milosz, bowiem on jest autorem tego wiersza, opisuje w nim sytuację, kiedy śmiech jest narzędziem krzywdy, ma charakter grzeszny. Jak widać z tego, śmiech nie zawsze musi mieć charakter przyjemny, radosny. Śmiech śmiechowi nie równy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: