logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Marcin (---.echostar.pl)
Data:   2006-11-10 12:01

Sprawa błaha i przyziemna, nie mniej chciałbym znać jasne zasady. Chodzi o to, kiedy przestrzegać piątkowego postu, czy jest to granica od godz. 0.00 do 24.00 danego piątku, czy od przebudzenia w piątek rano, do położenia się spać. Może i sprawa śmieszna, ale skoro post jest postem, wypadało by wiedzieć dokladnie jak go przestrzegać. Czy jak wrócę w czwartek wieczorem z imprezy, i będzie to godzina 3.00 czyli de facto już piątek, to mogę przekąsić hot-doga na mieście wracając? Jeśli nie, to znaczy że następnego dnia ( w piątek) po północy jest to już dozwolone? A jeśli mogę, to jeśli nawet wrócę np. z tej przykładowej imprezy o 7 rano?
Druga sprawa tyczy się tego czy jeśli już się coś zjadło w piątek, kompletnie zapominając, czy jest to grzech choć nieumyślny - czy nie ma grzechu, bo szczerze się po prostu zapomniało o tym?
I kolejne pytanie, równie może dla niektórych śmieszne. Ale czy pasztet powiedzmy drobiowy to również potrawa mięsna? Albo np. serek topiony z szynką?
Może to wszystko i detale, i to nawet śmieszne, ale proszę o odpowiedzenie konkretnie na nie, nie rzucając ogólnikami, proszę o odpowiedzi tak lub nie, a nie "to zależy", "oceń to sam", próbowałem, ale skoro jest takie prawo postne, to chce znać jego dokładne zasady funkcjonowania, bo może to i detale, ale to z detali buduje się całość.

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Iz 58, 4-14 (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2006-11-10 15:58

4. Pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości.
5. Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
6. Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać;
7. dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków.
8. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą.
9. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie,
10. jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.
11. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie.
12. Twoi ludzie zabudują prastare zwaliska, wzniesiesz budowle z odwiecznych fundamentów. I będą cię nazywać naprawcą wyłomów, odnowicielem rumowisk - na zamieszkanie.
13. Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana - czcigodnym, jeśli go uszanujesz przez unikanie podróży, tak by nie przeprowadzać swej woli ani n
14. wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu. Ja cię powiodę w triumfie przez wyżyny kraju, karmić cię będę dziedzictwem Jakuba, twojego ojca. Albowiem usta Pańskie to wyrzekły.

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Mt 6, 16-18 (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2006-11-10 16:01

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Jezus Chrystus

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-10 18:30

O ile wskazane cytaty z Pisma św. trzeba pamiętać, rozważać i nimi żyć - nie znaczy to, że twoje pytanie jest głupie. Jeśli się da - dobrze jest pewne sprawy ukonkretnić, żeby nie mieć niepotrzebnie wyrzutów sumienia. Bo po co głowę zajmować roztrząsaniem powyższych spraw, gdy jest tyle ważniejszych.

Czas postu:
Kodeks Prawa Kanonicznego ustala sposób mierzenia czasu:
"Kan. 200 - Jeśli prawo czegoś innego wyraźnie nie zastrzega, czas należy liczyć zgodnie z postanowieniami kanonów, które następują. (...)
Kan. 202 - § 1. Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono."
= czyli od północy do północy.

Grzech:
Jeśli się o czymś zapomniało - nie jest to grzechem, chyba że wynika z lekceważenia. Np. jeśli zasadniczo nie pościsz, i dlatego nie pamiętasz, że jest piątek, to zapomnienie cię nie usprawiedliwia. Ale jeśli zawsze pościsz, a pomyliły ci się dni, albo nie popatrzyłeś na zegarek, albo na kanapce nie zauważyłeś wędliny, - naprawdę nie trzeba pluć po stole :))). To nie jest rzecz, nad którą masz drżeć z przerażenia.

Co wolno, czego nie?
Nie jemy mięsa zwierząt pod żadną postacią. Nie jest ważne, czy jest ono w kawałku, czy mielone, czy przerobione. Pasztet jest mięsem. Ale naprawdę nie trzeba chodzić przez cały piątek z lupą, by nam nie uszły uwagi śladowe ilości mięsa w serku, czy jakiś skwarek na ziemniakach. Wtedy post stanie się śmieszny. Chodzi o zasadniczą część posiłku i chodzi o ducha pokutnego, a nie skrawek mięsa.

Post czy wstrzemięźliwość:
używałam tu za tobą słowa "post", bo jest wygodniejsze. Ale trzeba pamiętać o odróżnieniu postu od wstrzemięźliwości.
= to o czym mówimy, czyli powstrzymanie się od jedzenia mięsa, to nazywa się wstrzemięźliwość. Obowiązuje od 14 roku życia.
= post, to sprawa ilości, a nie jakości posiłków: jeden większy posiłek w ciągu dnia (do sytości), a oprócz tego można jeszcze zjeść dwa mniejsze. Post obowiązuje od 18. do 60. roku życia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Oczywiście w tych dniach RÓWNIEŻ obowiązuje wstrzemięźliwość.

Przypadki
Ale choć powinieneś wiedzieć czego przestrzegać, NIGDY nie jesteś zwolniony od myślenia i samodzielnych decyzji. Więc nie bój się takich słów "oceń to sam". Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji. Nie o to chodzi, żebyś chodził cały dzień głodny, gdy do zjedzenia masz tylko wędlinę. Zawsze istnieje jakieś "to zależy"...

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Ola (---.spray.net.pl)
Data:   2006-11-10 19:18

Ja jeszcze do dam tylko do wypowiedzi Bogumily, ze post choc faktycznie zaczyna i konczy sie o polnocy to niewlasciwa postawa jest "rzucania" sie na mieso o 00:02, bo post sie juz skonczyl. Czekanie z zegarkiem w reku do polnocy, bo chce sie zjesc hamburgera i pochlanianie go jak tylko zegarek wskaze, ze mozna, nie ma nic wspolnego z postawa pokutna.

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-11-10 20:52

No oczywiście, że nie należy jeść mięsa o 00:02. Przecież może się okazać, że zegarek spieszy o 5 minut :)))

 Re: Chce znać zasady funkcjonowania postu.
Autor: Teofil Jan S. (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-11-11 10:04

Jakież to umartwienie owo niespożywanie mięsa dla jarosza?! Dla mnie prawdziwym umartwieniem jest jedzenie rolady w niedzielnym obiedzie. Wolałbym do ziemniaków marynowanego śledzia, który jest dla mnie przysmakiem. Ale w niedzielę muszę się obejść bez śledzia, czyli muszę pościć, bo należy go spożywać w piątek i w ramach postu dogadzać swemu podniebieniu.
Czy ta dyskusja nie ma coś za bardzo legalistyczne zabarwienie?! Przecież istotą piatkowej czy też postnej wstrzemięźliwości jest ofiarowanie swego umartwienia Chrystusowi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: