logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Gosia (146.203.130.---)
Data:   2007-04-12 17:31

Sluchajac czytan w trakcie Triduum Paschalnego zaitrygowala mnie sprawa czasu miedzy smiercia a zmartwychwstaniem. Jesli Pan Jezus zostal zlozony do grobu w Piatek po poludniu (przed pascha) a w niedzielny poranek juz Go tam nie bylo, to czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?

 Re: Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Anna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-04-13 09:34

Bierze się wszystko z żydowskiej miary dnia. Kończył się wieczorem o 18.00. Potem były cztery straże nocne następnego, nowego dnia: 18-21, 21-24, 0 -3 i 3-6. Tak więc Jezus "oddał Ducha w ręce Ojca Swojego" ok. godz. 15.00 i został pochowany przed 18.00 w grobie w piątek - pierwszy dzień. Do 18-tej w sobotę trwał drugi dzień przebywania w grobie i od 18-tej rozpoczął się trzeci dzień. W nocy, trzeciego dnia po śmierci, Chrystus zmartwychwstał.
Dla nas dzień kończy się i zaczyna o 24.00/0.00 w nocy. Stąd nijak nie można doliczyć się trzeciego dnia od piątku do nocy z soboty na niedzielę. Rzeczywistość Biblii trwa w tradycji żydowskiej, trudno zatem, by czas liczyli inaczej.
Pozdrawiam
Anna

 Re: Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-13 12:06

Gosiu, dobrze jest powoływać się na stosowne teksty w Piśmie Świętym. Przejrzałem wszystkie cztery Ewangelie i nie doczytałem się by Pan Jezus przez trzy dni (doby) przebywał w grobie. Zresztą w wyznaniu wiary mówimy "trzeciego dnia zmartwychwstał". "Trzeciego dnia". Policz sobie: Pierwszego dnia został ukrzyżowany, umarł i złożono go w grobie. Było to w przeddzień szabatu. Pobożni Żydzi w szabat nie wykonują żadnej czynności, która miałaby choćby pozory pracy. Chrystus w tym dniu spoczywał w grobie. A więc był to dzień drugi po ukrzyżowaniu a rankiem dzień po szabacie czyli "trzeciego dnia" po ukrzyżowaniu zmartwychwstał. Ale to nie jest równoznaczne z tym co piszesz. Zresztą możesz się zabawić i z Pismem Św. w ręce policzyć godziny w których pozostał w grobie. Zresztą nie wiemy dokładnie o której godzinie nastąpiło Jego zmartwychwstanie.

 Re: Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Gosia (---.proxy.aol.com)
Data:   2007-04-13 13:29

No tak, teraz to ma sens, jak mi wytlumaczylas. Dziekuje Ci, Anno, za odpowiedz i tez cieplo pozdrawiam :-)

 Re: Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Gosia (---.proxy.aol.com)
Data:   2007-04-13 14:25

Panie Teofilu,
To nie z Ewangelii wyszukalam te 3 dni ale z wielkanocnych piesni i Wyznania wiary. No tak, moj blad polegal na przyjeciu dnia jako okresu 24 godzin. Ale teraz zrobilo sie to jasne.
I nie chodzi mi wcale o dokladne okreslenie ile godzin Pan Jezus byl w grobie, bo tego do konca nie wiemy. Wiemy jedynie, ze wczesnym rankiem w niedziele juz Go tam nie bylo.
Ale teraz te "3 dni" - maja sens.

 Re: Czemu sie mowi, ze byl w grobie 3 dni?
Autor: Ola (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-13 22:50

A do mnie przemawia wytłumaczenie ojca Michała Zioło:

"Jezus Chrystus zmartwychwstały ukazując się uczniom mówi, że od tej pory będzie wszystko na stałe. Leon [papież] pisał, że przedziwnie skrócił czas pozostawania w grobie, żeby zaradzić tęsknocie uczniów. Leon - taki matematyk. Mówimy „trzy dni w grobie”, a to nieprawda, bo nie ma trzech dni w grobie. Policzcie sobie. Jeden dzień tylko. Trochę piątku, sobota i trochę z niedzieli. I jakie to są trzy dni? Jak przedziwnie Bóg skrócił tę zwłokę, jak wspaniale wypełnił pisma, i jak wspaniale zaradził naszej tęsknocie. Leon matematyk. Może dlatego jest wielki, że to obliczył. Dla mnie dlatego jest wielki."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: