logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: alcia (---.laczpol.net.pl)
Data:   2007-05-02 21:53

Chodzi mi o to, czy można zawsze, że tak to nazwe, kiedy sie chce modlić w postawie leżącej krzyżem, czy to jest tylko na takie okazje jak święcenia czy śluby itp.?

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: marcin (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-02 23:46

z archiwum forum...
"Jaki sens ma pokuta - leżenie krzyżem?"
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=137451&t=137380

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2007-05-03 00:37

Osobista modlitwa może mieć taką formę i treść, jaka najbardziej daną osobę zbliża do Boga. Jeżeli nie jest to obraźliwe, jeślei nie robi się tego na pokaz, jeżeli nie przeszkadza to nikomu-dlaczego nie. Możesz modlić się klęcząco, stojąco, siedząco, leżąco, chodząco, biegająco, tańcząco. Możesz myślnie, słownie, śpiewem, szeptem, oddechem, wyobrażeniem. Ograniczenie widzę w ustalonych formach liturgicznych, tzn. np nie ma miejsca na leżenie krzyżem w czasie "Zwykłej" Mszy św i tego się trzymajmy. Jeśli w tej pozycji dobrze Ci się modli - módl się
A propos - polecam ciekawy artykuł o. Tomasza Kwietnia o roli ciała na amodlitwie http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1419 i jeszcze http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=48
pozdrawiam ciepło :)

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: Aneta (---.c9.msk.pl)
Data:   2007-05-03 10:50

Bardzo dziękuje za pozycje książkowe, to cenne.
A gdybym chciała wysłuchać, w realu rekolekcji, to czy są teraz gdzieś takie przewidziane, teraz na okres wakacyjny?

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: K. (---.lublin.mm.pl)
Data:   2007-05-04 18:33

Kiedyś modliłam się, leżąc krzyżem (w swoim własnym pokoju, nie "na widoku"), w pewnej bardzo ważnej osobistej sprawie. To była bardzo dziwna i bardzo powżna rzecz, i nikt nie mógł mi pomoc w podjęciu decyzji, i właśnie o światło na to, jaką decyzję w tej sprawie podjąć, tak się modliłam.

To, co sie wydarzyło w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin ("przypadkowe" spotkania, "przypadkowo" zasłyszane informacje, "przypadkowe" pytania z mojej strony, które zmieniały bieg rozmów i odsłaniały istotne fakty), dało mi to światło. Po ludzku to, co sie wydarzyło, nie miało prawa mieć miejsca - tyle było w tym przypadków. Nikt nie rozumiał, skąd się znalazłam tam, gdzie się znalazłam (czułam, że muszę tam pójść) i jak dowiedziałam się tego, co miało trzymać mnie w niewiedzy. Nawiasem dodam, że to, czego się dowiedziałam - było straszne, ale, pozwoliło mi podjąć odpowiednią decyzję.

Nie mam wątpliwości, że Bóg bardzo chciał mi pomóc w wyjaśnieniu tej sprawy, i tak właśnie uczynił. Leżenie krzyżem było wyrazem mojego błagania w beznadziejnej sytuacji, a teraz jest dla mnie wspomnieniem tego, że Bóg wysłuchuje modlitwy 'zrozpaczonego'.

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: trzykropek (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-05-26 23:31

Pierwszy raz odważyłam się modlić leżąc krzyżem, kiedy bardzo mocno zależało mi na pewnej sprawie, w której nikt nie mógł już nic zrobić. Pamiętam, to było w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Miałam w planach czuwać i modlić się całą noc. w końcu samo jakoś wyszło, w poczuciu beznadziejności sytuacji i mojej "małości" w tym wszystkim, że leżałam krzyżem. Pamiętam, ze wzmogło to wszystkie uczucia, jakie we mnie siedziały. Następnego dnia czułam niesamowity spokój i pod koniec dnia sprawa się wyklarowała.

Ostatnio również miałam bardzo trudną sytuację. Czułam, ze nic więcej, poza całkowitym oddaniem się i maksymalnym uniżeniem już nie mogę dać Panu. Również wyszło to tak samo z siebie. Następnego dnia - tak jak poprzednio - czułam spokój, itp.

Jestem zwyczajnym, prostym człowieczkiem. nie udzielającym się nigdzie, żyjącym z dnia na dzień. I Bóg mnie raczył wysłuchać. Więc chyba nie jest to przeznaczone tylko dla osób konsekrowanych, czy w konkretnych okolicznościach. Jeżeli wychodzi to z czystych, uczciwych pobudek. Polecam. :)

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: przydawka (---.play-internet.pl)
Data:   2019-02-11 06:56

W sytuacjach najgorszego kryzysu wiary zawsze modlę się leżąc krzyżem. Jeśli jestem w takim miejscu życiowo, w którym nie "czuję" obecności Boga przy normalnej modlitwie, pomaga mi właśnie ten sposób uniżenia się. To oczywiście osobista sprawa, ale leżąc krzyżem czuję się zwyczajnie bliżej Boga :)

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: Adriana (---.centertel.pl)
Data:   2020-06-26 08:38

To bardzo piękna modlitwa. Też się w ten sposób lubię modlić. Za pierwszym razem odczułam chęć skorzystania ze spowiedzi świętej i przyjęcia Komunii Świętej.

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: Ewa (---.28.144.151.threembb.co.uk)
Data:   2021-04-01 00:19

Często w domu modlę się leżąc Krzyżem prosząc o Łaski w poważnym zmartwieniu. Szczerze Polecam 💓

 Re: Czy leżenie krzyżem zawsze jest dozwolone?
Autor: Hubert (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-06-22 21:54

Często się modlę leżąc krzyżem. Leżąc krzyżem czuję się bardziej blisko Boga.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: