logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: lena (213.25.120.---)
Data:   2007-07-31 16:15

Czy modlitwa, w której prosi się Boga o pomoc w jakiejś sprawie musi być podparta stanem łaski uświecającej? czy modlitwa człowieka proszącego nie ędącego w stanie łaski uświecającej jest mniej ważna, mniej skuteczna?
Bardzo dziękuje za odpoweidzi i wyjaśnienia.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-31 16:59

Proponuję rozważenie słów:

"Oddalenie się od zła jest upodobaniem Pana,
a oddalenie się od niesprawiedliwości jest jak ofiara przebłagalna.
Nie ukazuj się przed Panem z próżnymi rękami,
wszystko to bowiem [dzieje się] według przykazania.
Dar ofiarny sprawiedliwego namaszcza ołtarz tłustością,
a przyjemny jej zapach unosi się przed Najwyższego.
Ofiara męża sprawiedliwego jest przyjemna,
a pamięć o niej nie pójdzie w zapomnienie."
Syr 35, 3-6

"Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego"
Jk 5,16

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-07-31 18:29

1. Nie.
2. Nie ma takiego związku.
3. Proszę.
P.S.1
Moje odpowiedzi nie oznaczają, że masz unikać stanu łaski uświęcającej. Wręcz przeciwnie.
P.S.2
Skąd wzięlaś takie zasady skutecznej modlitwy? Trochę trącą magią i godzą w suwerenność Boga.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: mbb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-31 21:01

Kiedyś na pielgrzymce jeden z ojców mniej więcej tak wytłumaczył tę kwestię: jeśli ktoś, kto jest w stanie grzechu ciężkiego, prosi Pana Boga w jakiejś sprawie, to ta modlitwa może zostać wykorzystana inaczej. Mianowicie, Bóg może wykorzystać ją do nawrócenia tego człowieka.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Paweł (---.robnet.pl)
Data:   2007-07-31 21:55

Charytologia (dział teologii dogmatycznej o łasce) mówi, że aby nasza modlitwa była "zasługująca" musimy byc w stanie łaski...
Fakt, że Pan Bóg słyszy nas nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, ale dopiero od momentu obdarowania łaską (po chrzcie i każdorazowo po sakramentalnym odrzuceniu grzechu ciężkiego, który popełniliśmy - spowiedź) możemy zasługiwać poprzez nasze czyny, w tym także przez modlitwę, uczynki pobożnościowe...
Zachęcam do trwania w łasce uświęcającej, bo jak mówi Jezus nie można dwom panom służyć... należę do Jezusa, albo nie...
a nawet jeśli upadnę, On na mnie nadal czeka w sakramencie pokuty i pojednania... Unikajmy jak ognia stanu grzechu śmiertelnego... nie można bowiem dwom panom służyć...

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: lena (213.25.120.---)
Data:   2007-07-31 22:02


Serdecznie dziękuję Wam za odpowiedzi.

do Michała:
ad. P.S. 1
Oczywiście nie będę unikać stanu łski uświecajacej :)
ad. P.S. 2
Ktoś mi tak powiedział i zaczęłam sie zastanawiać...

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-01 01:24

Modlitwa jest przede wszystkim szansą i propozycją dla grzeszników. Ona jest ogólnodostępna i powinna być permanentna, inaczej bez przerwy będziemy upadać i nigdy się nie nawrócimy. Bóg jest tak samo dobry dla grzeszników i dla tych co nie grzeszą ;) (Patrz modlitwa faryzeusza i celnika)

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-01 04:25

Przypowieść o faryzeuszu i celniku potwierdza tezę Pawła: celnik wyznał swój grzech ("bił się w piersi i mówił: "Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!" Łk 18,13), a więc zasłużył na łaskę uświęcającą ("odszedł do domu usprawiedliwiony" Łk18,14) - dlatego jego modlitwa była miła Bogu ("został wywyższony" Łk 18,15).

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-01 11:10

Ależ zgoda, marto-mario, tyle, że każdy z nas jest grzesznikiem. I nie wiem, czy my "zasługujemy" na jakąkolwiek łaskę. Tak naprawdę nasze "zasługi" są zasługą Boga.
Ja nie mam nic własnego poza grzechami, a Ty?

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Agnieszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-01 12:01

A ja mam podobne rozterki,co Lena.
Obraz Pana Boga odwracającego się od próśb osoby będącej bez stanu łaski kojarzy mi się następująco: Ponieważ Mnie zlekceważyłeś/obraziłeś/zraniłeś etc, nie licz na Mnie, między nami koniec! Jeśli Mnie przeprosisz, będę Cię słuchał i Cię wspierał. Wszelkie twoje dobre uczynki mam w międzyczasie w głębokim poważaniu! W głębi serca ufam, że Pan Bóg jest miłosierniejszy i nie unosi się honorem na nasz ludzki sposób.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-01 12:50

"Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego"
Jk 5,16

"Pośród licznego tłumu, któremu Pan mówi te słowa, szuka On sobie współpracownika i raz jeszcze powtarza: "Któż jest człowiekiem, co miłuje życie i pragnie widzieć dni szczęśliwe?" (Ps 33,13 Wlg). Jeśli słysząc to, odpowiesz: „Ja”, rzecze ci Bóg: Skoro chcesz mieć prawdziwe i wieczne życie, "powściągnij swój język od złego, od słów podstępnych twe wargi. Odstąp od złego, czyń dobro; szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34[33],14—15). Gdy tak będziecie postępować, oczy Moje zwrócone będą na was, a uszy moje otwarte na prośby wasze. "I zanim mnie wezwiecie, powiem: «Oto jestem»" (Iz 58,9)".
Reguła św. Benedykta, Prolog, 14-18

"tylko czystość serca i łzy skruchy zasługują w oczach Boga na wysłuchanie"
Reguła św. Benedykta, Rozdział 20, 3

Całość Reguły:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/regula_osb_01.html

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: niepokorna prawdziwie (---.jasman.pl)
Data:   2007-08-01 12:57

Myślę , że dobrze odpowiedź na to pytanie obrazuje przypowieść o synu marnotrawnym - aby pojednać się z ojcem koniecznymi stały sie dojrzewająca chęć powrotu do ojca oraz podjęcie rozmowy, przyznanie popełnionego błędu oraz prośba o przebaczenie. Te słowa wypowiedziane przed uzyskaniem przebaczenia w świetle celu przypowieści mającej ukazać miłosierną Miłość przebaczającą wydaje się że można właśnie uznać za modlitwę otwierającą na odbudowanie relacji zniszczonej przez wcześniejsze odejście. Modlitwa podjęta w stanie świadomości odejścia od Boga zawsze może być etapem w drodze powrotnej.

Rozdział XV
11 Powiedział też: «Pewien człowiek miał dwóch synów. 12 Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. 13 Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. 14 A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. 15 Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie4. 16 Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. 17 Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. 18 Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu5 i względem ciebie; 19 już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. 20 Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. 21 A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu6 i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". 22 Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! 23 Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, 24 ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić.
25 Tymczasem starszy jego syn7 przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. 26 Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. 27 Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". 28 Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. 29 Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. 30 Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". 31 Lecz on mu odpowiedział: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. 32 A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się"».

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Aneta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-01 16:12

Czytałam u ks. Twardowskiego, że właśnie gdy upadniemy powinniśmy sie modlić. Żeby szybciej wstać i żeby nie upaść jeszcze niżej.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: lena (213.25.120.---)
Data:   2007-08-01 21:39

Jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi,
wszystkie rozważam :)

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-02 00:39

Michale,

W odpowiedzi na pytanie Leny cytuję słowa Pisma Świętego oraz Reguły św. Benedykta - nie zajmuję się swoją osobą. To są słowa Boga i jednego z Jego Sług, nota bene bardzo skutecznego w modlitwie i za życia, i po śmierci.

Bóg słyszy KAŻDĄ modlitwę, ma miłość DLA KAŻDEGO, ale nie zaprasza wszystkich do równej ze Sobą zażyłości. Szatanowi też to się nie podobało... To był przejaw jego pychy.

Modlitwa może mieć różny charakter: może to być uwielbienie, dziękczynienie, błaganie, prośba, wstawiennictwo, przebłaganie... To są różne odcienie naszego dialogu z Bogiem. I przy każdym rodzaju modlitwy jej jakość będzie zależała od "jakości" modlącego się. Modlitwa wznosi się do Boga jak dym z kadzidła, a kadzidło może być różnej jakości. Łaska buduje na naturze.

W tym wątku, jak sądzę, myślimy przede wszystkim o modlitwie prośby i jej "skuteczności" (tego zdaje się dotyczyło pytanie Leny). Bóg słyszy KAŻDĄ modlitwę, ale nie każdej wysłuchuje po naszej myśli. Nawet człowiek sprawiedliwy nie ma takiej gwarancji, choć jego modlitwa może być Bogu naprawdę miła. Moja prośba, ale Jego wola.

I jeszcze jedno. "Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego" Jk 5,16. Są ludzie (wierzący) do których zwróciłbyś się z prośbą o wstawiennictwo u Boga, a o innych (również wierzących) nie pomyślałbyś w takim kontekście. Dlaczego? Czy nie dlatego, że czujesz, że tamci są bliżej Boga? A to właśnie łaska uświęcająca zbliża ich do Niego.

Przepraszam, że kończę pytaniem, na które pewnie nieprędko przeczytam odpowiedź, gdyż na czas jakiś znikam w realu...

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-02 09:36

Moje doświadczenie modlitwy wstawienniczej (z Odnowy w Duchu Świętym) jest inne. Zupełnie inne. Słońce tak samo świeci dla złych i dobrych, gdyby Bóg dzielił stworzenia na lepsze i gorsze, mniej i bardziej szlachetne członki, nikt by się nie ostał. Oczywiście nie zwrócę się z prośbą o modlitwę do przypadkowego przechodnia z na ulicy, ale bynajmniej nie dlatego, że uważam iż jego modlitwa jest mniej skuteczna (gorsza)! Nie czyńmy z modlitwy zjawiska subiektywnego, idąc tą drogą za chwilę znajdziemy się w lesie zamiast na Eucharystii.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-02 12:46

Katechizm Kościoła Katolickiego:
2562 (...) Modli się serce. Jeśli jest ono daleko od Boga, modlitwa pozostaje pusta.

2631 Prośba o przebaczenie jest pierwszym dążeniem modlitwy prośby (słowa celnika: "Miej litość dla mnie, grzesznika", Łk 18,13). Poprzedza ona właściwą, czystą modlitwę. Ufna pokora stawia nas w świetle komunii z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem oraz w komunii z innymi 86 : a zatem "o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego" (1 J 3, 22). Prośba o przebaczenie poprzedza liturgię eucharystyczną, jak również modlitwę osobistą.

2632 Prośba chrześcijańska skupia się na pragnieniu i poszukiwaniu Królestwa, które przychodzi, zgodnie z nauczaniem Jezusa 87 . Istnieje hierarchia próśb: najpierw Królestwo, następnie to, co jest konieczne, by je przyjąć i współdziałać w jego przyjściu. (...)

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-03 09:04

Po grzechu pierworodnym, człowiek sam z siebie jest tylko grzechem, dlatego powinien być cały modlitwą. Modlitwa nie jest czynnością magiczną (Powiem odpowiednie zaklęcie i uzyskam właściwy wynik). "Wynik" modlitwy zależy od suwerennej woli Boga. Nie możemy wymusić na Bogu zmiany Jego woli. Nie byłby wtedy Bogiem. Możemy zjednoczyć naszą wolę z wolą Boga. Bóg zawsze chce wysłuchiwać naszych próśb, jest przecież Ojcem. Ojciec nie dzieli dzieci na lepsze i gorsze, (choć przyznaję - ludzie czasem tak robią) i nie uzależnia od tego swojej odpowiedzi na modlitwę. Bóg jest Dobrem. Dlatego daje każdemu to, co dobre, nie spełni więc modlitwy kobiety, która kiedyś zapaliła świecę na Jasnej Górze z taką intencją: "Żeby z moją sąsiadką stało się to samo, co z tą świecą". Nawet, jeśli ta byłaby w stanie łaski uświęcającej. Przesada? Być może, ale czy zawsze?

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-03 13:30

Zapewniam cię Michale, że ta pani z Jasnej Góry w chwili zapalania świecy nie była już w stanie łaski uświęcającej :). Więc przykład diabli wzięli. :) Dosłownie.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-03 22:04

Bogumiło, przykład z życia wzięty, ale myślę, że spowiednicy mogliby jeszcze kilka innych. Owszem, wiem że przejaskrawiłem, ale specjalnie. Nie doczytałaś ostatniego zdania.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: św. Faustyna (---.cpe.metrocast.net)
Data:   2012-09-27 17:07

W jakimkolwiek dusza jest stanie, powinna sie modlić.
Musi się modlić dusza czysta i piękna, bo inaczej utraciłaby swą piękność;
modlić się musi dusza dążąca do tej czystości, bo inaczej nie doszłaby do niej;
modlić się musi dusza dopiero co nawrócona, bo inaczej upadłaby z powrotem;
modlić się musi dusza grzeszna (…), aby mogla powstać.
I nie ma duszy, która by nie była obowiązana do modlitwy, bo wszelka laska spływa przez modlitwę
(Dzienniczek 146).

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Monika (---.piekary.net)
Data:   2014-12-29 10:38

Lena osoba z łaska uswiecajaca jest chroniona tarcza Jezusa Chrystusa bezpieczna a osoba bez tej łaski juz nie. Wiec dąż do tego daru poniewaz wtedy dopiero ujrzysz to czego normalnie nie widzisz i nie daj sie demonom zamętu.

 Re: Czy modlitwa musi byc w stanie laski uswiecajacej?
Autor: Beata (---.146.101.193.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-04-30 13:07

Dokładnie ze mną tak było. Nie byłam niewierząca, ale tkwilam w grzechach ciężkich - 20 lat. Pragnęłam komunii św., ale balam się, ze nie dostanę rozgrzeszenia - 20 lat. I Komunia syna, chrzest córki, pogrzeb Taty - bez mojego przystąpienia do komunii św. Podczas choroby Taty odmawialam różaniec, po smierci też raczej codziennie. Już wtedy coś mi przeszkadzało - małe przygnębienie. Straszne przygnębienie potem nad ranem - jakbym miala umrzeć. Potem w tv coś mi sie obiło o modlitwie Pompejańskiej - zajrzałam w int. co to. A że w międzyczasie mialam niepokojące bóle w boku - zaczełam sie tą modlitwą modlić by nie býło we mnie strasznej choroby, i jeszcze dziecko sie na covid rozchorowało mówiac, ze czuje, ze umrze - to jeszcze jednoczesnie druga Pompejanka o zdrowie dla dziecka, o 15-tej koronka do Milosierdzia Bozego - gdzie modliłam sie o łaskę spowiedzi, wieczorem jeszcze rózaniec za tatę. Przez pierwsze dwa tygodnie prawie nic nie jadlam - tylko moze pol kromki chleba - czulam sie dobrze - czułam się swieżo, ale potworne, upiorne przygnębienie - zwlaszcza po Koronce o 15 - ej, nawet obecność domowników nie pomagala - wzywalam Ducha Swietego - i odpuszczalo tego dnia. 2 lutego - uwaga - zginął mi rózaniec - a ja musialam sie przeciez modlić Pompejanką - siostra w rozm. tel. na temat zakupu rozanca napomnkela, ze d modlitwy powinnam byc w Łasce uświecajacej - cos mi zasiala tym w glowie. Akurat kiedy mialam zaczac czesc dziękczynną - lekarz cos nagle wysluchal w sercu dziecka - ale wynik jakby niejednoznaczny - bo to jeszcze dziecko. W tym dniu zrozumialam, ze mam wreszcie odbyc spowiedz. Po podjeciu tego samego dnia decyzji - spadł mi spod skrzyni zgubiony rózaniec, zadzwonil ksiadz, ze pomimo innego ustalonego terminu, dzis chce przyjsc po kolędzie. Byl koniec lutego - zadzwonilam do przeora z prosba o rozmowe ze spowiedzia - napisalam maila do wskazanego zakonnika, ale odp brak - mail nie dotarl. Jeszcze raz do przeora - podal inny mail - to byla Środa Popielcowa - za kilka sekund po wysłaniu maila oddzwonił zakonnik, ze od razu mogę przyjsc. W Środę Popielcową dostąpiłam upragnionego sakramentu Spowiedzi i Komunii św. - symboliczny dzien - jak sie dowiedzialam. W tym okresie spotykalam tylko wierzące osoby na swojej drodze - choć to Warszawa. Zdany test on line - gdzie sumienie mówiło, ze nie mogę sciagać - zabraklo jednego punktu - no nic, mysle, wazne, ze nie zgrzeszylam, zaliczy sie kiedys - ale po chwili ktos z grupy zauwazyl, ze dwa pytania system nie wzial po uwage w zliczaniu punktacji - oczywiscie dzieki temu zyskalam brakujacy punk do zaliczenia - jak nie zliczyl - nie wiem. Dzis tez miewam, ale slabsze przygnebienie, ataki ziewania, dalej Pompejanka za mamę, planuje jeszcze następne - bo inni potrzebuja tej modlitwy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: