logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak bronić naszej wiary?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 17:12

Jakich użyć argumentów, żeby odeprzeć zarzuty podważajšce dogmaty naszej wiary. Protestani podważają Dogmaty Kościoła Katolickiego; odrzucają: Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Wniebowzięciu NMP, Dogmat o nieomylności papieża. Kościół protestancki uczy, że jedynym źródłem objawienia Boskiego jest Pismo św., a według nauki Kościoła katolickiego źródłami Objawienia Bożego są Pismo św. i Tradycja (ustne podanie). Kościół katolicki uczy, że sama wiara nie wystarcza do zbawienia, do usprawiedliwienia bowiem potrzeba wiary i dobrych czynków. Protestanci zaś uczą, że można być zbawionym przez samą wiarę, chociaż już w tzw. wyznaniu augsburgskim to słowo "sama" opuszczają. I własnie szukam artykułów które by broniły stanowisko Koscioła Katolickiego w tych sprawach.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-16 21:52

To znaczy tak, Jak atakują, to najlepszą obroną jest atak. A jak nie atakują, to po co się bronić (podkładać)? Ja tam nie widzę powodu, byśmy musieli wszczynać wojny religijne (bez powodu). Co innego taki premier GB (musiał się podać do dymisji, żeby przejść na katolicyzm, a królowa to już wogóle ma przechlapane), ale jeśli nie celujesz w tamtę stronę...(na ich miejscu, to bym się nie zastanawiał)
P.S.1
Dla katolika najlepiej jest dokładnie poznać własną wiarę, wtedy dziwactwa cudzej mniej wzruszają.
P.S.2
Na wszelki wypadek, w nawiasach jak zwykle.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: marcin (---.range86-132.btcentralplus.com)
Data:   2007-08-16 22:14

Witaj,
My wierzymy w nieomylność papieża, a protestanci wierzą we własną nieomylność, chociaż oczywiście jej tak nie nazywają. Na jakiej podstawie opierają swoją nieomylność? Dlaczego ich twierdzenia należałoby traktować poważnie? KK i luteranie w 1999 podpisali wspólna deklarację o usprawiedliwieniu, gdzie kwestia wiary i uczynków została ładnie wyjaśniona. Wcześniej nieporozumienia brały się z akcentowania czego innego. Protestanci wyznają zasadę Sola Scriptura tzn. tylko Pismo. Najśmieszniejsze jest to, że tej zasady nigdzie nie ma w Piśmie. Spytaj ich jak tę kwestię wyjaśniają. Nie ograniczaj się do spraw, o których wspomniałaś, sugeruję żebyś poruszyła kilka innych.
O jakim Kościele Jezus mówił, że bramy piekielne go nie przemogą? (por. Mt 16, 18b) Dla nas jest oczywiste, że o KK ale protestanci nie są w stanie sensownie odpowiedzieć na to pytanie.
Rzeczywista obecność Jezusa w Eucharystii: oto Ciało Moje, oto Krew Moja; wbrew tym słowom protestanci (niektórzy) nie wierzą, że tak właśnie jest.
Prymat papieża: ty jesteś skała... - dlaczego nie respektują decyzji Jezusa o przekazaniu władzy Piotrowi - pierwszemu papieżowi i jego następcom? (por. Mt 16,18a)
Czy udział pastorów luterańskich w paradzie gejowskiej był właściwy biorąc pod uwagę, że homoseksualizm jest grzechem?
Komu odpuścicie grzechy są im odpuszczone, komu zatrzymacie są im zatrzymane (por J 20,23) sakramentalna spowiedź - jak protestanci odpuszczają i zatrzymują grzechy?
Jak na podstawie Pisma Św. można uzasadnić kapłaństwo kobiet?
Dlaczego Bóg przekazując swoją wolę kieruje ją do KK a nie do protestantów?
Dlaczego protestanci odrzucają Fatimę, Lourdes, o. Pio, i mnóstwo innych zdarzeń nadzwyczajnych, bez najmniejszej woli ustalenia czy jest to działanie Boga?
Pamętaj, że prawda jest po Twojej stronie. Powodzenia.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 22:47

Nie chodzi o atakowanie protestantów, jak sugerujesz Michale, tylko o to jak uchronić katolika, który dał się wciągnąć w ich tok myślenia i zaczyna wątpić, oraz skłania się na przejście na protestantyzm.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Traper (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 23:35

Polecam książkę "W obronie wiary" - Włodzimierza Bednarskiego. Jest to co prawda bardziej pod dyskusje ze Świadkami Jehowy ale może ogólnie też się przydać.
Proponuję przeszukać działy "apologetyka" na katolickich portalach :-)
A tak konkretnie:
1. dyskusje o Maryji są dość trudne i trzebaby się przedrzeć przez pisma Ojców Kościoła
2. Nieomylność papieża - dotyczy TYLKO spraw wiary i moralnoœci(często zarzucają, że uzurpuje sobie nieomylność w ogóle), w praktyce bardzo rzadko na nią się powołuje, więc w zasadzie nie wiadomo w czym problem.
3. Zbawienie na podstawie wiary - polecam źródła... luterańskie. Okazuje się, że różnica leży w DEFINICJI WIARY. KK za wiare uznaje już deklarację wiary, uznanie faktu istnienia Boga. Luter o wierze mówi dopiero wtedy, gdy jest poparta konkretnym działaniem, sposobem życia. W praktyce więc - nie ma różnicy.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-08-17 00:00

Niech zapozna się dokładnie (może napiszę to jeszcze raz d o k ł a d n i e ) z własną i cudzą. To powinno wystarczyć i będzie pożyteczne.
P.S.
Przepraszam, że się powtarzam (przywilej wieku), ale widocznie tak trzeba. W nawiasach jak zwykle.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 05:36

Agnieszko, na Twoim miejscu wyłączyłabym się z walki o wiarę tego czlowieka, bo Twoja wiara jest zbyt słaba, żebys wyszła z niej zwycięsko. Nie znasz katolicyzmu
i szybko ulegniesz protestanckiej argumentacji. Jest jednak pewne, ze powinnaś rozwiać zasiane w Tobie wątpliwości, bo może to byc początkiem Twojego odchodzenia od Kościoła.
Pozdrawiam wiele sił życzę. Czytaj i szukaj odpowiedzi na wiele pytań przed Najświętszym Sakramentem.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 09:29

Ale ja nie mam wątpliwości i znam katolicyzm, nie podważam nauczania Kościoła Katolickiego. I nie jestem wcale na drodze odchodzenia, mylne stwierdzenie Anno. We mnie akurat żadne poglądy protestantów nie zachwieją wiary. Ale wiem że trzeba troszczyć się o innych i starać się choronić innych. I dlatego pytam, żeby mieć argumenty. Bardzo łatwo wycofać się z dyskusji, ale własnie chodzi o to żeby mieć argumenty broniące nauczania. I dlatego pytam, szukam.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-17 13:09

Argumenty najlepiej wez ze swojej wiary. Na mnie nie robi wrazenia czlowiek "obkuty", ale zyjacy. A nawet najwieksze wrazenie wywarlo na mnie jedno "nie wiem" naszego ksiadza duszpasterza niz wszystkie jego "wiem". Chodzi o swiadectwo Twojej wiary. Nie wierzylabym, gdyby ktos mi udowodnil, ze tak a tak trzeba, ale ze spotykam prawdziwych swiadkow Jezusa. No i jeszcze trzeba dodac konieznie modlitwe za tego czlowieka, i zwykla milosc, ktora wiecej moze, niz slowa. Dyskusja nic nie pomoze, jesli ow czlowiek nie poczuje, ze Tobie rzeczywiscie zalezy na jego dobru, a nie wylacznie na tzw. dobru Kosciola katolickiego wyrazajacemu sie w wysokiej liczbie wiernych. Milosc jest bezinteresowna.

 Re: Jak bronić naszej wiary?
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-08-18 12:30

warto nawiązać kontakt z kimś kto w tym "siedzi", np młodym kapłanem lub klerykiem zaraz po teologii lub zapytać jakiegoś starszego kapłana, jednak tu zauważyłem że niektórzy z nich wraz z wiekiem mają coraz większą wiedzę teologiczną a niektórzy wręcz odwrotnie (często zależy to od tego czym się zajmjuą na co dzień). Ponadto mi PRZEWAŻNIE (nie zawsze) łatwiej nawiązać kontakt z kimś niewiele starszym ode mnie - klerykiem.
PS. Ja miałem taką okazję na rekolekcjach oazowych. Nie raz dochodziło do tak ciekawych dyskusji że klerycy o wyjaśnienie prosili księży:)

PS.2 czytaj dział czytelni na Katoliku

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: