logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak czynić poprawny znak krzyża?
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-08-31 20:15

Niby znak ten czynię od dzieciństwa, a jednak teraz zdałem sobie sprawę, że nie wszystko wiem o poprawności jego wykonywania. Zauważyłem też, że każdy czyni go inaczej. Czyniąc znak krzyża na słowa "i Syna" ręką dotykamy okolic serca-mostka, czy okolic brzucha? Bo ja do tej pory modliłem się robiąc wyraźnie znak krzyża, a więc, aby pionowa część była jak najdłuższa. Ostatnio natomiast słyszałem, że ręką dotykamy serca. Wtedy jest już to zdeformowany krzyż, choć tu nie o geometrie zapewne chodzi...

 Re: Jak czynić poprawny znak krzyża?
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2007-09-01 12:26

Rzeczywiście jest cały festiwal czynienia znaków krzyża.
A powinien on być tak wykonany, aby nie był odwróconą literą T, ani odwróconym Krzyżem, ani odganianiem much, ale właśnie Krzyżem. Pamiętam jak pewien ksiądz to tłumaczył, że ten dolny punkt powinien przypadać w połowie odległości między pępkiem a mostkiem. Wtedy wychodzi nie plus, ale krzyż własnie.

 Re: Jak czynić poprawny znak krzyża?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-02 07:48

Ściborze, Bogu właściwie chodzi o miłość. Jak z miłości będziesz dotykał serca, On się nie obrazi.
Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Jak czynić poprawny znak krzyża?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-03 01:51

Znak krzyża powinien być czyniony świadomie. I to wszystko. Miłości nie mierzy się linijką. Jeśli chcesz dotykać serca - dotykaj. Jeśli chcesz, żeby "wyszedł" krzyż, to tak się żegnaj. Jeśli będziesz to czynić świadomie, to na pewno nie zrobisz tak, jak to często widuję: ręka dotyka czoła lub powietrza wokół niego, a potem ściśnięta pięścią trzy razy bum bum bum po piersiach. Tak się pchły odgania. A jak cie pchła gryzie, to trzeba najpierw spokojnie sie podrapać, a potem jeszcze spokojniej zrobić znak krzyża. Znak krzyża wykonany świadomie, czy będzie miał ramiona równe, czy krzywe, będzie zawsze piękną modlitwą i wyznaniem wiary w Trójcę Przenajswiętszą.

 Re: Jak czynić poprawny znak krzyża?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-09-03 08:49

Żegnajmy się tak jak Mama z Tatą uczyli.

Przypominam, że w Kościele nie ma jedynego i jednego "wzorcowego" krzyża, tak jak wzór metra w Sevre. Kościół posługuje się na równych prawacha różnymi znakami Krzyża (ortografia nie jest przypadkiem, bowiem nie każdy krzyż jest znakiem Krzyża, np. ankh czy swastyka).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: