logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: raf (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-27 23:28

czy są jakieś msze św na których nie przystąpienie do komunii św jest poważnym grzechem? (chodzi mi oto czy nieprzystapienie do komunii św jest jednakowo poważnym złem czy tez są msze w ciagu całego roku na których nieobecność do komunii św jest znacznie powazniejsza niz na innych mszach?)

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2007-12-28 03:58

Jeżeli nie przystąpi się do niej ani razu przez caly okres wielkanocny (por. przykazania kościelne).
Tak samo jak ze spowiedzią - jeśli nie odbędzie się jej przez dłużej niż rok. Takie minium może wyglądać tak, że do spowiedzi idzie się w listopadzie a do komunii w kwietniu.

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: MarcinW (212.160.240.---)
Data:   2007-12-28 07:35

Pokój Tobie
Grzechem śmiertelnym jest nieprzystąpienie do Komuni Świętej w Okresie Wielkanocnym, ponieważ jest to złamanie Przykazania Kościelnego - "Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasie Wielkanocnym Komunię Świętą przyjmować".
W pozostałe dni nie jest to grzechem.
Marcin

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-28 09:42

Po raz pierwszy się dowiaduję, że nie przyjęcie Komunii św. miałoby być grzechem. Jest wprawdzie przypowieść ewangeliczna o uczcie weselnej wydanej przez króla i o tych którzy odmówili przybycia na ucztę. Ale czy można tę przypowieść rozumieć tak dosłownie? O jakim typie chrześcijajnina mówi Pan Jezus? Czyż nie o tym, który odmawia uczestnictwa w Uczcie? Ale jest tam także fragment o uczestniku tej uczty nie ubranego w szaty weselne Mt 22,1-14. Można tę przypowieść potraktować jako przestrogę przed lekceważącym traktowaniem mszy św. a zwłaszcza udziału w Uczcie Eucharystycznej. Warto przypomnieć sobie tę przypowieść zawsze gdy uczestniczymy we mszy św. No i warto zawsze na mszę św. przychodzić "ubranym w szatę godową" czyli być w stanie łaski uświęcającej a conajmniej nieobciążonym grzechem ciężkim.

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-12-28 11:04

To pytanie świadczy o jakimś strasznym mętliku teologicznym w głowie PT Pytającego/Pytającej. Przepraszam ale taka jest prawda, więc trzeba ją prosto z mostu a nie chować po kątach.
Przystąpienie do Komunii św. to przecież przyjęcie Jezusa Pana, w którego realną (co nie znaczy materialną jak niektórzy mniemają) obecność pod postacią hostii wierzymy, my rzymscy katolicy. Na marginesie: wiarę naszą podzielają także inni chrześcijanie nie będący w pełnej łączności z nami: prawosławni, luteranie, starokatolicy, anglikanie (High Church), prawowierni chrześcijanie Wschodu. Nie podzielają jej inni chrześcijanie np. kalwiniści ale to inna historia.
Akt przyjęcia ciała i krwi Pana naszego praktykowany jest od samego początku chrześcijaństwa i jest wielkim świętem dla nas. Świętem radosnym, które przeżywamy we wspólnocie Kościoła w trakcie celebracji.
To ma być radość, święto, niemalże zabawa (śpiewamy przecież psalmy i hymny pochwalne i radosne). Przygotowywujemy się do tego święta uprzednio wyznając nasze grzechy i jednając się ze światem (i samymi sobą), pościmy. Pierwsza Komunia w naszym Kościele jest powodem do święta szczególnie radosnego, tak radosnego, że radosna forma często przyćmiewa treść i istotę (ale to inna sprawa).
Ci którzy odcięci są od tego święta (więźniowie, chorzy, osoby żyjące - często na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności - w stanie trwale grzesznym) odczuwają z tego powodu smutek, brak i żal. Kościół, w ramach swojej posługi, stara się zapewnić takim ludziom specjalną opiekę i dostarczyć pocieszenie (np. w ramach specjalistycznej opieki duszpasterskiej).
Jakże więc można się pytać: czy niewzięcie udziału w najradośniejszej zabawie, w najbarwniejszym święcie świąt może być grzechem?
Kościół przypomina wiernym o jak najczęstszym przystępowaniu do sakramentu eucharystycznego, prosi aby przynajmniej raz do roku, zmienia formy celebry tak aby zapewnić wiernym jak najbardziej naturalny "technicznie" dostęp (nie pościmy tak jak kiedyś 24 godziny przed, nie przyjmujemy na klęczkach, możemy wyciągnąć rękę, coraz częściej pod dwiema postaciami) ale przecież nie karze, nie potępia.

Nie patrzmy na nasze chrześcijańskie życie jak na wąski tunel ograniczony z prawej i lewej strony bandami z napisem: grzech/nie-grzech. Chrześcijaństwo to droga naśladowania Mistrza z Nazaretu, Jezusa Pana, a nie kodeks zakazów i nakazów.

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: x. (---.3s.pl)
Data:   2007-12-28 11:37

Z przykazań kościelnych nasuwa mi się obowiązek przyjmowania Komuni Św. w Wielkanoc :)

 Re: Kiedy nieprzystąpienie do Komunii jest grzechem?
Autor: raf (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-12-28 13:15

/.../

Prosze zajrzec na stronę i zastosować punkt 1.

moderator


 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: