logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Marek (---.gprs.plus.pl)
Data:   2008-02-07 19:53

Witam serdecznie. Jeśli można, prosiłbym o wyjaśnienie mi dogmatu o nieomylności papieża, poniewarz dręczy mnie w tej kwestii kilka pytań.

Wiadomo przedewszystkim że chodzi o to, iż uznaje się nieomylność Papieża w sprawach wiary (nie w sprawach codziennych rzecz jasna). Proszę aby odnieść mi to konkretnie do papieża Leona X który wprowadził płatne odpusty. Jest to niewątpliwie sprawa wiary, gdyż reguluje taką rzecz, że papieski list odpustowy może odpuścic grzechy ludziom na ziemi i duszom czyśćcowym, a także reguluje to iż trzeba za niego płacić, a sama skrucha i żal za grzechy nie wystarczy do przebaczenia win przez Pana Boga. Każde dziecko komunijne uzna za błąd takie postępowanie. To postanowienie już dzisiaj nie obowiązuje. Dlaczego? Czy papież Leon X się pomylił w sprawie wiary? Czy mylił się ten który zniósł owe postanowienie? Skoro dzisiaj nie obowiązuje płacenie za odpusty, to moim zdaniem wychodzi na to, że papież się pomylił. Dogmat ten obowiązuje od Soboru Watykańskiego w 1870, lecz chodzi tu o wszystkich papieży i Sobory wstecz. Nie jest powiedziane "Poprzez łaskę Pana Boga, papież w sprawach wiary jest nieomylny od 1870r., a prędzej byli omylni". Jak to wszystko rozumieć? I jeszcze jedno. Prosze mi nie pisać że uczepiłem się wyjątku. Dogmat to dogmat. Nie ma od niego wyjątków. Matka Boża została wzięta do nieba i kropka. Pan Jezus jest pod postacią chleba i wina w każdej mszy świętej i kropka. Nie ma wyjątków. Czekam na odpowiedź.

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-02-07 23:02

A czy odpowiedź ma być długa, czy krótka? Bo długa, to byłby wykład. A krótka mogłaby brzmieć choćby tak: A ja ofiaruję Waszeci Niderlandy.
P.S. 1
Odnoszę nieodparte wrażenie żeś Waćpan pod wpływem naszych braci odłączonych. W wersji mniej finezyjnej padłoby pytanie o papieżycę Joannę, w wersji bardziej zawoalowanej o Leona X.
P.S. 2
Wnioski wyciągasz Waćpan poprawne, tyle, że założenia przyjmujesz zupełnie niedorzeczne. Na jakiej to podstawie przyjmujesz założenie, że transakcja bankowa obmyślona i finansowana przez Fuggerów, a od dawna i powszechnie traktowana jako transakcja finansowa (i dlatego zabroniona np. przez książąt saskich na terenie ich księstw) była ogłoszona przez Juliusza II i Leona X ex cathedra?
Wychodząc z założenia Waćpanowego, podobny charakter ma zbiórka na świątynię Opatrzności Bożej. Waćpan wyciągasz bardzo poprawne wnioski ZE SWOICH założeń.

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-02-08 09:15

Tak w kwestii przypomnienia faktów.
Leon X żył na przełomie XV i XVI wieku.
Dogmat o nieomylności papieskiej ogłoszono w trakcie Soboru Watykańskiego I w drugiej połowie XIX wieku.
Pytanie: czy Leona X obowiązywał dogmat ogłoszony ponad czterysta lat po jego śmierci? Czy Leon X ogłaszał jakikolwiek dogmat w rozumieniu Vaticanum I?
Czy prawo działa wstecz?
Czy dogmat jest czymś na wzór prawa fizyki?
Co to jest dogmat? Po co jest dogmat? Czy możliwa jest religia bez dogmatu?

"I kropka..." Na takiej płaszczyźnie nie da się prowadzić z Panem rozmowy. Pan i tak wie lepiej, więc po co nam Pan głowę zawraca?

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Wiesław (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 09:31

Dogmat o nieomylności papieża mówi jedynie o oficjalnym nauczanie ex cathedra, kiedy papież ogłasza coś, jako głowa Kościoła katolickiego w sprawach wiary i moralnosci, a nie jako Leon X, Jan XIII, Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Oni wszyscy mogą się mylić nawet w swoich encyklikach. Ciekawostka: w XX wieku tylko raz użyto formuły nieomylności - uczynił to Sługa Boży Ojciec Święty Pius XII ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu NMPanny. I nikt więcej.

Skoro więc XX wieczni papieże mogą się mylić, to dlaczego nie mógł Leon X? Nie słyszałem, żeby zasadę sprzedaży odpustów ogłaszał ex cathedra.

Przy czym otwarte pozostaje pytanie: czy takie "kupione odpusty" były ważne?

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: andy pandy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 12:27

Marku.
Nie wchodzę w dysputy szczegółowe lecz chciałbym się podzielić uwagami natury ogólnej.
Otóż mylą się Ci, którzy interpretują wersy Pisma Św. "a litera" nie sięgając do kontekstu, w którym dane Słowo funkcjonuje. I tak na przykład Stary Testament wydaje się w niektórych kwestiach różnić o 180 st od Nowego a tak w rzeczywistości nie jest. Życzę Ci dogłębnego poznania tej pozornej sprzeczności.
Mylą się również Ci, którzy oceniają działania osób w przeszłości z perspektywy teraźniejszości. To jest "inna bajka", inna "już rzeka", do której wchodzimy.
Życzę Ci również poznania tej prawdy. Mam nadzieję, że przynajmniej przez chwilkę zastanowisz się nad moimi słowami.

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-02-08 14:13

Jeśli naprawdę chcesz poznać problem Nieomylności Papieża to polecam takie np. opracowanie:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/magisterium_ard6.html

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: Eliza (---.aster.pl)
Data:   2008-02-08 19:52

Chcę tylko uściślić, że odpusty nie są konieczne do uzyskania od Boga przebaczenia win. Są one związane z darowaniem kar. Dość dokładne informacje na ten temat można znaleźć nawet w Wikipedii. Że nie wspomnę takiego źródła jak Katechizm Kościoła Katolickiego (w KKK jest też dokładnie napisane, co zgodnie z nauczaniem Kościoła należy uczynić, by uzyskać przebaczenie grzechów). Życzę miłej lektury.

 Re: Dogmat o nieomylności papieża - proszę o wyjaśnienie.
Autor: andrzej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-06 17:17

ks. Marian napisał:
"Jeśli naprawdę chcesz poznać problem Nieomylności Papieża to polecam takie np. opracowanie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/magisterium_ard6.html"

O, wreszcie coś konkretnego. Dzięki, mnie się przyda.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: