logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przez wulgarne słowo tracę łaskę?
Autor: Tomek (80.50.230.---)
Data:   2008-12-31 18:17

Pokłóciłem sie z pewnym kolegą. Padło jedno niemiłe, wulgarne słowo w jego kierunku, które mniej więcej miało w znaczeniu 'idz sobie' :) Podziałały emocje... tyle.
Później msza, poszedłem do komuni i w sumie wszystko ok.
Następnego dnia przy jakiejs wymianie zdan usłyszałem od niego 'ty sie nie odzywaj, bo popełniasz świętokradztwo'
Aż mnie zatkało.
Bo czy to, ze w napływie gniewu powiemy komus cos nie za bardzo miłego, to jest juz materia wazna? I tracimy łaske uświęcająca?

 Re: Czy przez wulgarne słowo tracę łaskę?
Autor: Jacek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-01-08 23:20

Tomku, z tego co pamiętam, użycie wulgarnego słowa nie jest grzechem ciężkim, wiadomo powinniśmy panować nad emocjami, bo jak uczył Chrystus - będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego (por. Mt 22, 39). Ale wiadomo, czasami ponoszą nas emocje. Myślę, że jak wzbudziłeś w sobie akt skruchy podczas spowiedzi ogólnej w czasie Mszy św. to nie popełniłeś świętokradztwa, dla spokojności sumienia wyzaj to spowiednikowi podczas następnej spowedzi.

 Re: Czy przez wulgarne słowo tracę łaskę?
Autor: Marzena. (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-01-09 20:05

Grzechy powszednie osłabiają działanie łaski, ale nie są przeszkodą do przyjęcia Komunii św.
ps. Pamiętam siebie dawno temu: bardzo łatwo wychodziły ze mnie brzydkie słowa przy pierwszej lepszej kłótni. Teraz nie chcą przejść przez gardło :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: