logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego herb Roku świętego Pawła jest taki?
Autor: Pytająca (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-02-04 15:56

Wiem, że aż do czerwca w Kościele trwa rok św. Pawła. Zastanawiam się nad symboliką herbu. Dlaczego widnieje na nim miecz, księga (wydaje mi się, że może to być Pismo Święte) a także niepełna dziesiątka różańca (9 koralików)?

 Re: Dlaczego herb Roku świętego Pawła jest taki?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-02-04 20:18

To nie koraliki. To kajdany.

 Re: Dlaczego herb Roku świętego Pawła jest taki?
Autor: Aga (---.dsl.opol.bdi.inetia.pl)
Data:   2009-02-04 20:24

A ja myślałam, że to jest łańcuch. Tak przynajmniej wygląda to w moim kościele.

 Re: Dlaczego herb Roku świętego Pawła jest taki?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-02-04 21:11

tak, kajdany wiezienne - lancuch od kajdan

Do Filipian św. Paweł napisał m.in.:
"kajdany moje stały się głośne w Chrystusie w całym pretorium i u wszystkich innych"
Flp 1,13

 Re: Dlaczego herb Roku świętego Pawła jest taki?
Autor: Krystyna (---.elblag.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-05 09:16

Symbol Roku św. Pawła nawiązuje do herbu Bazyliki św. Pawła za Murami. Przedstawia otwartą księgę, na której położony jest miecz. Całość otacza łańcuch. Otwarta księga to Dobra Nowina, którą głosił św. Paweł. Symbolizuje ją krzyż w lewym górnym rogu księgi. Jest to też znak, że nauka św. Pawła stawiała w centrum osobę Jezusa Chrystusa. Jest to krzyż grecki, nie łaciński. Wynika to z faktu, że najwięcej pracy Apostoł Narodów włożył w ewangelizację wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Płomień z prawej strony symbolizuje gorliwość Apostoła. Miecz przypomina o męczeńskiej śmierci św. Pawła. Przerwany łańcuch jest zaś symbolem więzów, z których wielokrotnie Bóg wyzwalał Świętego podczas jego podróży misyjnych. Łańcuch składa się z dziewięciu ogniw, ponieważ dziewiątka jest biblijną cyfrą oznaczającą doskonałość. Mamy więc rozumieć, że trud i poświęcenie św. Pawła były niezbędne w głoszeniu Ewangelii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: