logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: Ala (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-12 21:00

Czy powinno się modlić o powrót do kapłaństwa takiego księdza?

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: renata (---.chello.pl)
Data:   2010-05-13 01:56

Na tytułowe - Tak, może wrócić, ale powrót ten nie będzie łatwą drogą.
Modlić się za takiego kapłana można, a nawet trzeba zawsze.
W ogóle warto modlić się za wszystkich kapłanów. Bo jakich ich sobie wymodlimy, tacy oni będą w służbie Bogu i ludziom.

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-13 02:20

O tak, zawsze powinno się modlić o wyprostowanie życia.
Teoretycznie ksiądz może powrócić. Mój kolega z Austrii, po kilkuletniej przerwie znów legalnie wypełnia obowiązki kapłana. Był zakonnikiem, potem zamieszkał u dziewczyny, teraz jest diecezjalnym kapłanem.
Ale powrót - to żaden automat. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i zależy od bardzo wielu spraw. Powrót nie polega tylko na decyzji (byłego) kapłana "no to sobie wrócę". Te decyzję podejmują ponad nim - przełożeni. Ale w tej chwili nie będę sprawdzać, jak wysoko. Czy papież, czy biskupi.
Natomiast jeśli otrzymał dyspensę od papieża i ożenił się, no to nie ma potrzeby o to się modlić, bo wszystko jest w porządku.

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: Marta (---.popl.cable.ntl.com)
Data:   2010-05-13 02:45

O jego powrót do Boga na pewno warto się modlić, co niekoniecznie znaczy powrót do kapłaństwa. Można uzyskać dyspensę od święceń i prowadzić życie świeckie. W niektórych przypadkach to jest lepsze rozwiązanie, zarówno dla samego księdza jak i dla Kościoła.

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: ks. Marian (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2010-05-13 07:36

Ksiądz taki może wrócić do kapłaństwa. Chyba, że otrzymał od Stolicy Apostolskiej dyspensę od ślubu celibatu, aby mógł zawrzeć Sakrament Małżeństwa. Takiej dyspensy już nie można cofnąć. A modlić się za takiego kapłana zawsze można, również o powrót do kapłaństwa, dopóki jest możliwy.

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: DZIEWCZYNA (---.polskiemedia.pl)
Data:   2010-05-13 09:51

Znałam osobiście jednego - w moich oczach świętego - zakonnika karmelitę. Był juz staruszkiem gdy go poznałam i miałam okazję się kilka razy u niego spowiadać. Później opowiadał nam swoja historię życia - jako młody kapłan odszedł do kobiety, ale potem własnie wrócił. Odbył tzw. pokute czyli jakis czas w klasztorze, bez posługiwania wiernym. Na starość miał opinię świętego :)

 Re: Czy ksiądz porzuciwszy kapłaństwo może do niego wrócić?
Autor: Samson (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2010-05-14 11:40

Oczywiście że powinno się modlić. Znam przypadek, gdzie ksiądz wrócił. Tak że głowa do góry i różaniec w dłoń :) Księża to też ludzie, też mają swoje słabości.
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: