logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: Agnieszka (---.rzeszow.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-21 15:52

Mój znajomy mając 23 lata otrzymał bierzmowanie (we wspólnocie Drogi Neokatechumenalnej). Po jakimś czasie źle się czuł duchowo i poszedł do egzorcysty, który odprawił nad nim egzorcyzm. Czy można udać się do takiego egzorcysty w takiej chwili gdy czujemy się źle duchowo? Czy za każdym razem zostanie odprawiony egzorcyzm nad nami?
Proszę odpowiedź wysłać mi na e-maila.

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: Lili (---.olsztyn.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-22 08:58

Hmm, na temat egzorcyzmów miałam okazję trochę się dokształcić, mam więc nadzieję, że nie napiszę tu nic głupiego, bo materia nader delikatna.
Egzorcyzmy Kościół traktuje nader ostrożnie i raczej się ich nie nadużywa z tej prostej przyczyny, że nie są potrzebne aż tak często. Zazwyczaj jeśli ktoś się "źle czuje duchowo" zupełnie wystarczający jest sakrament pokuty i nie trzeba się uciekać do środków nadzwyczajnych. Poza tym proste egzorcyzmy zawarte są w modlitwach ("ale nas zbaw ode złego" etc.) i modlitwa jest w ogóle najlepszym orężem w walce z Szatanem. Polecam modlitwę do św. Michała Archanioła, znanego pogromcy Złego:
"Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, moca Bożą strąć do piekła. Amen.
Którz jak Bóg!"
A jeśli chodzi o właściwe egzorcyzmy, to potrzeba ich odprawienia jest zwykle starannie badana. Wykonuje je ksiądz egzorcysta wyznaczony przez biskupa (jednorazowo albo na stałe), po starannym rozpoznaniu przypadku, m.in. wykluczeniu choroby psychicznej.
To tak w skrócie. Z lżejszych środków pozostają modlitwy o uwolnienie, często praktykowane we wspólnotach charyzmatycznych i innych.

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: ???? (194.204.187.---)
Data:   2003-07-22 13:16

Dziwnie to zabrzmiało... . "Poczuł się źle duchowo i poszedł do egzorcysty, który odprawił nad nim egzorcyzm". Jeśli poszedł do egzorcysty, to na pewno nie odprawił nad nim tak od razu egzorcyzmu, co najwyżej mógł się pomodlić o uwolnienie, pobłogosławić. Egzorcyzm jest ostateczną formą posługi ludziom OPĘTANYM przez złego ducha. Nie jest to sprawa taka hop-siup. Przeprowadza się zawsze szczegółowy wywiad, wyklucza choroby psychiczne, itp. Najlepszym egzorcyzmem dla każdego człowieka jest CZĘSTA SPOWIEDŹ. Jeśli jednak ktoś odczuwa, że to mu nie pomaga, jest nękany (bo np. zabawiał się w spirytyzm, oddał się pod władzę diabła) , to do egzorcysty może się udać. Lepiej jednak aby ta droga wiodła zawsze przez konfesjonał, modlitwę i sakramenty, a egzorcysta powinien pomagać, jeśli te właśnie metody nie odnoszą ŻADNYCH rezultatów.

Dlaczego odpowiadam tutaj, a nie poprzez e-mail? Bo uważam, że inne osoby też może to zainteresować i powinny do takich informacji mieć dostęp.
===========================================================
Dla zainteresowanych podaję kilka książek, do których warto zajrzeć:
x. Gabriele Amorth "Wyznania egzorcysty" i dwie kontynuacje
wyd. Michalineum "Idź precz szatanie! "
i przede wszystkim BIBLIA !!!
===========================================================
Jeśli czyta to jakiś ksiądz, lub jeszcze lepiej egzorcysta, i zauważył jakieś błędy w mojej wypowiedzi, to będę wdzięczny za publiczną korektę. Sam się przy okazji dowiem czegoś nowego

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: aga (---.krakow.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-07-22 20:32

uważam, że do egzorcysty można się udać w każdej chwili. moje zdanie nie jest oparte na Biblii. jednak według mnie, chociaż jestem katoliczką nie powinno się tego zabraniać.

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: Lili (---.olsztyn.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-23 12:27

Uzupełnienie do wypowiedzi Agi - egzorcyzmy to nie naprawianie butów i nie załatwia się tego od ręki i na zamówienie wszystkich chętnych. To jest bardzo poważna sprawa, leczenie najcięższych chorób duszy, jakimi są opętania. Dlatego odbywa się to pod ścisłą kontrolą biskupa danej diecezji.

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2003-07-23 12:39

Sytuacja jest obecnie taka, iż coraz więcej osób potrzebuje posługi egzorcysty, por.

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=3441&t=3365

Jeden z największych egzorcystów na świecie, O. G. Amorth uważa, że egzorcyzm jest najlepszą i niekiedy jedyną wiarygodną diagnozą pozwalającą stwierdzić brak oddziaływania złego ducha. Proszę zauważyć: brak oddziaływania. Jedynie podczas egzorcyzmu zły duch jest zmuszony ujawnić się. Z psychologów on się śmieje, niczego nie ujmując tym ostatnim. To nie musi być wcale opętanie. Jest wiele form zniewolenia, por.

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=15710&t=15606

DO EGZORCYSTY ZATEM MOŻNA I POWINNO SIĘ UDAĆ W KAŻDEJ POTRZEBIE, KTÓRA PENITENTOWI KOJARZY SIĘ Z JAKIMKOLWIEK ODDZIAŁYWANIEM ZŁEGO DUCHA.

Proszę zauważyć, że każdy Chrzest poprzedza modlitwa – egzorcyzm.
Dawniej ta modlitwa była bardziej rozbudowana i lepiej zabezpieczała przed popadnięciem w niewolę demona.

Istnieje wyraźna różnica między egzorcyzmem określanym jako prosty, a uroczystym, sprawowanym w imieniu Kościoła za zgodą Ks. Biskupa.

Ten pierwszy, który przez niektórych nazywany jest modlitwą o uwolnienie, może wykonać każdy kapłan, który ma pewne rozeznanie w temacie, a także osoba świecka głęboko religijna i obdarzona darami i charyzmatami Ducha Świętego.

Zasadniczą różnicę stanowi fakt, iż w egzorcyzmie prostym egzorcysta nie odwołuje się wprost i indywidualnie do złego ducha, a tym bardziej nie wchodzi z nim w żadne osobowe relacje, a jedynie odmawia wyznaczone modlitwy nad osobą proszącą o uwolnienie.

Jedynie w przypadku całkowitego opętania, gdy zły duch przebywa w sposób trwały w ciele ofiary, co uzewnętrznia (manifestuje się na zewnątrz) najczęściej w sposób umożliwiający łatwą diagnozę – o ile nie jest to dobrowolne opętanie - nikt poza wyznaczonym egzorcystą nie powinien odprawiać egzorcyzmu z uwagi na bezpieczeństwo własne jak i ofiary.

Wiele pisze na ten temat Ks. Polak, por.

http://www.taw.republika.pl/polak.html

Uważam z doświadczenia, że lepiej jest bez potrzeby odwiedzić egzorcystę, niż tułać się od Annasza do Kajfasza w poszukiwaniu pomocy i podlegając nieustannym i niepotrzebnym cierpieniom. Te cierpienia należą do największych, jakich można doświadczyć na ziemi. Na szczęście Kościół dostrzega te problemy i coraz więcej mamy w Polsce egzorcystów.

Najczęściej jeden egzorcyzm nie wystarczy w przypadku rzeczywistego zniewolenia i musi być powtarzany, niekiedy trwa latami.

Więcej, por.

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=15459&t=15427

Na koniec chciałbym przytoczyć fragment pewnego orędzia św. Michała Archanioła skierowanego do świata za pośrednictwem polskiej mistyczki, która nosiła imię nadane przez Zbawiciela: „Centuria”, por.

http://www.taw.republika.pl/centuria1.html
http://www.taw.republika.pl/centuria2.html

To nie jest konieczne do wierzenia, jak i wszystkie objawienia prywatne, które nie wnoszą niczego nadzwyczajnego, jak tylko przypominają znane prawdy wiary, często w sposób praktyczny, ale skoro Bóg się nimi posługuje, czego znamienitym przykładem jest tak wiele objawień maryjnych, byłoby co najmniej nieroztropnością je lekceważyć, skoro głos rozumu się im nie sprzeciwia, a katolicka nauka z nimi koreluje.

Fragmenty z Orędzi do „Centurii”:
„Przybyłem dziś na polecenie Ojca Przedwiecznego by wam powiedzieć słowa o egzorcyzmie, o mojej osobie i mojej pomocy dla świata. Proszę was, wzywajcie Mnie codziennie i proście o pomoc. Jestem gotów wam pomóc przed złymi duchami, ich napaściami i zasadzkami. Jedną z wielu pomocy jest egzorcyzm, który powinniście odmawiać codziennie, o ile to możliwe rano i wieczorem.
Kiedy odmawiacie egzorcyzm, to wypowiadacie słowa odnoszące się do tajemnicy Krzyża. Ta modlitwa zawiera wszystkie tajemnice wiary chrześcijańskiej. To jest potęga.
Ta modlitwa jest bardzo ważna zwłaszcza teraz, kiedy na ziemi trwa ciężka walka i praktycznie całe piekło wyszło na ziemię. Szatan walczy zawzięcie o każdą duszę... Często używajcie wody święconej. Jest to jeden z największych Sakramentaliów, przed którym uciekają złe duchy.
Dlaczego Kapłani przestali kropić wodą święconą na każdej Mszy świętej? Dlaczego zabraniają odmawiać egzorcyzm jako prywatną modlitwę? W ten sposób dajecie wolną drogę złym duchom. Zwracam się do was jako Obrońca Kościoła Św. – jako ten, który ma stoczyć wielkie i ostateczne walki. Proszę was usilnie, kropcie wodą święconą i odmawiajcie egzorcyzm. To jest potężna broń. To jest moc Prawdy i Miłości Bożej. Nadchodzi godzina decydującej bitwy. Zwycięzcami będą tylko ci, którzy wytrwają w drodze Prawdy i Miłości, którzy pod płaszczem Maryi szukają schronienia i którzy z różańcem w ręku, przez modlitwę zdobywają sobie ochronę ze strony Nieba...”

Pozdrawiam.

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: dyzio (---.zamosc.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-23 20:44

cześć!
materia ta jest napewno delikatna. w tej kwestii musze przyznac racje, ze do egzorcysty nalezy udac sie tylko w cierzkich przypadkach. egzorcyzm jestsakramentaliem zarezerwowanym biskupowi i temu kapłanowi ktorego on deleguje osobiscie. w sytuacjach ":zlego samopoczucia duchowego" nie nalezy sie udowac do egzorcysty, gdyz z powodu ich malej ilosci odbieramy im czs na przypadki, ktore naprawde takiej pomocy potrzebuja, ze wzgledu na ich prawdziwe opetanie lub silne nekanie. ja polecilbym raczej udanie sie do jakiegos swiatobliwego kaplana, ktory to w takiej sytuacji spokojnie wystaczy. EGZORCYZMU NIE UDZIELA SIE W SYT. ZLEGO SAMOPOCZUCIA gdyz jest to zarezerwowane do okreslonych przypadkow. tak jak pisali przedmowcy przedewszystkim spowiedz, czesta komunia i gleboka modlitwa. W syt. jednak kidy to zle samopoczucie, roztropnie wraz ze swym spowiednikiem uznacie za dlugotrwale i stanowiaca przejaw nekania przez zlego to nalezy udac sie do egzorcysty w sprawie porady. On szybkop uzna czy nalezty przypadkiem takim zjac sie dluzej czy wystarczykotkie blogoslawienstwo i modlitwa. warto jednak korzystac z tzw. Wody egzorcyzmowanej i czesto odmawiac modlitwe Sw. Michale archaniele....
pozdrawiam czesc

 Re: Czy do egzorcysty można się udać w każdej chwili?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-19 00:49

Pomóż mi błagam. Prosiłam już wszystkich, mojego chłopaka, ale wszyscy myślą, że zwariowałam. Mam 19 lat, środki antydepresyjne, antynerwicowe i wszystko inne zawiodło. Nie mam siły. Nic nie pamiętam, nie wiem co się dzieje. Proszę o pomoc nic nie potrafie zapamiętać i mam uczucie jakby moja głowa nie była moją. Poza tym kiedyś byłam bardzo wierząca a dziś...dziś już nie mam nikogo.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: