logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym są zapowiedzi przed ślubem?
Autor: ja (---.work.xdsl-line.inode.at)
Data:   2011-03-20 15:28

Witam, chciałabym dowiedzieć się co to są zapowiedzi? Chodzi mi o zapowiedzi powiązane ze ślubem. Mówi się: "dali na zapowiedzi". Co to znaczy? Czym są te zapowiedzi?

 Re: Czym są zapowiedzi przed ślubem?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-20 23:13

Zapowiedzi przedślubne
Są one publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej. Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, postanowiła w roku 1986, że każde zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych. Zapowiedzi mają być głoszone w parafiach stałego i tymczasowego miejsca zamieszkania każdej ze stron. Wygłasza się dwie zapowiedzi. Episkopat pozwala na wygłoszenie zapowiedzi przez ich umieszczenie na tablicy ogłoszeń (szczególnie w dużych, miejskich parafiach). Mają tam być widoczne przez osiem dni, w czasie których przypadają dwa dni świąteczne. W mniejszych parafiach, szczególnie wiejskich, pozostaje aktualna dawna forma, mianowicie ustnego wygłaszania zapowiedzi przez dwa dni świąteczne (niedziela lub uroczystość obowiązująca). Gdyby narzeczeni w ciągu sześciu miesięcy od daty wygłoszenia zapowiedzi nie zawarli związku małżeńskiego, należałoby je powtórzyć przy ponownym przygotowywaniu się do tego sakramentu. Jedna ze stron (jeśli jest z innej parafii) ma dostarczyć do kancelarii parafialnej, gdzie ma być ślub, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.
Dla słusznej racji można otrzymać dyspensę od jednej lub dwóch zapowiedzi. Ks. proboszcz składa prośbę o dyspensę do ordynariusza miejsca.
Ks. Stanisław Hołodok
Sakrament małżeństwa (cz. II)
Zagadnienia duszpastersko-liturgiczne

 Re: Czym są zapowiedzi przed ślubem?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-23 00:55

Są słuszną (teoretyczną) odpowiedzią, na praktyczną potrzebę, której celem jest ograniczenie możliwości nieważnego zawarcia sakramentu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: