logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest wolna wola?
Autor: Anna (---.Red-88-2-168.staticIP.rima-tde.net)
Data:   2011-08-20 23:29

nikt, nigdy mi nie wytłumaczył czym w zasadzie jest wolna wola. mam kilka pytań:
1. czy wszyscy ludzie mają wolną wolę?
2. jeśli nie, to kto ma, a kto nie ma?
3. a jeśli wszyscy mają, to w jakim wieku się zaczyna i kiedy się kończy?
4. co w życiu nie zależy od wolnej woli?
5. na czym ona właściwie polega?

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-08-21 00:43

"Dał im WOLNĄ WOLĘ, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia. 7 Napełnił ich wiedzą i rozumem, o złu i dobru ich pouczył" (Syr 17, 6-7).

Wolna wola umożliwia podejmowanie decyzji, z których najważniejsze dotyczą wyboru dobra lub zła. Wolna wola umożliwia przyjęcie takiego lub innego kanonu dobra i zła. Ludzie wierzący w Chrystusa i kochający Go uznają Dekalog za rozstrzygający w określaniu co jest dobre a co złe - dziesięć Przykazań Bożych (oraz naukę Kościoła i Pisma Świętego).
Ateiści uznają Dekalog tylko za jedną z możliwości, uznają normy tam zawarte wybiórczo. Np. z reguły odrzucają Przykazanie "Nie cudzołóż", w to miejsce ustanawiając własne zasady (np. "jak się kocha to można").

Wolną wolę ma każdy człowiek. Inny jest zakres podejmowanych decyzji - dziecko będzie podejmowało decyzję, czy pożyczyć kredkę koleżance, która jej nie ma, osoba niepełnosprawna umysłowo np. czy uśmiechnąć się. Wspólnym mianownikiem jest, można powiedzieć, świadczenie miłości innym ludziom lub zatwardzenie swego serca, ale przede wszystkim - okazanie posłuszeństwa Bogu (Jego Przykazaniom) lub odmowa posłuszeństwa.
Wolna wola nie zależy od warunków, w jakich człowiek żyje, ma wolną wolę zawsze (np. iść po wodę do rzeki czy dziś - odkręcić kran).
Ocena i definiowanie wolnej woli zależy od wiary w Boga lub jej braku. Np. Wikipedia definiuje wolną wolę jako cechę "hipotetyczną", wierzący katolik ufa Bogu i wie że każdy człowiek ma nie "hipotetyczną" lecz rzeczywistą wolną wolę.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: xc (---.182.5.21.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2011-08-21 09:51

ad 1 - wszyscy bez wyjątku, choć wolna wola nie jest nieograniczona
ad 2 - jak wyżej
ad 3 - zaczyna się od urodzin i kończy się wraz ze śmiercią.
ad 4 - na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć i to w krótkiej formie, samo pytanie wymaga też uściślenia
ad 5 - wolna wola jest zdolnością człowieka do świadomego dokonywania wyborów w ramach istniejących uwarunkowań.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: Jan (---.acn.waw.pl)
Data:   2011-08-21 14:35

Anno - wolna wola polega na tym, że możesz wybrać dobro lub zło. Wolna wola polega również na tym, że będziesz musiała się zmierzyć z konsekwencjami zarówno wyboru dobra, jak też i zła. Wolna wola polega też na tym - że to od Ciebie zależy co wybierzesz.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-21 19:02

Witam, wolna wola - tak Bóg daje nam dobrostan, ale jak my go wykorzystamy to już inny temat do rozmowy. Zaprzyjaźniony kapłan powiedział mi kiedyś, że to my wybieramy drogę, którą chcemy iść. Jeżeli będzie to droga grzechu, Bóg daje nam znaki, ostrzeżenia. I my albo je odczytamy i wrócimy do życia w prawdzie, albo zginiemy wcześniej, czy później na tej krętej ścieżce naszego życia. Wiem, że wielu ginie, bo świat podsuwa nam same atuty do tego, żeby żyć w grzechu - mój mąż właśnie wybrał taka drogę. Wiem, że nie potrafi odczytać znaków stawianych mu przez Boga. Zastanów się którą droga pójść, módl się wytrwale o rozeznania Woli Bożej. Niech Cię nie ogłupi piękno tego świata, bo to jest chwilowe zauroczenia. Walcz.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: Stach (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-21 19:09

Anno, żeby nie rozwlekać:
do 1. --> bez wyjątku wszyscy ludzie.
do 3. --> od zapłodnienia w łonie matki. Nigdy się nie kończy. Nawet po śmierci.
do 4. --> płeć; rodzice, miejsce urodzenia, rasa, uroda, po części wychowanie.
do 5. --> na wyborze Boga i podporządkowaniu się Jego prawu (Dekalog) i woli, albo odrzuceniu Go, Jego warunków, Jego Miłości.
Odpowiedź nie wyczerpuje pytań. To zbyt obszerna dziedzina.
Propozycja: pytaj o to samego Boga. Uparcie pytaj. Prędzej czy później odpowie. Szczęść Boże.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-21 20:38

Nałogi są chorobą woli: w pewnym sensie człowiek jakby "nie ma wolnej woli" - to nałogi nim rządzą.
Także ludzie opętani przez szatana mają jakby "nieczynną" wolę - ponieważ czynią rzeczy, których nie chcą i których nie są świadomi - to zły przejmuje kontrolę nad człowiekiem.
Trudno mówić o wolnej woli u osób bardzo poważnie niepełnosprawnych umysłowo, nieprzytomnych, w śpiączce, itp.
Wolna wola powoduje, że coś wybierasz - jakieś postępowanie, przekonanie i ona nadaje bieg temu postępowaniu, sposobowi myślenia, itp. Wolna wola pomaga coś wybrać, trwać przy uznanym za słuszne postępowaniu, nawet wbrew uczuciom (nie chce mi się, nie mam ochoty - ale robię to, czy tamto, bo uznaję to za słuszne). W tym sensie na przykład pomaga trwać w wierze pomimo oschłości, braku przyjemnego odczuwania pobożności, w wierności małżeńskiej pomimo kryzysu.
Ale wolna wola jest głosem, który powinien zasięgać rady sumienia, gdyż wolna wola wybierać może także zło.

 Re: Czym jest wolna wola?
Autor: Michał (---.range109-149.btcentralplus.com)
Data:   2011-08-22 14:21

Chciałem zauważyć, że to są dwa odrębne pojęcia: wola i wolność. Wola należy do pierwotnego doświadczenia człowieka jako samego siebie, jako bytu. Na ile siebie poznaję, na tyle doświadczam własnej woli. Posiadanie samego siebie (doświadczanie własnej woli), nie jest definicyjne, a opisowe. (Chcę zjeść loda, iść do kina, chcę ślubować ci wierność i miłość aż do śmierci. JA). Wolność natomiast jest nieodłącznym atrybutem człowieczeństwa. Ona odróżnia nas od świata zdeterminowanego, sprawia, że jesteśmy bytami otwartymi (to jest to, co nam najwięcej bólu zadaje, bo wolność z natury rzeczy kosztuje). Odrzucając naszą wolność, wyrzekamy się naszego człowieczeństwa. Osiągnięcie osobowej wolności nie jest nigdy dane, ono zawsze jest zadane. Wolność nie jest obojętna moralnie. Jest to wolność wyboru, a więc i możliwość popełnienia grzechu (czynienia dobra lub zła, aktu, lub jego zaniechania itd.) Wolność spełnia się tak w akcie zbawczym, jak i w grzechu. Wolność zakłada możliwość (a nawet konieczność) dialogu stworzenia ze Stwórcą (można go odmówić, ale to też forma komunikacji), ale to nie jest takie proste, na odpowiedź w internecie. Proponuję uczęszczanie na wykłady z filozofii na ten temat, bo my tu nie prowadzimy wykładów monograficznych. To osobny i rozległy temat. Czymś innym jest wolność Boga, a czymś innym wolność, której udzielił nam Bóg, wolność stworzenia. Nas interesuje osiągnięcie wolności dzieci Bożych, "utrudzonych i obciążonych", wolności do jakiej wyswobadza Chrystus (por. Ga 5,1). Ta wolność ma charakter eschatologiczny, choć już dana, jest przez nas jednocześnie dopiero oczekiwana, bo nie mamy jej pełni, choć możemy jej doświadczać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: