logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: marzena (---.terespol.net.pl)
Data:   2003-08-09 15:33

Moje pytanie brzmi-dlaczego bóg stworzył człowieka. Wiem tyle by kontynuował poczatek tego co zaczął bóg i to doskonalił, ale chodzi mi po głowie dlaczego?, moge usłyszec odpowiedz ,ze nas umiłował, dobrze, ale wczesniej ludzie nie istnieli, bóg nas stworzył na swoje podobieństwo-dlaczego?

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2003-08-11 08:55

Miłość ze swej natury pragnie się dzielić własnym szczęściem. Miłość pragnie się udzielać na wszystkie sposoby.
Bóg więc stworzył człowieka z Miłości i dla Miłości, którą jest On sam.

Bóg jest prawdziwym Ojcem, który pragnie obdarzyć szczęściem wiecznym wszystkie swoje dzieci.
Pragnie On zatem, aby każdy człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boże, miał udział w Jego chwale.

Malarz lubuje się w kontemplowaniu obrazu, który nama-lo-wał. Podo-b-nie Bóg znajduje upodobanie i ra-dość w przychodzeniu do ludzi i w przebywaniu z ludźmi – arcydziele Jego dzie-ła Stworzenia.
Pan Bóg raduje się kontemplowaniem Siebie samego w duszach ludzkich, które wskutek przebóstwienia osiągają podobieństwo do swego Ojca.

Prz 8:22-32
22. Pan mnie stworzył, swe arcydzieło, jako początek swej mocy, od dawna,
23. od wieków jestem stworzona, od początku, nim ziemia powstała.
24. Przed oceanem istnieć zaczęłam, przed źródłami pełnymi wody;
25. zanim góry zostały założone, przed pagórkami zaczęłam istnieć;
26. nim ziemię i pola uczynił - początek pyłu na ziemi.
27. Gdy niebo umacniał, z Nim byłam gdy kreślił sklepienie nad bezmiarem wód,
28. gdy w górze utwierdzał obłoki, gdy źródła wielkiej otchłani umacniał,
29. gdy morzu stawiał granice, by wody z brzegów nie wyszły, gdy kreślił fundamenty pod ziemię.
30. Ja byłam przy Nim mistrzynią, rozkoszą Jego dzień po dniu, cały czas igrając przed Nim,
31. IGRAJĄC NA OKRĘGU ZIEMI, ZNAJDUJĄC RADOŚĆ PRZY SYNACH LUDZKICH.
32. Więc teraz, synowie, słuchajcie mnie, szczęśliwi, co dróg moich strzegą.
(BT)

Odkupieni więc przez Pana powrócą i przybędą na Syjon z radosnym śpiewaniem, ze szczęściem wiecznym na twarzach. Osiągną radość i szczęście; ustąpi smutek i wzdychanie.
(Ks.Izajasza 51:11)

Przeciwnie, będzie radość i wesele na zawsze z tego, co Ja stworzę; bo oto Ja uczynię z Jerozolimy wesele i z jej ludu - radość.
(Ks.Izajasza 65:18)

Ten, kto ma oblubienicę, jest oblubieńcem; a przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca. Ta zaś moja radość doszła do szczytu.
(Ew.Jana 3:29)

Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.
(List do Rzymian 14:17)


Przekazuje zakonnica, matka E. Ravasio, por.

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=12679&t=12425

(...)
„Chciałbym, żeby człowiek dowiedział się jak najprędzej, że kocham go i doznaję największej radości, przebywając z nim i rozmawiając jak ojciec ze swymi dziećmi.
Jestem Wiekuisty i kiedy żyłem Jeden Jedyny, już wówczas postanowiłem użyć całej Swej Potęgi do stworzenia istot na Mój Obraz. Najpierw jednak trzeba było stworzyć materię, aby istoty te mogły znaleźć środki utrzymania. Stworzyłem zatem świat. Napełniłem go tym wszystkim, co – jak wiedziałem – będzie lu-dziom potrzebne: powietrzem, słońcem, deszczem i wieloma in-nymi rzeczami, o których wiedziałem, że będą im niezbędne do życia.
W końcu został stworzony człowiek! Cieszyłem się Moim dziełem! Człowiek jednak dopuszcza się grzechu, ale to właśnie wówczas objawia się Moja nie-skończona dobroć.
(...)

Pozdrawiam.

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: iwonka (---.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-08-11 10:33

... to tajemnica ale z wielkim uproszczeniem, bardzo po dzieciecemu i w ogole nie teologicznie mozna to przedstawic tak:
Bog byl sam i mu sie nudzilo. Pomyslal, ze jak stworzy czlowieka to bedzie mu weselej. Bedzie mial kogo wysluchiwac, bedzie mogl wybaczac. Chcial czuc sie potrzebny. Byl miloscia i nie mial co zrobic z ta swoja miloscia, chcial ja na kogos przelac....

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: Malgosia (---.lmv.lm.se)
Data:   2003-08-11 14:30

To bardzo proste ;)
Bog chcial miec dzieci... tak jak my...my tez przeciez chcemy miec dzieci, a dlaczego? Dlaczego Ty chcialabys kiedys miec dziecko? Jesli odpowiesz sobie na to pytanie, bedziesz wiedziala dlaczego Bog chce miec Ciebie.
Sama napisalas..."stworzyl na swoje podobienstwo"...a wiesz co to znaczy? Znaczy to, ze Bog jest w nas. A to znaczy ze w czlowieku jest odpowiedz na kazde pytanie skierowane do Niego.

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: Holmes (---.siedlce.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2003-08-11 15:40

A dlaczego Bog nas kocha?
A czy Bog jest szczesliwy?
A czemu od razu nie dal nam swiat z internetem?

A co najwazniejsze, czy potrzebujesz tej odpowiedzi aby zostac zbawiona?
Czy to kolejna pulapka rozumu, w ktora wpadamy niby w dobrych intencjach, a potem okazuje sie, ze odpowiedzi nie ma a tu juz 10 lat od ostatniej spowiedzi minelo? Jesli okaze sie, ze potrzebujesz tej odpowiedzi, Bog Ci ja da, dokladnie w najodpowiedniejszej sekundzie Twojego zycia. Jesli nie, pytanie to ma znaczenie podobne do tego ile diablow miesci sie na glowce od szpilki.

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: Bogna (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2003-08-11 18:21

Droga Marzeno, myślę, że Bóg (zawsze piszemy dużą literą - przepraszam wyłazi ze mnie belfer, chociaż nie polonista) po to stworzył człowieka, żeby mieć swoje alter ego, z łac. "drugie ja". Ta odpowiedź jako pierwsza nasunęła mi sie na myśl. Początkowo wzięłam ją za żart, ale jak się tak głębiej zastanowić, to coś tu jest na rzeczy. Bo tak naprawdę, po co Pan Bóg nas stworzył, wie tylko On sam. "Cokolwiek Panu się podoba, to czyni na niebie i na ziemi, na morzu i we wszystkich głębinach". (Ps 135, 6) My możemy się domyślać, gdybać itd.
Rozwińmy więc temat "drugiego ja", to i wyjaśni nam się podobieństwo. W słowniku wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego czytamy dalej: "bliski przyjaciel, powiernik, zaufany zastępca".
Zanim Bóg, (od zawsze, wszędzie, samoistny, bez początku i końca) w Trójcy Świętej Jedyny stworzył świat widzialny - powołal świat Aniołów - duchów doskonałych, podobnych do Siebie, obdarzonych rozumem i wolną wolą - istot bezcielesnych, przebywających z Nim w Królestwie Niebieskim, doznających pełnego szczęścia, którym chcą dzielić się z nami, zgodnie z wolą Bożą. A na rozkaz Boga opiekują się nami. Każdy z nas ma więc swojego Anioła Stróża.
Potem Bóg zapragnął podzielić się swoją Miłością i szczęściem z innymi istotami. Stworzył dlatego świat widzialny z niczego, z własnej woli, na swoją chwałę i dla szczęścia stworzeń. Stworzył więc nas Bóg z Miłości, jako Swoich bliskich przyjaciół, powierzył nam opiekę nad wszystkim innym, co stworzył. Uczynił nas Swoim zastępcą tu na ziemi. "A wreszcie rzekł Bóg:<< Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!>>"(Rdz 1, 26). Człowiek, dzięki Bożemu tchnieniu życia, stał się jedynym stworzeniem na ziemi, posiadającym duszę nieśmiertelną, obdarzoną rozumem i wolą. Potrafi myśleć, zastanawiać sie nad sobą, świadomie poznawać oraz kochać. Dzięki temu właśnie jest obrazem Boga.
Zamiast zakończenia zacytuję fragment Psalmu 8, 5 -7
"czym jest człowiek, że o nim pamietasz,
i czym - syn człowieczy, że sie nim zajmujesz?
Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich,
chwałą i czcią go uwieńczyłeś.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich;
złożyłeś wszystko pod jego stopy:..."

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie, Szczęść Boże.

 Re: dlaczego Bóg stworzył człowieka
Autor: Jurek (---.gw.connect.com.au)
Data:   2003-08-12 05:11

Droga Marzeno,
Sama sobie juz odpowiedzialas. On jest miloscia i stworzyl nas z milosci i wlasnie nie inaczej lecz na swoje podobienstwo!.
Jurek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: