logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Joanna (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-01-21 05:57

Czy jest święty Zbigniew? Pomożecie?

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 12:46

Strona brewiarz.katolik.pl nie wymienia takiego świętego.
Ale możesz wybrać innego:
www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3#z

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 13:48

Jeśli jest, to był opatem cysterskim zamordowanym przez Tatarów w 1241 roku, Zbigniew Męczennik z Koprzywnicy. Ale podobno należy do świętych niezweryfikowanych, czyli "legenda głosi", ale nie wiadomo czy to prawda, że żyli.
Świętych Zbigniewów na pewno jest w niebie wielu, ale wiem, że chodzi Ci o oficjalnych świętych.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 13:59

Na prawach uzupełnienia. Lista, którą podaje Franiszka, jest niekompletna i nie obejmuje nawet kompletu polskich świętych i błogosławionych. Nie ma np. na niej błogosławionego Jarogniewa (męczennik II wojny światowej). Piszę o tym na wszelki wypadek, żeby nie traktować tej listy jako pełnej i autorytatywnej, jako narzędzie do rozstrzygnięć co do "oficjalnych świętych". Niestety, może wprowadzić w błąd.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Joanna (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-01-21 14:24

Już nie chodzi o wybieranie. Nie ja nadałam, ale rodzice. I teraz patrona szukam dla chrześniaka.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 14:38

W takiej sytuacji, jeśli nie znajdziecie, pozostaje zawsze nadanie drugiego imienia, dla którego będzie patron.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 14:55

@ hanna. Co to znaczy "nadanie drugiego imienia"? Nie może być drugiego chrztu. Chyba że mówisz o przyszłym bierzmowaniu. Oczywiście modlitwa do jakiegokolwiek świętego jest dobra, można polecić dziecko jednemu wybranemu świętemu, ale to już inna sprawa (a nie "nadanie drugiego imienia").

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 15:07

Chyba, że źle zrozumiałam Joannę :)) - wydawało mi się, że jest już po chrzcie.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 15:16

Oczywiście, że nie może być drugiego chrztu, nigdy bym nie wpadła na tak dziwny pomysł, ale przecież nie wiem, czy dziecko jest już ochrzczone. A Ty wiesz na pewno? Czytamy tylko "I teraz patrona szukam dla chrześniaka" - ale wzięłam pod uwagę taka sytuację, że dziecko jeszcze nie jest ochrzczone, a chrześniak formalnie nim się stanie w najbliższej przyszłości. I jeśli dziecko nie jest ochrzczone, to na chrzcie może otrzymać dwa imiona, prawda? I przynajmniej to drugie imię mogłoby wiązać się ze świętym lub błogosławionym patronem. To miałam na mysli. Mam nadzieję, że teraz sprawa jest jasniejsza.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 16:00

Napisałam, że mogłam źle zrozumieć Joannę. Ale Joanna pisze: "Już nie chodzi o wybieranie" i "nie ja nadałam" - czyli mam prawo rozumieć, że jest ono już nadane.
Tak, chwilę potem wzięłam pod uwagę że to właśnie miałaś na myśli i stąd mój dopisek. Gdybyś napisała, że na chrzcie mogą być dwa imiona, byłoby prostsze. A ludzie na forum naprawdę bardzo różnie myślą i różne dziwne rzeczy proponują. Za krótko piszesz, żebym Cię lepiej znała.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Joanna (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-01-21 18:01

Dziecko jest ochrzczone. Ksiądz nie wyraził sprzeciwu. Ale może na tym cystersie zostanę. No chyba, że ktoś wie coś więcej. Dziękuję.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-21 19:54

Patronem nie musi byc ten swiety, ktorego imie dziecko nosi. Zamiast watpliwego Zbigniewa o niepewnym istnieniu i bez dokladniejszych danych nt. postaci lepiej chyba wybrac bliskiego sercu swietego i z nim sprobowac dziecko zaprzyjaznic. Mnie na chrzcie dano Izabela Maria, ale żelaznym swietym od wszystkiego jest sw. Antoni, ktorego kult babcia zaszczepila mi, gdy mialam jakies 4 lata. Za to, ze uratowal mnie przed tęgim laniem za zgubienie maminej obrączki i pierscionka zareczynowego (przypomninajac mi, ze schowalam je za wersalką), pokochałam go miłością bezgraniczną i do dziś nieprzygasłą. Potem ratował mi skórę jeszcze wiele, wiele razy, nie tylko z rzeczami zagubionymi. Tak więc realny opiekun, a imiennik z Nieba to nie musi byc ta sama osoba.

 Re: Czy jest święty Zbigniew?
Autor: kaja (---.43.254.72.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-09-10 14:13

Jest błogosławiony Zbigniew Strzałkowski - męczennik i misjonarz.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: