logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Marta (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-03-27 21:15

Jestem młodą dziewczyną, która pochodzi z bardzo wierzącej rodziny. Od małego wychowywana byłam tak, by żyć jak najlepiej, w łasce uświęcającej. Chodziłam do spowiedzi przynajmniej raz w miesiącu, nawet jeśli to były lekkie grzechy - dzięki temu czułam się lżej na duszy, czułam że przyjmuję Komunię Św. z naprawdę czystym sercem. Jednak od 3 miesięcy nie przystąpiłam do Sakramentu Pokuty - toczę ze sobą wielką bitwę wewnętrzną, ponieważ żyję w grzechu, którego nie żałuję. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nie mogę w takim stanie przyjąć Komunii, brakuje mi spowiedzi, bo to było dla mnie coś naturalnego, co pomagało mi żyć w spokoju z własną duszą, sumieniem. Jednak teraz wiem, że nawet jeśli poszłabym się wyspowiadać, to nie żałuję tego jednego grzechu i wiem że będę go powtarzać. Czy w takim wypadku taka spowiedź w ogóle ma sens?

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Ziuta (---.home1.cgocable.net)
Data:   2013-03-28 05:10

Ma sens. Spowiednik będzie mógł o wiele lepiej odpowiedzieć na twoje pytanie niż nie znani ci ludzie za pomocą internetu. Duże znaczenie ma dlaczego nie zalujesz. Spowiednik może ci podpowiedziec co możesz zrobić aby inaczej spojrzeć na ten grzech. Jeżeli jest to grzech to nie jest to dobro. Jeżeli nie zalujesz to nie uważasz tego za zło. Czasami nie widzimy nic złego w tym co robimy ale po czasie albo patrząc inaczej uczymy sie je dostrzegać. I wtedy przychodzi tez żal. Dopóki myślisz, ze robisz coś co jest dobre, nie będziesz tego żałować. Może ktoś musi ci wyjaśnić dlaczego akurat to jest rzeczywiście grzechem.

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-03-28 09:11

Przypomniałem opowieść z jednych rekolekcji. Spowiadał sie stary, już prawie niedołężny marynarz. Dorosłe życie spędzał będac w portach na zabawianiu się w tawernach z dziewczynkami. Na pytanie czy żałujesz powiedział, "tego,że już jestem stary i nie moge sie zabawić. Jak modę żałować, jak było tak wspaniale i śni mi sie to po nocach". Spowiednik odpowiedział. Żałuj, ze nie możesz żałować" i rozgrzeszył.

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Tomas (---.unregistered.net.exatel.pl)
Data:   2013-03-30 10:33

Spowiedź zawsze ma sens. Ale czy spowiednik udzieli rozgrzeszenia, skoro żal za grzechy jest jednym z warunków sakramentu pojednania? Myślę, że można o tej sprawie porozmawiać właśnie w czasie spowiedzi.

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Ewa (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2013-03-31 22:12

Myslę, że warto przystąpić do jakiejś wspólnoty, np. do Odnowy w Duchu Świętym, która omodli Cię i pomoże odnaleźć i poczuć w sobie ten żal za grzech, zrozumieć, że to, co mi tak się podoba jest jednak dobre i obraża mego Stwórcę. Może warto pójść na Mszę o uzdrowienie - chodzi przecież również o uzdrawianie naszych postaw i emocji.

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Ewa (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2013-03-31 22:21

Myślę, że warto zapisać się do jakiejś wspólnoty, np do Odnowy w Duchu Świętym, gdzie omodlą Ciebie i zrozumiesz, że to co tak Ci się podoba jest niedobre w oczach Boga i odczujesz prawdziwy żal i wagę swojego grzechu.Możesz również pójść na Mszę o uzdrowienie - chodzi przecież nie tylko o uzdrowienie naszych cielesnych chorób ale także o naszych postaw czy grzesznych nawyków.

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2013-04-12 22:44

Ja bym proponował żeby zachować hierarchię przykazań. Z tego powodu, że upierasz się przy szóstym, wypięłaś się na trzy pierwsze? Może jednak zajmij się tymi trzema co są na początku, a nie rób sobie bożka z szóstego. Jak uda ci się przejść dalej, to i do szóstego dojdziesz. Szkołę też zaczęłaś od szóstej klasy? /.../

 Re: Czy spowiedź ma sens jeśli nie żałuje?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-04-13 05:37

Michal, a skad wnosisz, ze Marta "wypiela sie" na trzy pierwsze i ze to z szostym ma problem? Czy czegos nie doczytalam, wzglednie nie wydedukowalam?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: