logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: Sylwia (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2013-08-31 13:42

Witam!
Czy wybaczenie komuś oznacza że nasze zaufanie do tej osoby powinno być takie jakie było wcześniej? Zostałam okradziona przez swoją przyjaciółkę. Nie złapałam jej na gorącym uczynku więc jej nie powiedziałam nic bo nie chciałam jej oskarżać. Dopiero po jakimś czasie od tego zdarzenia dowiedziałam się przypadkiem że naszym wspólnym znajomym tez coś zginęło po wizycie koleżanki. Mam mieszane uczucia w stosunku do niej. Minęło prawie rok od tamtego zdarzenia a ja patrzę jej na ręce jak przychodzi. Nie chodzi o to co ukradła ale o zaufanie. Może ten temat nie bardzo pasuje na to forum to od razu przepraszam. Ja jestem osobą wierzącą, modlę się aby Pan mną kierował ale nie wiem co mam zrobić.

 Re: Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: Andrzej2 (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2013-09-04 22:17

To, że mamy wybaczać, nie ma nic wspólnego z tym, że mamy się dawać okradać. Masz pełne prawo nie wpuścić koleżanki do swojego domu, i naprawdę jest to zgodne z nauką Kościoła. Więcej, jest to nawet zalecane, aby nie dać jej kolejnej możliwości grzechu. Nawet gdy Cię przeprosi, możesz przebaczyć, ale nie musisz nigdy jej do siebie wpuścić - po prostu, co innego przebaczenie, co innego zaufanie. Przebaczam - to znaczy, że staram się darować winę tej osoby. Ufam - to coś innego.

 Re: Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: Joanna (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-09-05 03:49

Przebaczyć jak najbardziej. Jednak odzyskać zaufanie... czasami niemożliwe.

 Re: Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: Grzegorz (---.icpnet.pl)
Data:   2013-09-05 10:00

Jestem w podobnej sytuacji. Pożyczyłem znajomemu pieniądze, których mi nie oddał. Wybaczyłem mu to, ale już nigdy niczego mu nie pożyczę.

 Re: Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-09-05 11:14

Może ale nie musi. Ten komu przebaczamy też powinien wyjść naprzeciw wybaczeniu. M.in. dozyskując zaufanie.

Wybaczenie nie musi też wiązać się z zaufaniem. Możemy wybaczać komuś, do kogo nie mamy całkiem zaufania, ale też jeśli ktoś nadwyrężył naszego zaufania, to niekoniecznie musi to być efektem jakiegoś występku lub przewinienia.

Moja dorosła córka nadużyła ostatnio mojego zaufania. Postąpiła tak, że będzie mi jej trudno zaufać w podobnej sprawie w przyszłości. Ale nie mam czego jej wybaczać, bo nie zrobiła niczego złego. Ot, będę ostrożniejszy w moich relacjach (na określonym obszarze) z nią. Wyjaśniłem jej to i mam nadzieję, że będzie postępować tak, abym ponownie mógł jej zaufać.

 Re: Czy wybaczenie wiąże się z ponownym zaufaniem?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-07 15:45

Wybaczyć, ale niekoniecznie zapomnieć, siebie też trzeba kochać.

Jeśli chodzi o kradzież, to nawet jest taka choroba, kleptomania, takie zaburzenie psychiczne "niemożliwa do powstrzymywania potrzeba kradzieży".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: