logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: a (217.173.202.---)
Data:   2014-02-20 23:23

Czy po pogrzebie powinno się robić stype w restauracji? Czy można odmówić komuś kto zaprasza?

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-02-25 15:31

Z punktu widzenia katolika, który bierze udział w obrzędzie pogrzebu, nie ma to żadnego znaczenia. To kwestia kulturowa. Wszystko zależy, jakie są zwyczaje w rodzinie, gronie przyjaciół, itd. Nie ma obowiązku zapraszania do restauracji, ani też nie każdy uczestnik pogrzebu musi być na stypie.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-02-25 18:08

Czy dopatrujesz się w takim rozwiązaniu czegoś niewłaściwego? Czy z tego powodu chcesz odmówić?

Niedawno brałam udział w tak zorganizowanej stypie. Nie dotarło do mnie, żeby ktokolwiek kręcił nosem. Słyszałam natomiast, że wiele osób było wdzięcznych za ten gest. Niektórzy byli trochę skrępowani, że obciążają rodzinę zmarłego kosztami.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: gg (---.205.90.73.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-02-25 19:28

Stypa to taki starodawny zwyczaj ze tuz po pogrzebie rodzina zmarłego, krewni, sąsiedzi spotykają się na wspólnym obiedzie, posiłku. Dawniej stypy organizowano zazwyczaj w domu osoby zmarłej, w dzisiejszych czasach większość przyjęć
rodzina zmarłego organizuje w restauracjach itp.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: wyszywaczek (---.net.pulawy.pl)
Data:   2014-02-25 20:10

Z doświadczenia: stypa w restauracji jest wielkim ułatwieniem dla rodziny organizującej pogrzeb. Naprawdę na głowie jest wiele spraw, a i głowa po śmierci bliskiej osoby nie ta, żeby jeszcze zajmować się pichceniem. A nakarmić (zwłaszcza tych, co przyjechali z daleka) trzeba. Zwykły obiad w restauracji bardzo ułatwia życie.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: xc (213.158.221.---)
Data:   2014-02-25 21:07

Stypa ma dwa wymiary. Jeden ściśle praktyczny, bo ludzie przyjeżdżają często na uroczystości pogrzebowe z daleka, bywa, że jest zła pogoda. Trzeba ich po prostu nakarmić. Druga strona, to wspólne wspominanie zmarłego przy stole. Grecki sympozjon, wspólne posiłki Jezusa i Jego uczniów, "Dziady", w trakcie których żywi dzielą się posiłkiem ze zmarłymi - to przecież wspólny kod kulturowy kręgu, w którym funkcjonujemy.
A że w restauracji? Skoro chrzciny, komunie i wesela robi się w restauracji, to czemu nie stypy? Ja nie widzę w tym nic niestosownego.
Czy przyjąć zaproszenie, czy odmówić? To już sprawa indywidualna. Byłem ostatnio z ojcem na pogrzebie jego przyjaciela, w innym mieście. Po mszy pogrzebowej, złożeniu trumny do grobu i złożeniu kondolencji zaproszono nas na stypę. Grzecznie odmówiliśmy. Czekała nas daleka droga powrotna, w marznącej mżawce i ciemności. Gospodarze przyjęli naszą odmowę ze zrozumieniem.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2014-02-25 21:18

Nie wiem jakie są Twoje powody do odmowy udziału w stypie. Weź jednak pod uwagę, że po stracie bliskiej osoby, bardzo potrzebuje się ludzi wokół siebie. Twoja obecność na stypie może być komuś bardzo potrzebna, skoro zostałaś zaproszona.

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-02-25 21:20

A dlaczego odmawiać? Może ktoś w żałobie potrzebuje Twojej obecności?

 Re: Czy stypa powinna być w restauracji?
Autor: roxi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-02-25 21:25

Jak ktoś przeżywa pogrzeb bliskiej osoby to nie ma siły aby gotować np dla 30-40 osób. Ja jak miałam pogrzeb Taty nie mogłam ustać na nogach, a co dopiero o gotowaniu, szykowaniu dla tylu osób. U mnie w rodzinie zawsze wynajmuje się osobę, która ugotuje obiad, albo po prostu idziemy na obiad do restauracji.
Kiedyś mieliśmy konsolacje w domu - trwało bardzo długo, każdy zmęczony, a goście - tak szczerze siedzieli i siedzieli. Jakoś nie myśleli o nas, że trzeba wszystko posprzątać, a każdy chce po pogrzebie wrócić, odpocząć, zostać sam na sam ze swoimi sprawami.
U mnie w rodzinie nie odmawiają konsolacji, bo to nie wypada - ktoś szykuje, gotuje albo wykupuje obiad w restauracji. Poza tym tak uważam, że w tych trudnych chwilach nie można komuś odmówić - a obecność jest bardzo ważna.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: