logo
Środa, 25 kwietnia 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy każdy święty zostaje kanonizowany?
Autor: Baśka (---.elpos.net)
Data:   2017-01-08 18:25

Chodzi mi o to, czy możliwe jest, że istnieli tacy święci, których Kościół nie kanonizował i nie czci z powodu takiego, że nie wie o ich istnieniu. Tacy ludzie prowadzlili święte życie, ale nowina o nich nie poszła w świat. A może Bóg dba, by każdy święty był kanonizowany?

 Re: Czy każdy święty zostaje kanonizowany?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2017-01-09 08:46

Jest wielu świętych, którzy nie są kanonizowani. Może nawet sama spotkałaś kiedyś jakiegoś?

 Re: Czy każdy święty zostaje kanonizowany?
Autor: Elżbieta (195.187.108.---)
Data:   2017-01-09 10:30

Oczywiście, myślę, że jest ich bardzo dużo. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała, że największych świętych poznamy dopiero w niebie, bo wiedli życie tak bardzo ukryte i ich świętość jest znana tylko Bogu. Święci kanonizowani są dla nas wzorem życia.

 Re: Czy każdy święty zostaje kanonizowany?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2017-01-09 12:00

Oczywiście, że jest wielu świętych niekanonizowanych:-) Ale Bóg ich zna, a w dniu 1 listopada wspominamy ich wszystkich.
Chyba nie potrzeba kanonizować każdego świętego. Czasem warto, bo czyjaś droga życia i duchowość jest dosyć przełomowa (św. Franciszek, na przykład) i wyróżnia się jako modelowy przykład dla innych, a jego życie i nauczanie niesie jakieś ważne przesłanie dla całego świata, albo szczególnie dla narodu tego świętego (np. Andrzej Bobola, który wiele lat po śmierci sam się "upominał" o wyniesienie na ołtarze i o ogłoszenie patronem Polski). Ale są też ludzie prości, pobożni bardzo zwyczajnie, którzy dawali świadectwo w bliskim kręgu osób, albo ludzie, którzy należeli do większych grup realizujących jakieś dzieła i jako jednostki zniknęli w tłumie - zapracowanych misjonarzy, modlących się sióstr zakonnych, rodziców poświęcających się dla dobra swoich dzieci, lekarzy z powołania troszczących się o pacjentów itd.. Kanonizować zbyt wielu świętych tego samego typu może nie warto, skoro o takiej drodze życia Kościół już wie - ale właśnie przez setki takich ludzi Bóg staje się obecny w różnych zakątkach świata. I ich misja dana od Boga na tym polegała.

 Re: Czy każdy święty zostaje kanonizowany?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-01-09 12:23

Droga Basiu, tacy święci nie tylko z pewnością istnieją, ale nawet jest ich ogromna rzesza. Powiem więcej, przewyższają oni swoją liczebnością świętych kanonizowanych, czyli tych, którzy mają swoje wspomnienia w kalendarzu liturgicznym. I to właśnie dla takich świętych, nieznanych nam z imienia, czy też dokonań, ale jednak przebywających w tym samym miejscu, co święci "rejestrowi", czyli kanonizowani, w Kościele została ustanowiona uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona jak wiesz 1 listopada. Bo kanonizacja to nie sąd nad tym, czy dana osoba będzie świętą, bądź nie (czyli czy przebywa na wieczność w niebie), bo taką decyzję może podjąć jedynie sam Bóg i nikt inny. To po prostu zezwolenie na publiczny kult tejże osoby w Kościele. Nawiązując do tego co napisałem wcześniej, odpowiem również na Twoje drugie pytanie: "a może Bóg dba, aby każdy święty był kanonizowany". Rok liturgiczny, jak sama nazwa wskazuje, jest rokiem bardzo podobnym do kalendarzowego, tyle, że przeżywanym w liturgii Kościoła. Czyli też liczy sobie 12 miesięcy, choć jego początek i koniec nie pokrywa się z datami 1 stycznia i 31 grudnia. Niemniej jednak, gdyby chcieć w nim uwzględnić naprawdę wszystkich, ale to wszystkich świętych, musiałby on zostać rozszerzony do niewyobrażalnych rozmiarów. Kościół tymczasem poradził sobie z tym problemem ustanawiając wspomnianą uroczystość Wszystkich Świętych. I dzięki temu wszyscy są usatysfakcjonowani :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: