logo
Piątek, 22 czerwca 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: pjp (62.244.131.---)
Data:   2017-01-08 16:01

Gdzie mężczyzna chrześcijanin powinien szukać dobrych wzorów postępowania poza domem?

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-01-08 18:58

Może wg starej prawdy - nigdy nie zaszkodzi.

"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie."
Antoni Słonimski

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: Iz (---.244.206.91.rev.jpk.pl)
Data:   2017-01-08 19:27

W sumie bym chciała zadać takie pytanie odnośnie kobiet :<

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-01-08 23:31

Św. Józef (Opiekun Pana Jezusa) jest Mężczyzną, którego warto naśladować :) To człowiek prawy i sprawiedliwy. Dobry oblubieniec Matki Najświętszej. Wierny Bogu i pomocny dla bliskich i potrzebujących. Rozważny i umiejący odczytywać Bożą Wolę, gotowy do poświęceń, odważny i skromny :)
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-01-09 14:49

Nie znam sie na teologii ale na mój prosty inżynierski umysł to ze św Józefem coś nie pasuje....?

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. (Mt 1,19)

Dorosły mężczyzna odsyła młodziutką ciężarną dziewczynkę, aby w Nazarecie sobie i jemu nie przyniosła wstydu. A gdzie ma się podziać, wrócić "z brzuchem" do rodziców, iść do obcych, na ulicę? Ile takia "oddalona" dziewczyna przeżyje wstydu i upokorzenia. Św. Józef o tym nie pomyślał - zareagował dopiero na głos Boga i nic sie nie stało, nikt go za pozostawienie przy sobie ciężarnej nie potępił, nie szykanował. A mógł to zrobić z własnej woli.

Odnośnie roztropności - Wlecze na osiłku 150 km kobietę w 9 m-cu ciąży. Mija jej rodziców, kuzynów, rodzinę Zachariasza i "lądują" samotni w Betlejem. Ja wiem, spełnia sie proroctwo. Ale gdzie tu roztropność dorosłego odpowiedzialnego męża (mężczyzny)?

Można znaleźć jeszcze kilka sytuacji, które normalnie, jak by opisano je teraz nie byłyby stawiane za wzór.

Moze ten mój wpis jest nawet bluźnierczy ale pewną logikę chyba ma?

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: 1268 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-01-09 17:23

Wszędzie:)
Mój mąż szuka ich w duszpasterstwie, znalazł dwóch godnych naśladowania mężczyzn starszych od niego i widzę same pozytywne efekty ich spotkań :)
Obaj są bardzo dobrymi mężami, ojcami, ludźmi sukcesu, a przede wszystkim fajnymi ludźmi. Poza tym wzorcem jest dla niego jego starszy brat, w mniejszym stopniu ojciec.
Osobiście jestem za szukaniem sobie żywych i dostępnych wzorów do naśladowania. Ale co kto lubi :)

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-01-09 18:07

O św. Józefie ciekawie pisze św. Jan Paweł II w dokumencie "Redemptoris Custos": (klik)

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-01-09 20:48

Do sstaszka, tylko detale:

1) O wieku św. Józefa chyba nic dokładnie nie wiemy:)
2) Co do oddalania "ciężarnej dziewczynki" - odsyłania do rodziców albo na ulicę - chyba zachodzi nieporozumienie. Z tego, co pamiętam z katechez biblijnych, Maryja jeszcze z Józefem nie mieszkała. Po zaślubinach żona nie od razu przenosiła się z domu rodzinnego do męża. Zresztą zerknij do Ewangelii - anioł mówi Józefowi: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło" (Mt 1, 20). Nie mówi: nie bój się zatrzymać w swoim domu tej, która już tam mieszka.

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-01-09 21:37

nie znam się również na biblistyce (...)

---
Zatem podsuwam Komentarz do Biblii Poznańskiej (Mt 1):

18. Mateuszowy opis narodzin Jezusa, w porównaniu z analogiczną relacją Łukasza, odznacza się zwięzłością i brakiem szczegółów dotyczących przygotowania narodzin i samej scenerii przyjścia na świat Jezusa. Mateusz zdaje się suponować, że czytelnikom jego Ewangelii już jest znana prawda o dziewiczym poczęciu i o samym narodzeniu Jezusa. Zależy mu natomiast na ukazaniu osoby Józefa i pewnych cech jego charakteru.


19. Ewangelie, tak skromne pod względem wiadomości o Matce Zbawiciela, przekazują nam jeszcze mniej danych o św. Józefie. Oblubieniec Bogarodzicy jest w ogóle wspominany przez ewangelistów, podobnie zresztą jak Maryja, tylko ze względu na Jezusa. Józef to przede wszystkim mąż wielkiej uczciwości. Uczciwość ta zaznaczyła się w okolicznościach następujących: Józef był już co prawda zaręczony z Maryją, lecz Maryja nie zamieszkała jeszcze w jego domu i Józef, zgodnie z przepisami Prawa, nie współżył z nią jak z żoną, choć wobec Prawa Maryja uchodziła już za jego legalną małżonkę (Mt 1,19–25). Józef dostrzegł, mimo iż Maryja nic mu o tym nie mówiła, że jego małżonka znajduje się w stanie błogosławionym. Wszystko wskazywało na to, że Maryja dopuściła się wiarołomstwa małżeńskiego. W takiej sytuacji Prawo nakazywało (Pwt 24,1) wręczyć wiarołomnej małżonce tzw. list rozwodowy i rozstać się z nią na zawsze. Mężczyzna stawał się ponownie wolny, a kobieta, okryta hańbą, nie bardzo już mogła liczyć na ponowne wyjście za mąż. Otóż Józef pragnął tego wszystkiego zaoszczędzić Maryi. Jak człowiek uczciwy, nic nikomu nie mówiąc, gdy dostrzegł odmienność stanu Maryi, postanowił Ją po prostu opuścić. Postawę Józefa uważa Mateusz za wyraz sprawiedliwości. Jest to ta sprawiedliwość, która troszczy się nie tylko o skrupulatne przestrzeganie Prawa, ale kieruje się także dobrocią Boga, obdarzającego ludzi swą własną sprawiedliwością. Jest to zapowiedź tej sprawiedliwości, którą w stopniu najwyższym ukaże nam przykładem swego życia sam Chrystus. W tych dwu wierszach (18–19) spotykamy się również z innym bardzo typowym rysem stylu literackiego Mateusza: z jego skłonnością do interpretowania referowanych faktów. Stwierdziwszy, że Maryja była w stanie błogosławionym, Mateusz natychmiast wyjaśni, iż stało się to za sprawą Ducha Świętego, o czym Józef nie wiedział.


z-ca moderatora

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-01-09 22:20

Serdecznie dziękuje za przytoczenie komentarza , po inżyniersku to jest on przynajmniej odrobinę "robiony od tezę" (...)

---
Proszę bardzo.
Dodam jeszcze cytat z KKK:

III. Duch Święty - "Interpretator" Pisma świętego

109 W Piśmie świętym Bóg mówi do człowieka w sposób ludzki. Aby dobrze interpretować Pismo święte, trzeba więc zwracać uwagę na to, co autorzy ludzcy rzeczywiście zamierzali powiedzieć i co Bóg chciał nam ukazać przez ich słowa.

110 W celu zrozumienia intencji autorów świętych trzeba uwzględnić okoliczności ich czasu i kultury, "rodzaje literackie" używane w danej epoce, a także przyjęte sposoby myślenia, mówienia i opowiadania. Inaczej bowiem ujmuje się i wyraża prawdę w różnego rodzaju tekstach historycznych, prorockich, poetyckich czy w innych rodzajach literackich.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-1-2.htm

Serdecznie zachęcam do lektury (dalszego ciągu). Natomiast do dyskusji zapraszam tutaj: klik.

z-ca moderatora

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: Marta (---.20-2.cable.virginm.net)
Data:   2017-01-09 23:43

Do autora wątku: gdziekolwiek, w pracy, w szkole, wśród znajomych, we wspólnocie religijnej. Dla mnie wzorem/idolem była jedna nauczycielka ze szkoły średniej (chyba ateistka, ale nie wiem na pewno; bardzo dobra kobieta), jedna zakonnica i jeden profesor (okazał się buddystą). Niektóre wzorce dobrych zachowań, etyki pracy itd. nie muszą pochodzić od chrześcijan.


Staszku, skąd wiesz, że nie byli u Zachariasza i Elżbiety po drodze? Może głównie tam byli, a do Betlejem tylko na zapisanie się poszli. Bywa, że poród się zdarza szybko i może też był trochę przed czasem i tak wyszło. Teraz wcale nierzadko się zdarzają porody w samolocie nad oceanem albo na pętli tramwajowej. I też uważasz, że to wina faceta? A i Maryja do Elżbiety poleciała (w dodatku samopas i na piechotę?) jak była we wczesnej ciąży, więc pewnie podróż na ośle to były i tak nieomal luksusy na tamte czasy.
Co do oddalenia potajemnie: to i tak był postęp jak na tamte czasy, normalnie w takiej sytuacji facet by pewnie żonę do synagogi zaciągnął na publiczne kamieniowanie.
Ja tam nie bronię Józefa jakoś szczególnie, możesz sobie myśleć co chcesz na jego temat, ale chyba zapomniałeś, że to były inne czasy :)

 Re: Kto wzorem postępowania dla mężczyzny?
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2017-01-12 14:20

Polecam książkę: "Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy" John Eldredge. Jestem świeżo po lekturze tej książki (którą mój 19-letni syn dostał w prezencie). Autor niezwykle trafnie wskazuje jaki jest "wzorzec" mężczyzny i co powinien robić mężczyzna by żyć zgodnie ze swą naturą i chrześcijańskimi zasadami. Szczerze polecam, może być pomocna w Twoich poszukiwaniach, może być cennym drogowskazem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: